Dvojmesačné dievčatko zachránila transplantácia srdca

Život dvojmesačného španielskeho dievčaťa zachránil priekopnícky chirurgický zákrok, keď lekári transplantovali malé srdiečko, ktoré prestalo biť od darcu s inou krvnou skupinou, uviedla v pondelok nemocnica Gregorio Maranon.

„Bolo to dvojnásobné kúzlo,“ uviedol Juan Miguel Gil Jaurena, primár detskej kardiochirurgie v madridskej nemocnici, a vysvetlil, že také techniky pre malé deti pred tromi rokmi neexistovali a nikdy predtým sa na takéto malé deti nepoužívali. Prípad otvára cestu k záchrane ďalších kojencov, ktorí potrebujú transplantáciu srdca a sú príliš mladí na to, aby mohli používať ventrikulárne podporné zariadenia, kým nezískajú kompatibilného darcu.

Operácia bola komplikovaná, pretože darca bol v nemocnici v inom španielskom regióne a srdce na niekoľko minút prestalo biť. Nemocnica podrobnosti o darcovi nezverejnila. Dievčatku Naiara diagnostikovali vrodenú srdcovú chorobu ešte pred narodením a pri operácii vážila iba 3,2 kilogramu. „Je to najmenšie dieťa, ktorému bola prevedená transplantácia srdca. 24 hodín pred operáciou sa jej stav veľmi zhoršil. Keby sme jej netransplantovali srdce, pravdepodobne by tu už nebola,“ uviedla Manuela Camino, vedúca detského kardio-transplantačného oddelenia.

Zdroj: Reuters

Foto: AntoniaRusev z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *