Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice od dnes spustila očkovanie detí vo Vakcinačnom centre na Rastislavovej ulici. „Dnes predpoludním sme zaočkovali prvých 35 detí. Išlo o pilotné očkovanie detí od 12 rokov, rodičov zamestnancov zdravotníckych zariadení, ktorí prejavili záujem. Od budúceho týždňa už máme prihlásených prvých detských záujemcov cez NCZI. Deti očkujeme vakcínou Comirnaty od dodávateľov Pfizer/BioNTech. Vakcína im bude podaná tak ako dospelým, v dvoch samostatných dávkach,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno – preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD..
Vo Vakcinačnom centre si náš zdravotnícky personál odskúšal systém očkovania detí, aby celý proces počas leta fungoval bez komplikácií. „Deti by sa mali u nás očkovať jeden, možno dva dni v týždni, uvidíme podľa záujmu. Najbližšie je naplánovaná budúca streda a piatok od 8.00 – 13.00 hodiny. Pri očkovaní detí od 12 rokov musí byť prítomný pediater,“ dodal MUDr. Beňa. „Plánujeme od budúceho týždňa očkovať deti v spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou. Sme pripravení očkovať do 100 detí denne.“
Zdravotníci: Deti sa správajú pri očkovaní lepšie ako dospelí
Deti to dnes zvládli úplne v poriadku, naši zdravotníci vo Vakcinačnom centre nezaznamenali žiadne problémy, ani nežiadúce reakcie. „Všetky deti reagovali pokojne, dokonca by som povedala, že lepšie ako dospelí. Je vidieť, že sú na toto očkovanie pripravené,“ uviedla primárka Neonatologického oddelenia MUDr. Iveta Kostelníková.
Na očkovanie prišiel aj 13-ročný Michal, ktorého najviac zaujímala veľkosť ihly. „Vôbec to nebolelo, ani som necítil pichnutie. Ihla bola naozaj veľmi maličká. Trochu som sa bál, ale veľa sme sa o tom doma rozprávali. Rodičia aj starší súrodenci už zaočkovaní sú, tak prečo nie.“ Jeho mama Zuzana považuje za kľúčové budovanie kolektívnej imunity. Preto neváhali ani sekundu a prihlásili syna na očkovanie. „Považujem očkovania za jedinú šancu, ako normálne žiť a nebáť sa o svoju rodinu a blízkych. Pomôže nám jedine budovanie kolektívnej imunity, nechceme sa báť spoločných stretnutí najmä so starými rodičmi. Chceme zase chodiť na výlety, na stretnutia, na koncerty a vystúpenia deťom do školy.“
Podobne reagovali všetky mamy, ktoré prišli s deťmi na očkovanie – veľa cestujeme, veľa sa stretávame, máme starých rodičov, chceme ich chrániť. „Bolo to ako pichnutie včely, rýchle a skoro vôbec som to necítil. Doma sme sa o tom veľa rozprávali, veľmi som sa chcel očkovať. Je to asi jediná cesta, ako sa z tej koronakrízy dostať,“ hovorí 12-ročný Peter. „Ideme na dovolenku, ale hlavná motivácia, prečo som sa nechala očkovať je to, že máme chorého dedka,“ povedala nebojácne aj 12-ročná Alexandra po svojom prvom anticovidovom očkovaní.
„Za odmenu a skvelé zvládnutie očkovania, sme deťom “naordinovali“ po očkovaní chutnú zmrzlinu,“ doplnil MUDr. Beňa.
MUDr. I. Kostelníková: Deti si zaslúžia ochranu proti ochoreniam, ktorým možno vďaka očkovaniu predchádzať.
Deti bývajú často bezpríznakovými nosičmi vírusu a môžu predstavovať zdroj infekcie pre iných. „Pokiaľ chceme dosiahnuť kolektívnu imunitu, je potrebné, aby sa zaočkovalo aspoň 80 % populácie, preto je nevyhnutné, aby sa očkovali aj deti. Podľa štatistík v roku 2020 žilo na Slovensku 213-tisíc detí vo veku 12 – 15 rokov. Ochorenie COVID-19 by sme nemali podceňovať ani u nich, hoci ho zvládajú ľahšie ako dospelí. Pokiaľ deti ochorejú na Sars-Cov-2, môžu mať zdravotné komplikácie spojené s prekonaním ochorenia (multisystémový zápalový syndróm – PIMS) a vtedy môžu skončiť vo vážnom stave aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“ uviedla primárka Kostelníková.
Prípadné reakcie po očkovaní sú u detí podobné ako u dospelých. Môže byť mierne opuchnuté, bolestivé a začervenané miesto vpichu, tiež môžu byť zväčšené regionálne lymfatické uzliny. Vtedy ide o lokálnu reakciu. V prípade celkovej reakcie môže ísť o únavu, slabosť, bolesť hlavy, kĺbov a svalov. „Deti zvyknú mať po očkovaní častejšie horúčku, ako dospelí. Odporúčame preto deťom po očkovaní pokojnejší režim, menšiu fyzickú záťaž. Miesto vpichu je vhodné ochladzovať. Lieky proti teplote odporúčame podávať až vtedy, keď sa objaví teplota. Nie preventívne,“ uzatvára MUDr. Kostelníková.
Zdroj, foto: UNLP Košice, TS
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára