Čierna pleseň ničí Indiu

Covidom sužovanú Indiu napadla ďalšia choroba, odborne nazývaná – mukormykóza, medzi ľuďmi známa ako čierna pleseň. Najčastejšie napáda ľudí, ktorých imunitný systém bol nejakým spôsobom narušený alebo veľmi oslabený.

Imunitný systém zdravého človeka sa zvyčajne dokáže brániť, no teraz sa infekcia hrozivo šíri. Príčin prečo sa infekcia teraz takto bleskovo šíri, je zrejme viac, tou hlavnou je vysoká koncentrácia pacientov s covidom na jednom mieste. Najväčšie improvizované nemocnice v indických mestách majú až tisíce lôžok vedľa seba. Vplyv má aj rozšírené užívanie steroidov a antibiotík na liečbu závažného priebehu covidu-19. Mukormykózou často ochorejú pacienti, ktorí majú covid a zároveň diabetes alebo vysokú hladinu cukru v krvi. 

Mukormykóza je väčšinou extrémne zriedkavá infekcia s vysokou úmrtnosťou (až 50%). Postihuje oči, nos, ale aj samotný mozog a spôsobuje slepotu. Jej liečba je zložitá a dlhodobá. Pleseň sa najčastejšie odstraňuje chirurgicky. K takýmto zákrokom majú ale kapacitu len väčšie nemocnice, na vidieku tieto možnosti vôbec nie sú. Lekári sa často musí uchyľovať k takým zákrokom ako je chirurgické odstránenie napadnutého oka. 

Zdroj: ČT24

Foto: Ron James z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *