Dramatický nárast nových prípadov rakoviny

Vďaka odloženým návštevám lekára v období pandémie Poľsko čelí dramatickému nárastu novo odhalených prípadov rakoviny. Počet nových pacientov, ktorí vyžadujú okamžitú chemoterapiu pred operáciou, vzrástol v posledných týždňoch až štvornásobne.

Šéf krakovského onkologického oddelenia profesor Piotr Wysocki k situácii uviedol: ​„Sme vo veľmi kritickej situácii, v ktorej sme nikdy neboli a ani sa nám nezdalo, že by sme sa v nej mohli ocitnúť. Voláme o pomoc, pretože sme na okraji priepasti.“. Zároveň varoval, že aj ostatné nemocnice v krajine sú na tom rovnako. Podľa profesora bolo vlani odhalených o 20 percent menej zhubných nádorov ako v predchádzajúcom roku. To že ich bolo diagnostikovaných menej, nebolo vďaka tomu, že by neboli, ale preto, že neboli včas diagnostikované. Krakovskí lekári predpokladajú, že tento rok bude o 40 percent viac zistených zhubných nádorov než vlani a spojí sa tak v podstate dva ročníky pacientov – minuloročné a tohtoročné. Nediagnostikovaní pacienti z lanského roka prídu s väčšími nádory vyžadujúcimi zložitejšiu a dlhšiu liečbu.

Profesor Wysocki si posťažoval: „Celý systém roky pracoval na hrane a pandémia spôsobila, že sa rúca ako domček z kariet.“. Kým pacientov rýchlo pribúda, mladých onkológov v nemocnici ubúda. Iba traja záujemcovia sa behom posledných dvoch rokov prihlásili na viac ako dve desiatky voľných miest. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi na jedného onkológa pripadalo v krakovské nemocnici 2 600 pacientov, teraz je to už 4 200 pacientov. 

Zdroj: Hnonline.sk

Foto: Robert Fotograf z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *