Zvieratá, riziko v riešení pandémie

Šanghajskí vedci pracujú s hypotézou, že variant koronavírusu prvýkrát objavený vo Veľkej Británii, by mohlol pochádzať od psov. Je možné, že u psov koronavírus zmutoval a následne sa preniesol na človeka. Podľa denníka The South China Morning Post ho objavili v niekoľkých vzorkách ranej formy B117. Vo vzorkách bolo deväť mutácií, ktoré sa len minimálne objavili aj u ľudí. Výskumníci si myslia, že týchto deväť mutácií sa  vytváralo postupne.

Profesor Čchen Luo-nan v nerecenzovanej štúdii uvádza: „Títo predkovia (britského) variantu u psovitej čeľade zahŕňali prevažne všetky mutácie, ktorými oplývala raná variant B117. Tieto sa mohli po prudkom mutačnom období preliať späť na ľudí.“ Podľa šanghajských vedcov variant, ktorý bol prvýkrát objavený v Kente, zrejme vznikol mimo Veľkej  Británie. Ďalej sa domnievajú, že mutácie sa rozvinuli na hostiteľovi iného ako ľudského pôvodu (s najväčšou pravdepodobnosťou pes, ale nevylučujú ani norku alebo mačku).

Ak je skutočne hostiteľom vírusu pes, tak to predstavuje pre riešenie súčasnej pandémie pomerne veľký problém. Táto je totiž zatiaľ vo väčšine opatrení zameraná na ľudí. Ak budeme musieť zahrnúť do opatrení aj zvieratá, bude sa pre nich musieť začať vyrábať špeciálna vakcína.

Zdroj: Idnes.cz

Foto: Cindy Parks z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *