Dnešný deň patrí Medzinárodnému dňu akcií pre zdravie žien. Pri tejto príležitosti sme vyspovedali nášho dlhoročného odborníka v gynekológii a pôrodníctve MUDr. Petra Molitorisa. V Nemocnici AGEL Zvolen má na Gynekologicko – pôrodníckom oddelení nielen ako primár, ale predovšetkým ako človek svoje nezastupiteľné miesto. Dlhoročné skúsenosti zúročil aj pri záchrane života mamičky a jej ešte nenarodeného dieťatka, keď matke v 15. týždni tehotenstva vyoperoval nádor z maternice. Dnes má krásne dievčatko už viac ako 4 mesiace.
Z vašej dlhoročnej praxe, vašimi očami. Zmenili sa nejako ženy? Sú zodpovednejšie k svojmu zdraviu?
Profesionálnej prevencii, diagnostike a liečbe ženských chorôb sa venujem 33 rokov. Nedeliteľnou súčasťou nášho odboru je aj starostlivosť o fyziologické, rizikové a patologické tehotenstvo. Ťarcha zodpovednosti v starostlivosti o reprodukčné zdravie spočíva tak na ženách, zdravotníckych pracovníkoch, ale aj sociálno-zdravotných politikách štátu. Jej kvalita je prísľubom pre rozvoj novej, zdravej, úspešnej populácie a tým aj rozvoj a napredovanie spoločnosti. Počas týchto „Kristových“ rokov praxe môžem zodpovedne odpozorovať výrazný kvalitatívny pokrok zdravotnej vzdelanostnej úrovne, zodpovednosti a uvedomelosti v ochrane a podpore svojho zdravia našich pacientiek a rodičiek.
Ako pristupujú ženy v súčasnosti k plánovanému rodičovstvu? Vidieť nejaký rozdiel napr. s odstupom 15 – 20 rokov dozadu?
Tým, že zdravotné povedomie klientely je diametrálne vyššie ako v minulosti, naše prístupy v liečebno-preventívnej starostlivosti nadobúdajú inú kvalitatívnu úroveň. Komunikačná stratégia sa stáva partnerskou s ponechaním dostatočného priestoru na slobodný rozhodovací proces bez nátlaku a pri rešpektovaní práv pacientov. Keď som spomenul zodpovednosť žien za reprodukčné zdravie , mal som určite na mysli aj plánované rodičovstvo v svojom pozitívnom aj negatívnom zmysle. V tom pozitívnom zmysle by som chcel poukázať na čoraz zodpovednejší prístup žien v príprave na rodičovstvo, životosprávy počas tehotenstva, prípravy k pôrodu a laktačnej stratégii. V negatívnom zmysle je to antikoncepcia – zabránenie neželaného tehotenstva. Legislatívne ako krajné, krízové riešenie je možné aj prerušenie tehotenstva. Dôkazom zodpovednosti žien je výrazný pokles týchto zákrokov. K tomu poklesu výrazne prispieva aj pomoc občianskych organizácií a súčasná rodinná politika štátu.
A čo spontánne potraty. Je ich viac? Alebo menej?
K reprodukčným stratám výraznou mierou prispievajú aj spontánne potraty. Ich frekvencia napriek mnohým úspešným liečebno-preventívnym opatreniam, žiaľ, stúpa. Aj keď ich môžeme chápať za určitý spôsob prírodného výberu, na ich zvyšujúcom výskyte sa určite podieľa zhoršujúca sa úroveň kvality nášho životného prostredia. Profesionálne v našom odbore som sa v nedávnej minulosti viac špecializoval na perinatológiu, v súčasnosti z titulu vedúceho oddelenia viac operačnej liečbe ženských chorôb. Vzhľadom na moju funkčnú zodpovednosť za kvalitu starostlivosti v regióne perinatálna starostlivosť, aj keď nie na vrcholnej špecializačnej úrovni, je každodennou náplňou mojej práce. Žiaľ, musím konštatovať, že civilizačný pokrok prináša zvyšujúcu sa frekvenciu rizikových a patologických tehotenstiev.
Vaša práca je spätá s príchodom nového človeka na svet. Kým sa však rodička, mamička dostane do „zdarného konca“ prejde si dlhou cestou. U niektorých je tá cesta celkom ľahká, iné trápia rôzne menej či viac závažné zdravotné komplikácie. Aké zdravotné ťažkosti sa zvyknú u tehotných vyskytovať?
Aj fyziologické (zdravé) tehotenstvo predstavuje pre ženu niekedy určitú nepohodu, o to viac je to náročnejšie, ak zdravotný stav rodičky sa vývojom tehotenstva zhoršuje. K zvýšenej miere rizikových tehotenstiev určite prispieva vyšší vek rodičiek, ktorý je často viac ako 30 rokov. Je to daň civilizácie, kedy uprednostňujeme vzdelanie, materiálne a existenčné hodnoty. Vekom sa mení náš metabolizmus, pohybová aktivita, prípadne sa začnú ohlasovať srdcovo-cievne a metabolické ochorenia. Určite ideálny vek na prvé dieťa je pod tridsať rokov.
O problémoch počatia, možnosti otehotnieť u žien sa hovorí posledné roky už dosť intenzívne. Čo je podľa vás najväčším problémom? Resp., s čím ženy v tomto smere majú najväčší problém?
Je nesporné, že vekom klesá aj šanca otehotnieť. Máme však centrá asistovanej reprodukcie. Aj keď krása a bezstarostnosť prirodzeného otehotnenia sa nedá nahradiť, je to tiež cesta ako naplniť biologické poslanie ženy. Bolo by však nespravodlivé celú zodpovednosť za počatie zvaliť len na ženy. V 40% prípadov sa za tým skrýva muž. Prečo? Môžeme sa opakovať: civilizácia, stres, životné prostredie, životospráva … Aj napriek tomu, že vo vyspelej Európe sa populačná krivka dostáva do negatívnych hodnôt, musíme akceptovať daný populačný trend a vývoj reprodukčného zdravia ľudstva. Našou úlohou v gynekológii a pôrodníctve je predovšetkým dôraz na práva žien na kvalitnú, dôstojnú a rešpektujúcu zdravotnú starostlivosť.
Zdroj, foto: AGEL SK
- Santorini – prívetivý Babylon
- Životné jubileum MUDr. Eleny Ďurišovej
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná