V týchto dňoch napĺňajú praktikárne na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach prví medici v rámci projektu LETNÁ ŠKOLA. Študenti všeobecného a zubného lekárstva v slovenskom aj anglickom jazyku dostali možnosť nadobudnúť a zdokonaliť si praktické zručnosti a vedomosti z viacerých nosných predklinických a klinických predmetov formou mimoriadnych praktických cvičení, ktoré sa realizujú mimo bežného semestra, aby si doplnili chýbajúce znalosti z praktickej výučby kvôli dištančnému štúdiu v období pandémie ochorenia Covid-19 počas tohto akademického roka.
Takáto forma štúdia sa na Lekárskej fakulte UPJŠ dosiaľ nerealizovala a pre študentov je dobrovoľná, no záujem o ňu je veľký. Letná škola odštartovala tento týždeň na Ústave histológie a embryológie UPJŠ LF, kde sa na praktické cvičenia prihlásilo vyše šesťdesiat medikov. Ako konštatovali účastníci prvých cvičení, učiť sa za počítačom a sedieť pri mikroskope sú dve odlišné situácie a vidieť reálne preparáty nič nenahradí – rovnako ako živý kontakt s pedagógmi a spolužiakmi.
V júni, júli a auguste absolvujú prváci, druháci a tretiaci študujúci všeobecné lekárstvo v slovenskom aj anglickom jazyku praktické cvičenia na piatich teoretických ústavoch z predmetov anatómia (kde si v pitevni kadáveroch preberú anatómiu ľudského tela) histológia a embryológia (osvoja si základy mikroskopovania a zoznámia sa s histologickými preparátmi fyziologického charakteru všetkých orgánov ľudského organizmu), patologická anatómia (oboznámia sa s histopatologickou diagnostikou patologických stavov v jednotlivých orgánových systémoch), biochémia (budú realizovať vyšetrenia telových tekutín počas rôznych patologických stavov) a mikrobiológia (prakticky sa oboznámia so základmi kultivácie mikroorganizmov a nacvičia si farbiace metódy na ich znázorňovanie).
Vzhľadom na záujem študentov sa budú realizovať aj praktické cvičenia z niektorých klinických predmetov. Tretiaci študujúci Všeobecné lekárstvo a General Medicine sa môžu zúčastniť výučby predmetov chirurgická propedeutika na I. a II. chirurgickej klinike UPJŠ LF a UNLP a interná propeduetika, pričom cvičenia sa uskutočnia na I., II. a IV. internej klinike UPJŠ LF a UNLP a I. a II. kardiologickej klinike UPJŠ LF a VUSCH, a.s. Letná škola počíta aj so študentami Zubného lekárstva v slovenskom a anglickom jazyku. Prváci až tretiaci môžu absolvovať cvičenia z predklinického zubného lekárstva a študenti štvrtého a piateho ročníka absolvujú klinické zubné lekárstvo na I. stomatologickej klinike UPJŠ LF a UNLP Košice a Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UPJŠ LF a Akadémie Košice, n.o.
Ako vysvetľujedekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., cieľom tejto špeciálnej prezenčnej výučby je umožniť študentom osvojiť si základné praktické vedomosti z dôležitých predmetov, o ktoré boli ukrátení pri dištančnej výučbe počas zimného a letného semestra. „Učiť medicínu a ďalšie zdravotnícke odbory dištančnou formou je nesmierne náročné pre pedagógov aj študentov – zvlášť pri realizácii praktickej výučby. Naši študenti sa v nižších ročníkoch potrebujú detailne zoznámiť napríklad s anatómiou ľudského tela, mikroskopovaním a rozlišovaním histologických preparátov a vo vyšších ročníkoch je nevyhnutný ich kontakt s pacientmi v rámci klinickej výučby. Zatiaľ čo študenti vyšších ročníkov mohli vzhľadom na udelenie vládnej výnimky od februára absolvovať prezenčne aspoň praktickú výučbu, nižšie ročníky navštevovali školu iba prvý týždeň v letnom semestri. Obzvlášť to pocítili najmä prváci, ktorí stihli sotva ‚ochutnať‘ nový systém vysokoškolskej výučby a už sa presunuli z praktikární k domácim počítačom… Dištančné vyučovanie je pre lekárske fakulty dlhodobo neprijateľné a my chceme urobiť maximum preto, aby mohli naši študenti získať potrebné vedomosti. LETNÁ ŠKOLA im má pomôcť doplniť znalosti a praktické zručnosti a mňa veľmi teší, že medici oceňujú túto našu ústretovosť, pretože v naozaj v hojnom počte využijú príležitosť, ktorú sme im ponúkli. Na jednotlivé predmety sa prihlásili desiatky záujemcov, na cvičenia z anatómie dokonca vyše 260 medikov,“ hovorí prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., podľa ktorého je Letná škola postavená na dobrovoľnej báze a praktické cvičenia sa budú realizovať v zmysle platných protipandemických nariadení.
Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciachmá vyše 70-ročnú históriu. Od svojho založenia v septembri 1948 pripravila na svoje budúce povolanie už vyše 12-tisíc úspešných absolventov. Na UPJŠ LF aktuálne študuje v dennej forme vyše tritisíc študentov v I. a II. stupni vysokoškolského štúdia, vrátane mnohých zahraničných študentov z vyše 50 krajín sveta.
Najviac študentov (celkovo 2891) navštevuje doktorské študijné programy v slovenskom a anglickom jazyku – z toho Všeobecné lekárstvo 1369, General Medicine 1097, Zubné lekárstvo 253, a Dental Medicine 172 (údaj uvádzaný k októbru 2020). Fakulta taktiež ponúka bakalárske a magisterské štúdium Ošetrovateľstva, Fyzioterapie a Verejného zdravotníctva.
Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach realizuje aj postgraduálne vzdelávanie – doktorandské štúdium a ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.
PhD. štúdium absolvuje aktuálne takmer dvesto študentov (71 denných a 123 externých), počet zdravotníckych pracovníkov zaradených do špecializačného štúdia (lekárov, zubných lekárov, sestier a fyzioterapeutov) je 1251 a v certifikačnej príprave je celkovo 146 lekárov a zubných lekárov.
Popri pedagogickej činnosti vyvíja fakulta bohaté vedecko-výskumné aktivity v rámci rôznych národných a medzinárodných projektov. Viaceré dôležité projekty pritom zastrešuje národná výskumná infraštruktúra SLOVACRIN (Slovak Clinical Research Infrastructure Network) zriadená výnosom Ministerstva zdravotníctva SR, ktorej činnosť zastrešuje Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach. SLOVACRIN je verejná nezisková organizácia spájajúca vedeckých partnerov a siete v celej Európe na uľahčenie medzinárodného klinického výskumu, ktorá je súčasťou nadnárodnej paneurópskej organizácie ECRIN so sídlom v Paríži.
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa aj vďaka prispeniu infraštruktúry SLOVACRIN umiestnila v rankingu univerzít THE Emerging Economies University Rankings 2021 na poprednej pozícii v rámci krajín V4. Získala v ňom 4. miesto za Karlovou univerzitou v Prahe, Univerzitou Palackého v Olomouci a Masarykovou univerzitou v Brne (kt. je univerzitou koordinujúcou činnosť partnerskej infraštruktúry CZECRIN) a je najlepšou slovenskou univerzitou v tomto rebríčku z pohľadu úspešnosti univerzít vo vede a výskume.
Zdroj, foto: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach, TS
- Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav za 24. kalendárny týždeň – analýza RT-PCR a dd-PCR
- EURÓPSKA LIEKOVÁ AGENTÚRA ODPORUČILA REGISTRÁCIU VAKCÍNY COVID-19 VACCINE VALNEVA
- Kongres k storočnici slovenskej ortopédie
- Parlament schválil prelomovú liekovú reformu
- COVID-19: Epidemiologickú situáciu sledujeme nepretržite
- Peľová situácia v SR za 24. týždeň 2022
- Pacienti s „chorobou čiernych kostí“ dostanú novú liečbu
- Začíname vychovávať generáciu zodpovedných ľudí v starostlivosti o svoje zdravie
- V galérii, v múzeu, v MHD, vo vlaku sa učia znovu komunikovať
- Prof. Schusterová: Byt’ lekárom je poslanie, ktoré prichádza až so skúsenost’ami
- Kúpacia sezóna 2022: čo sa oplatí vedieť o kvalite vody na kúpanie a o bezpečnom kúpaní sa
- Leto je síce v plnom prúde, no treba byť opatrný – ochorenie COVID-19 je stále medzi nami
- Surveillance invazívnych meningokokových ochorení a nosičstva na Slovensku počas pandémie COVID-19
- Systém ezdravie konečne patrí NCZI a čaká ho rozvoj
- Rezort zdravotníctva prichádza s prelomovou vyhláškou – určuje 5 úrovní poskytovania zdravotnej starostlivosti nemocnicami
- Dni praktickej obezitológie a metabolického syndrómu
- Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav za 23. kalendárny týždeň – analýza RT-PCR a dd-PCR
- CURE POINT SLEEP 10 % CBD, kvapky s obsahom THC
- Pripravenosť prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk na kúpaciu sezónu 2022 (stav ku dňu 11.6.2022)
- Rezort zdravotníctva zabezpečil odbornú jazykovú prípravu pre zdravotníckych pracovníkov z Ukrajiny
- Upravená verzia vakcíny COMIRNATY v priebežnom hodnotení európskej liekovej agentúry
- Výskyt opičích kiahní sa na Slovensku stále nepotvrdil
- Najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku je choroba pečene – cirhóza
- Uplynulá chrípková sezóna opäť bez celoštátnej epidémie
- Novú klimatizačnú jednotku JIS I. chirurgickej kliniky priviezol vrtuľník
- KONCEPCIA ZDRAVOTNÍCTVA v Slovenskej republike z pohľadu SLK
- NCZI a Sociálna poisťovňa prijali prvých 1 000 vystavených ePN
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (6. jún – 12. jún 2022)
- Spúšťa sa pilotný projekt o prevencii rakoviny na školách
- Rezort pracuje na stratégii stabilizácie zdravotníckeho personálu, aká doteraz na Slovensku chýbala
- Aj v ďalšom školskom roku plánujú UVZSR a regionálne úrady verejného zdravotníctva spolupracovať pri realizácii projektu Viem, čo zjem
- Súkromné siete nemocníc ProCare a Svet zdravia a AGEL sa dohodli na predaji piatich zdravotníckych zariadení v Banskobystrickom kraji
- Pokrok v liečbe defektov tvrdých tkanív a kože
- Peľová situácia v SR za 22. týždeň 2022
- Svetový deň hygieny rúk
- Veľká príležitosť pre slovenské zdravotníctvo
- Podpisom memoranda bližšie k reforme starostlivosti o duševné zdravie
- Mesačná štatistika hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu COVID-19 (1. 6. 2022)
- Uplynulo 50 rokov od prvej transplantácie obličky na Slovensku. UNLP má jedno z najaktívnejších slovenských transplantačných centier
- Minister zdravotníctva Lengvarský rokoval na konferencii GLOBSEC s generálnym riaditeľom WHO