O európske peniaze sa môžu uchádzať poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby a Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok.
Ministerstvo realizuje zverejnenú výzvu v rámci balíka opatrení na posilnenie kapacít v zdravotníckom systéme a ochranu verejného zdravia ako reakciu na pandémiu COVID-19, ktoré sú spolufinancované zo štrukturálnych fondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.
„Výzva sa realizuje podľa pravidiel štátnej pomoci a je určená na poskytnutie náhrady v súvislosti s dodatočnými investíciami do nákupu nových špeciálnych sanitiek, ktoré sú potrebné pre zabezpečenie zvýšenej ochrany pred šírením nákazy pri preprave suspektných pacientov alebo pacientov s diagnózou COVID-19,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
Technické riešenie existujúceho vozového parku poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby nie je prispôsobené na jeho permanentné využívanie, nakoľko po prevoze infikovaných alebo suspektných pacientov musia ambulancie týchto vozidiel prejsť dôkladnou dezinfekciou na zamedzenie prenosu infekcie, čo znižuje efektivitu ich využitia.
V rámci projektu sú oprávnené aj investície do nákupu špeciálneho prístrojového vybavenia vrátane vybavenia pre trvalú inštaláciu vo vozidlách ambulancií záchrannej zdravotnej služby za účelom poskytovania odbornej pomoci počas prevozu covidových pacientov do zdravotníckeho zariadenia. „Pomoc bude smerovať aj do ochrany personálu zabezpečením osobných ochranných prostriedkov a dezinfekčných prostriedkov,“ vysvetlil minister Lengvarský.
Výzva zohľadňuje investičnú iniciatívu Európskej komisie v reakcii na koronavírus z marca a apríla 2020 ktorá sa výrazne zamerala na podporu zvýšenia investícií smerovaných do pandémiou preťaženého zdravotníckeho systému a zjednodušenia podmienok predkladania žiadosti o príspevok a čerpania eurofondov. „Vďaka tomu peniaze z EÚ môžu čerpať aj organizácie záchrannej zdravotnej služby v rámci Bratislavského kraja,“ povedal minister.
V rámci motivácie a aplikovania hospodárnosti ministerstvo uplatnilo inštitút tzv. doplnkových výdavkov. Ide o výdavky nad rámec rozpočtu projektu schválené v žiadosti o nenávratný príspevok, ktoré budú prijímateľovi uhradené, ak preukáže úsporu pri verejnom obstarávaní a preukáže ich nevyhnutnosť na naplnenie cieľov projektu.
Ministerstvo zdravotníctva vyčlenilo na výzvu 23 mil. eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a k tomu alikvótnu časť zo štátneho rozpočtu, ktorej výška sa bude odvíjať v závislosti od regiónu a právnej formy žiadateľa, čo môže byť až 50 % z rozpočtu projektu v prípade, ak sa projekt alebo jeho časť realizuje na území Bratislavského kraja. Schválené finančné prostriedky musia byť vyčerpané do konca roka 2023.
Výzva na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok je uzavretá. Oprávnení žiadatelia môžu svoje žiadosti predkladať najneskôr do 31. augusta 2021, kedy sa výzva uzatvorí.
V rámci opatrení na znižovanie administratívnej záťaže a byrokracie ministerstvo zdravotníctva prvýkrát zavádza systém povinného elektronického predkladania žiadosti o finančných prostriedkov, ktoré v plnom rozsahu nahradí papierové predkladanie žiadosti zo strany žiadateľa.
Výzva je realizovaná v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom MZ SR vystupuje ako sprostredkovateľský orgán a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku. Bližšie informácie sú zverejnené na internetovej stránke http://www.mpsr.sk/index.php?navID=376.
Zdroj: MZ SR, TS
- Profesor, ktorý miloval ľudí
- Horšie počujete, pociťujete tlak či zaľahnutie ucha sprevádzané pískaním alebo šumením? Pozor na infarkt ucha
- Spoločné vyhlásenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve k preskripcii liekov na výnimku
- Vedúca sestra urgentného príjmu: ,,Pacienti pod vplyvom alkoholu patria medzi najťažšie zvládnuteľných pacientov“
- Poradíme vám, ako si založiť novú ambulanciu a získať dotáciu
- NCZI: Počet prípadov TBC u nás dlhodobo klesá
- Peľová situácia v SR za 11. týždeň 2023
- Vplyv centrálneho nervového systému na vznik obezity
- NCZI: Deti s Downovým syndrómom na Slovensku
- Lekárka z Ameriky hodnotí stáž v Nemocnici AGEL Košice-Šaca najvyššou možnou známkou: Kvalita medicíny, ktorú som tu videla, na mňa zapôsobila. Operácie sú na vysokej úrovni.
- Spolupráca so samosprávami pri výzve na podporu vzniku nových ambulancií je kľúčová
- NOVÁ STRECHA za 190.000 € chráni novú MAGNETICKÚ REZONANCIU
- Horúčka u detí: „U niektorých detí je viditeľná triaška tela a koncové časti končatín môžu byť paradoxne aj studené,“ hovorí pediater kežmarskej nemocnice.
- MZ SR: ZJEDNODUŠUJEME PODMIENKY PRE UZNÁVANIE VZDELANIA UKRAJINSKÝCH PEDIATROV
- Neurochirurgovia z Nemocnice akad. L. Dérera na Kramároch úspešne operovali pacienta s raritným ochorením mozgu
- Zriaďovanie škôlok sa zjednoduší
- Prezídium SLK k aktuálnej situácii v zdravotníctve: Nechceme opakovanie sľubov, chceme vidieť reálne riešenia nahromadených problémov
- Alarmujúca situácia v slovenskej geriatrii
- Blíži sa Svetový deň vody 2023, dajte si bezplatne skontrolovať dusičnany a dusitany vo vode z vašej studne
- Inovatívne technológie sú budúcnosťou nášho zdravotníctva
- Peľová situácia v SR za 10. týždeň 2023
- Trénovať mozgové funkcie je potrebné aj v seniorskom veku
- ÚDZS: Do tvorby cien zdravotných výkonov treba vniesť transparentné pravidlá
- Nozokomiálne nákazy sú multidisciplinárnym problémom
- Európske štandardy starostlivosti o zdravie novorodencov už aj na Slovensku
- Podtlaková terapia znižuje bolesť a urýchľuje hojenie
- STIAHNUTIE LIEKU PHACEBONATE 50 MG Z TRHU
- Vyhláška k povinnej domácej izolácii pre pozitívnych na COVID-19 sa zruší od 20. marca
- Črevné parazity sú rozšírenejšie, ako si myslíte
- NCZI: Glaukóm je najčastejšou diagnózou v očných ambulanciách
- NCZI: ezdravie potrebuje urgentne obnovu infraštruktúry
- V preventívnych aktivitách potrebujeme konštruktívny prístup
- Včasná diagnostika pomáha pri liečbe zeleného zákalu, ktorý môže vyústiť do slepoty
- „Minimalizovať riziká vzniku geriatrických syndrómov je takmer nemožné,“ hovorí primárka oddelenia dlhodobo chorých
- Financie z plánu obnovy potrebujú aj nemocnice v regiónoch
- UNLP oceňuje aktivitu mladých rómskych darcov obličiek
- MZ SR: Sestry volajú po jednotnej uniforme. O ich finálnej podobe rozhodnú skúsenosti z praxe
- Medici čítajú malým pacientom v detskej nemocnici rozprávky z knižky svojej spolužiačky Ľubomíry Marczellovej
- AGELLAB oslavuje mesiac venovaný ženám špecializovaným balíčkom vyšetrení
- Pravda, lož a sloboda