SVETOVÝ DEŇ BEZ TABAKU: PREČO SA OPLATÍ PRESTAŤ FAJČIŤ?

Najsilnejšou motiváciou pre skoncovanie s fajčením je uvedomenie si závažných negatívnych dopadov pôsobenia tabakových výrobkov na vlastné zdravie. Je vedecky dokázané, že fajčenie alebo užívanie tabakových výrobkov výrazne zvyšuje náchylnosť na respiračné, srdcovo-cievne, onkologické a iné ochorenia.

„Rozhodnutie prestať fajčiť prinesie benefity nielen abstinujúcemu, ale aj jeho najbližším a okoliu. Nefajčiari v priemere žijú dlhšie a v lepšom zdraví. U tehotných žien nefajčenie zvyšuje šancu, že porodia zdravé dieťa, v nefajčiarskej domácnosti zároveň pre deti vytvoríte zdravšie prostredie bez dymu,“ podotkla Sylvia Sklárová z Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR.

Dobrou motiváciou sú aj finančné dôvody – ušetrené náklady na tabakové výrobky môžete využiť na chod domácnosti či iné potreby a koníčky.

Rady a tipy ako prestať fajčiť nájdete v našom krátkom videu: https://www.facebook.com/uvzsr.sk/videos/1101257616951927

KDE NÁJDETE POMOC PRI ODVYKANÍ

Nielen počas Svetového dňa bez tabaku odborní pracovníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva radia záujemcom, ako sa možno zbaviť závislosti od tabaku.

Ľudia, ktorí majú záujem prestať fajčiť, sa môžu obrátiť na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia – 0908 222 722. Je k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 15:00 hod.

Aktívnu akútnu pomoc celoročne ponúkajú aj odborníci z vybraných regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR cez Poradne na odvykanie od fajčenia.

„Poradne podchytávajú ľudí vo fáze rozhodovania sa, aj tým, ktorí zažívajú abstinenčnú krízu. Ponúkajú individuálne i skupinové poradenstvo, ako prestať fajčiť pomocou metód a psychologických techník, uskutočňujú tiež vybrané vyšetrenia,“ uviedla Timea Záluszká z Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR.

Naším poslaním je chrániť vaše zdravie – pomôžte nám v tom. #chranimevas

Zdroj, obrázok: Prevzaté z FB Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republikyPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *