Pilotné očkovanie detí vo Vakcinačnom centre UNLP dopadlo dobre

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice od dnes spustila očkovanie detí vo Vakcinačnom centre na Rastislavovej ulici. Dnes predpoludním sme zaočkovali prvých 35 detí. Išlo o pilotné očkovanie detí od 12 rokov, rodičov zamestnancov zdravotníckych zariadení, ktorí prejavili záujem. Od budúceho týždňa už máme prihlásených prvých detských záujemcov cez NCZI. Deti očkujeme vakcínou Comirnaty od dodávateľov Pfizer/BioNTech. Vakcína im bude podaná tak ako dospelým, v dvoch samostatných dávkach,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno – preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD..

Vo Vakcinačnom centre si náš zdravotnícky personál odskúšal systém očkovania detí, aby celý proces počas leta fungoval bez komplikácií. „Deti by sa mali u nás očkovať jeden, možno dva dni v týždni, uvidíme podľa záujmu. Najbližšie je naplánovaná budúca streda a piatok od 8.00 – 13.00 hodiny. Pri očkovaní detí od 12 rokov musí byť prítomný pediater,“ dodal MUDr. Beňa. „Plánujeme od budúceho týždňa očkovať deti v spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou. Sme pripravení očkovať do 100 detí denne.“

Zdravotníci: Deti sa správajú pri očkovaní lepšie ako dospelí

Deti to dnes zvládli úplne v poriadku, naši zdravotníci vo Vakcinačnom centre nezaznamenali žiadne problémy, ani nežiadúce reakcie. „Všetky deti reagovali pokojne, dokonca by som povedala, že lepšie ako dospelí. Je vidieť,  že sú na toto očkovanie pripravené,“ uviedla primárka Neonatologického oddelenia MUDr. Iveta Kostelníková. 

Na očkovanie prišiel aj 13-ročný Michal, ktorého najviac zaujímala veľkosť ihly. „Vôbec to nebolelo, ani som necítil pichnutie. Ihla bola naozaj veľmi maličká. Trochu som sa bál, ale veľa sme sa o tom doma rozprávali. Rodičia aj starší súrodenci už zaočkovaní sú, tak prečo nie.“ Jeho mama Zuzana považuje za kľúčové budovanie kolektívnej imunity. Preto neváhali ani sekundu a prihlásili syna na očkovanie. „Považujem očkovania za jedinú šancu, ako normálne žiť a nebáť sa o svoju rodinu a blízkych. Pomôže nám jedine budovanie kolektívnej imunity, nechceme sa báť spoločných stretnutí najmä so starými rodičmi. Chceme zase chodiť na výlety, na stretnutia, na koncerty a vystúpenia deťom do školy.“

Podobne reagovali všetky mamy, ktoré prišli s deťmi na očkovanie – veľa cestujeme, veľa sa stretávame, máme starých rodičov, chceme ich chrániť. „Bolo to ako pichnutie včely, rýchle a skoro vôbec som to necítil. Doma sme sa o tom veľa rozprávali, veľmi som sa chcel očkovať. Je to asi jediná cesta, ako sa z tej koronakrízy dostať,“ hovorí 12-ročný Peter. „Ideme na dovolenku, ale hlavná motivácia, prečo som sa nechala očkovať je to, že máme chorého dedka,“ povedala nebojácne aj 12-ročná Alexandra po svojom prvom anticovidovom očkovaní.

„Za odmenu a skvelé zvládnutie očkovania, sme deťom “naordinovali“ po očkovaní chutnú zmrzlinu,“ doplnil MUDr. Beňa.

MUDr. I. Kostelníková:  Deti si zaslúžia ochranu proti ochoreniam, ktorým možno vďaka očkovaniu predchádzať.

Deti bývajú často bezpríznakovými nosičmi vírusu a môžu predstavovať zdroj infekcie pre iných.  „Pokiaľ chceme dosiahnuť kolektívnu imunitu, je potrebné, aby sa zaočkovalo aspoň 80 % populácie, preto je nevyhnutné, aby sa očkovali aj deti. Podľa štatistík v roku 2020 žilo na Slovensku 213-tisíc detí vo veku 12 – 15 rokov. Ochorenie COVID-19 by sme nemali podceňovať ani u nich, hoci ho zvládajú ľahšie ako dospelí. Pokiaľ deti ochorejú na Sars-Cov-2, môžu mať zdravotné komplikácie spojené s prekonaním ochorenia (multisystémový zápalový syndróm – PIMS) a vtedy môžu skončiť vo vážnom stave aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“  uviedla primárka Kostelníková. 

Prípadné reakcie po očkovaní sú u detí podobné ako u dospelých. Môže byť mierne opuchnuté, bolestivé  a začervenané miesto vpichu, tiež môžu byť zväčšené regionálne lymfatické uzliny. Vtedy ide o lokálnu reakciu. V prípade celkovej reakcie môže ísť o únavu, slabosť, bolesť hlavy, kĺbov a svalov. „Deti zvyknú mať po očkovaní častejšie horúčku, ako dospelí.  Odporúčame preto deťom po očkovaní pokojnejší režim, menšiu fyzickú záťaž. Miesto vpichu je vhodné ochladzovať. Lieky proti teplote odporúčame podávať až vtedy, keď sa objaví teplota. Nie preventívne,“ uzatvára MUDr. Kostelníková.

Zdroj, foto: UNLP Košice, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *