Po dvadsiatich rokoch som sa opäť stretol s dvomi pacientmi, ktorým v Rooseveltovej nemocnici transplantoval tím primára Františka Hampla pankreas. S potešením som skonštatoval, že sa im naplnilo to, o čom v kritickom štádiu cukrovky už ani nesnívali: že si raz budú užívať plnohodnotný život.

PRÍBEH JARKY KLIMÁČKOVEJ
Keď Jarka Klimáčková pred niekým povedala: „Mala som cukrovku,“ neveriacky sa opýtal: „To ako, mala? Cukrovka sa predsa nedá vyliečiť!“ „Ako to, že sa nedá?“ oponovala: „Ja som dôkazom toho, že sa v niektorých prípadoch dá.“ Takto zvykne presviedčať neveriacich dodnes. Prekvapuje ju, že sú medzi nimi aj niektorí lekári. Ktorýsi sa jej dokonca opýtal, prečo si dala urobiť tú transplantáciu, akoby išlo o nejakú nadbytočnú plastiku. Pričom išlo o operáciu, ktorá jej celkom zmenila život.
Dramatický príbeh Jarky Klimáčkovej som zaznamenal mesiac potom, ako jej 24. apríla 2001 primár František Hampl voperoval cudzí pankreas.
Už ako školáčku ju trápila stále mučivejšia únava a nástojčivý smäd. Len čo sa napila vody, musela utekať na potrebu. V nemocnici ju liečili tri týždne na žltačku. Jej stav sa stále zhoršoval. V inej nemocnici jej zistili cukrovku.
Rodina nevedela pochopiť, ako je to možné. Takúto chorobu v širšom príbuzenstve nezaznamenali. Už na základnej škole ju naučili, ako si má pichať inzulín. Prihlásila sa na zdravotnú školu. Po absolvovaní sa zoznámila s Jozefom Klimáčkom. Vedel o jej chorobe a bol jej oporou v ťažkých chvíľach. Pani Klimáčková dodržiavala liečebné postupy, no hodnoty sa napriek tomu zhoršovali. Kvôli cukrovke nemohli mať vytúžené dieťa. Manžel ju vytrvalo brával do prírody alebo do záhradky. Napriek dobovému poznaniu, že cukrovka je nevyliečiteľná choroba v nej udržiaval vieru, že sa ťažkosti dajú prekonať.
Po dvadsiatich rokoch sa prihlásili problémy s obličkami a očami
Jedno jej zachránil v Banskej Bystrici doktor Hlôška. Po očnej operácii však nemohla pracovať ani na záhradke. Museli ju predať. Trikrát v týždni chodila na dialýzu, kde jej štyri hodiny čistili krv. Pri tejto nepríjemnej kúre ju posilňovala láska k manželovi a myšlienka: „Chcem ešte žiť!“ V najhoršom jej pomohli aj priateľky, ktoré ju povzbudili vždy, keď upadala na duchu.


Miléniové oslavy prežívala len vďaka dialýze
Práve ležala na dialýze, keď jej zagratulovali sestričky, že má obrovskú šancu. V televíznych novinách vraj odvysielali šot, že v banskobystrickej nemocnici urobili prvú transplantáciu pankreasu.
To by mohlo vyriešiť aj jej problém. Znelo to neskutočne. Jej poznanie bolo iné. Pri práci na internom videla umierať pacientov na zlyhanie obličiek. Šéf dialyzačnej stanice MUDr. Dušan Michalko jej navrhol, že by ju mohol zaradiť do transplantačného programu.
Nádej umiera posledná. Súhlasila, aj keď skepsa pretrvávala. Všetko sa zmenilo, keď pred jednou v noci zazvonil telefón a doktor Michalko jej oznámil, že o hodinu príde sanitka a odvezie ju do Banskej Bystrice, kde pre ňu majú obličku aj pankreas.
Odrazu si mohla dať fľašu kofoly
V Rooseveltovej nemocnici ju zaskočila lekárka z diabetológie, keď je len tak mimochodom povedala, že si po operácii môže kúpiť fľašu kofoly a zjesť niečo sladkého. Pri jej diéte to bolo nepredstaviteľné. Zmenu pocítila hneď, keď sa po operácii prebrala na Jednotke intenzívnej starostlivosti a márne hľadala životne dôležité puzdro s inzulínovým perom.
„Poznáte ma?“ prihovoril sa jej vysoký lekár. Jeho tvár videla v televízii. Primár František Hampl vtedy hovoril o transplantáciách obličiek. Vecne jej porozprával, že v jej prípade umiestnili pankreas do panvy. Priviedli k nemu kľučku tenkého čreva a spojili ho s vývodmi pankreasu.
Priebeh operácie bol plynulý. S prípravou štepov a ich odbermi neboli žiadne problémy. Už tridsať minút po našití pankreasu mala v krvi normálnu hladinu cukru. Definitívne prestala byť odkázaná na inzulín, dialýzu a diétu. Aj oblička začala hneď pracovať. Výsledky testov má ako bežný zdravý človek. Nefunkčné obličky jej nevyoperovali, lebo nemôžu spôsobiť infekcie. Odteraz bude brať len lieky na potlačenie imunitnej reakcie. To je všetko.

Jarka si uvedomila, že sa stal zázrak
O primárovi Hamplovi odvtedy hovorí ako o Transplantačnom otcovi. Zákazy súvisiace s cukrovkou sa po tridsaťštyriročnom utrpení stali minulosťou. Druhý raz som sa s ňou stretol po ôsmich rokoch. V tom čase nejavila žiadne známky choroby. Jej zdravotný stav sa odvtedy nezmenil. S úsmevom mi povedala, že 24. apríla oslávi svoje dvadsiate narodeniny.
Pripíjať sa bude len symbolicky. Kedysi mala rada šampanské. Po transplantácii jej prestalo chutiť. S úsmevom povedala, že to preto, lebo darca orgánov bol abstinent. Skrátka, transplantácia pankreasu celkom zmenila jej život.
ĽUBA JURIŠA ZAČAL TRÁPIŤ SMÄD
Len čo sa Ľubo napil, musel utekať na záchod. Postupne ho začala moriť neznesiteľná únava. Rodičia ho zaviedli k lekárke. Namerali mu glykémiu 28 mmol/liter (norma je 6 mmol/liter). Diagnóza: cukrovka I. typu. V nemocnici mu nasadili prísnu diétu. Denne dostával dvadsaťosem jednotiek inzulínu.
V tom čase bol žiakom druhého ročníka odborného učilišťa. Po troch týždňoch liečenia v Kyselke pri Karlových Varoch si zvykol na diétu. Bez problémov si pichal inzulín. Po učilišti skončil aj priemyslovku. Zamestnal sa vo výpočtovom stredisku v Tesle Liptovský Hrádok. Po trinástich rokoch sa ocitol na invalidnom dôchodku.

Jeho stav sa napriek všetkej starostlivosti zhoršoval
Z jednej inzulínovej injekcie denne bolo postupne päť a neskôr aj viac. Očný lekár pri jednej z kontrol skonštatoval zmeny na očnom pozadí. Do ľavého oka sa mu odrazu navalila krv. V nemocnici mu síce krvácanie zastavili, ale v sklovci ostalo veľké množstvo krvi. Týmto okom nevidel nič.
Poslali ho na očnú kliniku Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Čakal ho zákrok, pri ktorom mu mali krvnú zrazeninu odsať. Ak by sa nepodaril, hrozilo, že zrazenina spôsobí odlúpenie sietnice a úplnú slepotu.
Po operácii zablikalo svetielko nádeje, keď uvidel svojich operatérov MUDr. Bohuslava Hlôšku a MUDr. Máriu Červeňovú, ktorá mu neskôr laseroterapiou likvidovala novovytvorené cievky, ktoré by mohli spôsobiť nové krvácanie. Mal 36 rokov a stal sa trvalým invalidom.
Stav sa zhoršoval. Od roku 1997 chodil trikrát do týždňa na hemodialýzu. Štvorhodinové „čistenie krvi“ znášal dobre. Absolvoval stabilizačné liečby v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni. Naučili ho posúdiť kalorickú hodnotu jedla, aby si sám vedel určiť dávku inzulínu.
Zasvietilo svetielko nádeje
Pochmúrny pohľad do budúcnosti sa zmenil, keď mu nefrológ MUDr. Daniel Devečka oznámil, že by ho mohol navrhnúť na kombinovanú transplantáciu obličky a pankreasu. Súhlasil. V Rooseveltovej nemocnici ho zaradili do poradovníka. V januári 2000 mu zavolali, že majú pre neho darcu oboch orgánov. Nech sa rýchlo zbalí, sanitka príde o chvíľu. Bol tretí v poradí. V Banskej Bystrici sa dozvedel, že darcov pankreas je pre jeho infekčné ochorenie nepoužiteľný.
Mal sa rozhodnúť, či sa uspokojí s obličkou. Na druhý deň priviezli akútneho pacienta, ktorému oblička vyhovovala. Sklamaný cestoval domov. V septembri nasledujúceho roka mu zavolali znovu: „O dvadsať minút štartuje sanitka do Banskej Bystrice.“ Z tretieho miesta poskočil na piate. V Rooseveltke mu urobili predoperačné vyšetrenia a nasadili silnú dávku imunosupresív. Tím primára MUDr. Františka Hampla sa 18. 9. 2001 pustil do ťažkej operácie.
Priebeh operácie
Pankreas je bohato prerastený cievami prepojenými na pečeň. Odber pankreatického štepu so segmentom dvanástnika zvládol tím primára Hampla za tri a pol hodiny. Obličku s pankreasom bolo treba uložiť do malej panvy.
Pri takmer trojhodinovej operácii vypreparoval primár Hampl tepny na oboch stranách a zrekonštruoval cievne riečisko. Vývod pankreasu odviedol do tenkého čreva, kam mohli odchádzať agresívne tráviace enzýmy. Potom ďalšie dve hodiny spolu s prednostom urologickej kliniky MUDr. Vladimírom Balážom našívali obličku.
Ľubo sa prebral na jednotke intenzívnej starostlivosti. Šokovala ho desiatka hadičiek, ktoré mu trčali z tela. Bolesť necítil, len počul hlas: „Zobuďte sa, pán Juriš.” Uvidel primára Hampla a prednostu Baláža. „Už ste raz boli hore. Spytovali sme sa vás kadečo. Vy ste sa len usmievali ako mesiačik na hnoji!“
Čakal, že mu prídu pichnúť inzulín. Nič sa nedialo. Keď ho ponúkali: „Dajte si niečo sladké”, poďakoval, že by ho to pri jeho diagnóze mohlo zabiť. S úsmevom mu oznámili, že na inzulín a dialýzu môže zabudnúť. V nemocnici strávil šesť týždňov. Transplantovaný pankreas sa „potil“ tráviacimi šťavami, preto sa rana zaceľovala ťažšie. Viackrát ju museli otvárať a prečisťovať, kým sa sama nezahojila.
Život, o akom sa mu už ani nesnívalo
Po návrate domov si rýchlo zvykol na život bez prísnej diéty. Našiel si prácu. Vo voľnom čase sa začal venovať cyklistike a plávaniu. Dvakrát denne užíva imunosupresíva. Na cukrovkové trápenia s inzulínom a dialýzou už takmer zabudol. Oblička s pankreasom pracujú skvele dvadsať rokov. Keď povedal podaktorým lekárom, že má v sebe cudzí pankreas, tvárili sa neveriacky. Musel im podrobne vysvetľovať, kedy, kde a aké operácie podstúpil.

Transplantácie pankreasu na Slovensku
Už v rokoch 1999 až 2003 ako prvý a doteraz jediný na Slovensku úspešne transplantoval pankreas. Transplantačné centrum v Banskej Bystrici vzniklo v roku 1991. Ako prví začali transplantovať obličky. V počte transplantovaných obličiek od mŕtvych aj živých darcov sú lídrom na Slovensku.

pripravil
Peter Valo
FOTO: archív F.H, J.K, Ľ.J.
- Nový analyzátor s vysoko citlivou metodikou PCR pomôže rýchlo diagnostikovať TBC
- Obriezka nie je len kultúrnou a náboženskou záležitosťou. Poznáte jej výhody?
- „Toho sa zbavíš, len ked’ zomrieš“ Gustáv Husák Nemocný zdravý
- Do zdravotníctva v roku 2023 poputuje 8,1 miliardy eur
- V súvislosti s dohľadom má ÚDZS právo na kópie zdravotnej dokumentácie pacienta
- Profesor, ktorý miloval ľudí
- Horšie počujete, pociťujete tlak či zaľahnutie ucha sprevádzané pískaním alebo šumením? Pozor na infarkt ucha
- Spoločné vyhlásenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve k preskripcii liekov na výnimku
- Vedúca sestra urgentného príjmu: ,,Pacienti pod vplyvom alkoholu patria medzi najťažšie zvládnuteľných pacientov“
- NCZI: Počet prípadov TBC u nás dlhodobo klesá
- Peľová situácia v SR za 11. týždeň 2023
- Vplyv centrálneho nervového systému na vznik obezity
- NCZI: Deti s Downovým syndrómom na Slovensku
- Lekárka z Ameriky hodnotí stáž v Nemocnici AGEL Košice-Šaca najvyššou možnou známkou: Kvalita medicíny, ktorú som tu videla, na mňa zapôsobila. Operácie sú na vysokej úrovni.
- Spolupráca so samosprávami pri výzve na podporu vzniku nových ambulancií je kľúčová
- NOVÁ STRECHA za 190.000 € chráni novú MAGNETICKÚ REZONANCIU
- Horúčka u detí: „U niektorých detí je viditeľná triaška tela a koncové časti končatín môžu byť paradoxne aj studené,“ hovorí pediater kežmarskej nemocnice.
- MZ SR: ZJEDNODUŠUJEME PODMIENKY PRE UZNÁVANIE VZDELANIA UKRAJINSKÝCH PEDIATROV
- Neurochirurgovia z Nemocnice akad. L. Dérera na Kramároch úspešne operovali pacienta s raritným ochorením mozgu
- Zriaďovanie škôlok sa zjednoduší
- Prezídium SLK k aktuálnej situácii v zdravotníctve: Nechceme opakovanie sľubov, chceme vidieť reálne riešenia nahromadených problémov
- Alarmujúca situácia v slovenskej geriatrii
- Blíži sa Svetový deň vody 2023, dajte si bezplatne skontrolovať dusičnany a dusitany vo vode z vašej studne
- Inovatívne technológie sú budúcnosťou nášho zdravotníctva
- Peľová situácia v SR za 10. týždeň 2023
- Trénovať mozgové funkcie je potrebné aj v seniorskom veku
- ÚDZS: Do tvorby cien zdravotných výkonov treba vniesť transparentné pravidlá
- Nozokomiálne nákazy sú multidisciplinárnym problémom
- Európske štandardy starostlivosti o zdravie novorodencov už aj na Slovensku
- Podtlaková terapia znižuje bolesť a urýchľuje hojenie
- STIAHNUTIE LIEKU PHACEBONATE 50 MG Z TRHU
- Vyhláška k povinnej domácej izolácii pre pozitívnych na COVID-19 sa zruší od 20. marca
- Črevné parazity sú rozšírenejšie, ako si myslíte
- NCZI: Glaukóm je najčastejšou diagnózou v očných ambulanciách
- NCZI: ezdravie potrebuje urgentne obnovu infraštruktúry
- V preventívnych aktivitách potrebujeme konštruktívny prístup
- Včasná diagnostika pomáha pri liečbe zeleného zákalu, ktorý môže vyústiť do slepoty
- „Minimalizovať riziká vzniku geriatrických syndrómov je takmer nemožné,“ hovorí primárka oddelenia dlhodobo chorých
- Financie z plánu obnovy potrebujú aj nemocnice v regiónoch
- UNLP oceňuje aktivitu mladých rómskych darcov obličiek