Prezident SLK o slovách ministra Lengvarského k Rázsochám: Ide o nezodpovedné vyjadrenie a nepochopenie potrieb rezortu!

Slovenská lekárska komora je prekvapená a zaskočená najnovšími vyjadreniami ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktoré odzneli pri jeho včerajšej návšteve nemocnice spoločnosti Penta na Boroch. Minister pri návšteve narovinu povedal, že osud projektu veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách v hlavnom meste závisí od optimalizácie siete nemocníc a že tomuto projektu dáva len polovičné šance. „Buď bude, alebo nebude,“ povedal doslova. Nepochopiteľné sú aj jeho slová o tom, že sa momentálne rieši, aká veľká by mala byť nemocnica na Rázsochách – či bude stačiť 600 lôžok…

Takéto vyjadrenia z úst šéfa rezortu považujeme nielen za vrcholne nezodpovedné, ale hlavne sú jasným dôkazom nepochopenia a neznalosti základných potrieb slovenského zdravotníctva. Vybudovať štátnu koncovú univerzitnú nemocnicu s minimálne 1200 lôžkami by mala byť absolútna priorita vlády. „Ak vie štát nájsť stovky miliónov na testovanie, je pre nás nepochopiteľné, že nenájde potrebných 300 miliónov na novú nemocnicu.“

Dovolíme si v tejto súvislosti pripomenúť, že k projektu Rázsochy vznikla aj za účasti SLK už pred vyše troma rokmi pracovná skupina odborníkov z oblasti zdravotníctva aj lekárskych fakúlt, ktorá jasne definovala potrebné parametre novej nemocnice. K téme Rázsoch sa opakovane vyjadrovala aj Slovenská lekárska komora. Naše stanovisko je jasné a konzistentné aj dnes: Slovenskí pacienti, lekári aj medici potrebujú novú špičkovú fakultnú nemocnicu s minimálne 1200 lôžkami. Zabezpečiť jej výstavbu by malo byť prioritou štátu a najmä rezortu, ktorý stojí pred personálnym kolapsom.

Ak budúcim lekárom nezabezpečíme dôstojné a kvalitné podmienky na výučbu a následne aj prácu, tak nemôžeme očakávať, že na Slovensku ostanú. A bez kvalitných lekárov nemôžeme garantovať pacientom to, na čo majú nárok – špičkovú a dostupnú zdravotnú starostlivosť. A toto by si malo vedenie rezortu uvedomiť.

Marián Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory, 4.6.2021

Foto: FB SLKPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *