Univerzálna vakcína proti všetkým koronavírusom

Vedci z Virginské univerzity v Charlottesville vyvíjajú vakcínu, ktorá by mohla poskytnúť ochranu nielen proti budúcim variantom Covidu, SARS a MERS, ale možno aj tým, ktoré sú zodpovedné za bežné nachladenie a dokonca aj voči koronavírusom, ktoré by sa v budúcnu mohli preniesť na človeka zo zvierat.

Vakcína sa zameriava na tú časť proteínu, ktorá je u väčšina korovavírusov veľmi bežná a vysoko odolná voči mutáciám. Profesor Steven Zeichner z Virginskej univerzity v Charlottesville, ktorý sa výskumu zúčastnil, uviedol: „Vo všetkých sekvenciách, ktoré boli dosial získané pre SARS-CoV-2, sa táto oblasť proteínu vôbec nezmenila.“ Súčasné vakcíny cielia na inú časť – tzv. hrotový proteín, ktorým vírus preniká do bunky, ale bohužiaľ sa rýchlo mení, ako ukázal vznik nových mutácií.

Ďalšou výhodou vyvíjanej vakcíny by mala byť aj jej cena, tá by mohla byť dokonca menej ako jeden dolár za dávku. Táto nízka cena je možná aj vďaka tomu, že vakcína je založená na geneticky modifikovaných baktériách, ktoré môžu byt sériovo vyrábané za zlomok ceny vakcín v súčasnosti využívaných proti Covid-19.

Aj keď experimentálna vakcína vypadá nádejne, má veľa slabín. V experimentoch napríklad nedokázala ochrániť prasatá pred nákazou, ale iba pred vznikom závažných príznakov spôsobených ochorením. 

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Foto: Gerd Altmann z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *