Minister V. Lengvarský ocenil postup zdravotníkov a záchranárov počas mimoriadnej udalosti v UNLP

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu, ktorú v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice na Rastislavovej ulici spôsobil 17. júna požiar, prijalo vedenie nemocnice opatrenia, ktoré zabezpečia, aby bola naďalej zabezpečená profesionálna zdravotná starostlivosť o pacientov, ktorí sú v nemocnici hospitalizovaní. A rovnako, aby bola zabezpečená urgentná zdravotná starostlivosť pre akútnych traumatologických pacientov.

Oboznámiť sa s aktuálnou situáciou prišiel do UNLP dnes aj minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, ktorý ocenil postup zdravotníkov aj záchranárov počas štvrtkového zásahu. „Včera žiaľ došlo k tejto udalosti, ale vďaka zdravotníkom sa situácia obišla bez zranení, alebo zdravotných komplikácií. Budeme sa snažiť aj zo strany ministerstva zdravotníctva pomôcť nemocnici túto nepríjemnú situáciu riešiť,“ uviedol V. Lengvarský.   

K udalosti sa vyjadril aj primár Kliniky úrazovej chirurgie MUDr. Ľuboš Tomčovčík, PhD.. Klinika bola zasiahnutá požiarom v priestoroch septického oddelenia.  „Bezprostredne po zistení požiaru boli aktivované záchranné zložky. Vzhľadom na to, že bolo veľké zadymenie priestorov, museli sme evakuovať 56 pacientov. Jednak v rámci našej nemocnice a menšiu časť sme presunuli aj do iných nemocníc. Evakuáciu realizovali priamo naši zamestnanci, odťahovali pacientov na lôžkach mimo budovu. Tým sme dosiahli to, že ani jeden nebol zranený,“ vyhlásil primár. 

Urgentné prípady sme dočasne presmerovali do areálu na Tr. SNP 

Generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA informoval, že „situácia v UNLP bola zvládnutá a tohto času je stabilizovaná. Chcem sa poďakovať všetkým záchranným zložkám za pomoc pri likvidácii požiaru. A všetkým našim zdravotníkom, ktorí na profesionálnej úrovni zvládli náročnú situáciu, ako aj prevoz pacientov, ktorých sme museli evakuovať.“  Budovu Urgentného príjmu UNLP na Rastislavovej ulici zasiahol požiar vo štvrtok, 17. júna, okolo 15.00 hod.. Príčiny požiaru ako aj stanovenie výšky škody sú predmetom vyšetrovania.Prvotné odhady hovoria o škode vo výške pol milióna eur,“ dodal MUDr. Ján Slávik.

Už vo štvrtok večer sme v UNLP posilnili urgentnú službu na Tr. SNP a riešili sme odklon urgentných trauma pacientov, ktorí vyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.Aktuálnu situáciu stále monitorujeme a vyhodnocujeme priebežne podľa vzniknutých nepredvídateľných okolností,“ informuje výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD..  

Reprofilizovali sme pracoviská a reorganizovali prácu zamestnancov

Ihneď, ako nám to situácia umožní, budeme postupne vracať kliniky, oddelenia do pôvodného režimu. Nateraz sme nariadili dočasnú zmenu organizácie práce a dočasne sme reprofilizovali lôžka v oboch našich areáloch, na Tr. SNP aj na Rastislavovej ulici. Všetky akútne operačné výkony traumatológie budú vykonávané na Tr. SNP. Na Rastislavovej budeme poskytovať nateraz ambulantnú starostlivosť v štandardnom režime, okrem traumatológie, ktorá bude poskytovaná na Tr. SNP,“ dodal výkonný riaditeľ Ľ. Beňa.   

UNLP ešte včera informovala aj Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky a Leteckú záchrannú zdravotnú službu, aby boli pacienti, ktorí budú vyžadovať akútnu zdravotnú starostlivosť, okamžite plynule prevezení na potrebné pracoviská.

II: chirurgická klinika, Urologické oddelenie, Gynekologicko – pôrodnícke oddelenie v budove Monobloku na Rastislavovej naďalej poskytujú zdravotnú starostlivosť v štandardnom režime.

Zdroj, foto: UNLP Košice, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *