Urgentný príjem na Rastislavovej v Košiciach opäť slúži všetkým pacientom

Urgentný príjem Univerzitnej  nemocnice L. Pasteura Košice na Rastislavovej ulici 43 opäť slúži všetkým pacientom. Požiar, ktorý zachvátil budovu vo štvrtok 17. júna, krátko po  15-tej hodine, odstavil z prevádzky celý 6-poschodový objekt, vrátane heliportu. Niekoľko dní tak zdravotnú starostlivosť traumatologickým pacientom poskytovali len na urgentnom príjme na Tr. SNP.

„Urgentný príjem na Rastislavovej sa nám podarilo sprevádzkovať v mimoriadne krátkom čase. Veľká vďaka patrí za to všetkým zamestnancom UNLP, ktorí sa podieľali na odstraňovaní škôd po mimoriadnej udalosti. A tiež ostatným zložkám, vďaka ktorým sme mohli budovu znovu sprístupniť našim pacientom,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA.

„Priestory urgentného príjmu na prízemí boli po požiari a jeho následnej likvidácii zasiahnuté vodou a premočené. Odstraňovanie následkov si tu vyžiadalo predovšetkým vysušenie priestorov, ale aj rozsiahlu opravu elektroinštalácie, ktorá bola kompletne vyradená.“ Po minulotýždňových sanačných prácach generálny riaditeľ potvrdil, že výška škody sa pohybuje na úrovni pol milióna eur.

Vo svojich priestoroch sú už anestéziológovia a čiastočne aj traumatológovia

Okrem urgentného príjmu boli do prevádzky uvedené aj Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a čiastočne aj Klinika úrazovej chirurgie. Práve na jej septickom oddelení na 1. poschodí vypukol požiar. Jeho príčiny sa stále vyšetrujú. Cez víkend sme otvorili testovaciu prevádzku budovy. Predchádzali jej všetky revízie potrebné na znovuotvorenie tejto časti nemocnice. Takisto už na heliporte pristával záchranársky vrtuľník s prvými traumatologickými pacientami,“ povedal MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD. – výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť.

Počas uplynulého týždňa sa riešili všetky aspekty posúdenia statiky budovy. Takisto sa pracovalo na opätovnom zapojení a sfunkčnení elektrickej požiarnej signalizácie. Nevyhnutná bola aj revízia elektrických rozvodov v celej budove, vzduchotechniky a vodoinštalácie. Pracovisko sme mohli vrátiť do pôvodného režimu len po posúdení, či sú priestory po medicínskej aj technickej stránke plne bezpečné a hygienicky vyhovujúce, pre pacientov i zamestnancov,“ dodal MUDr. Slávik.

Časť Kliniky úrazovej chirurgie, ktorá bola najviac zasiahnutá požiarom, ostáva aj naďalej mimo prevádzky. „Snažili sme sa vrátiť urgentný príjem do pôvodnej prevádzky čo najskôr, ako to bolo možné. Využili sme pri tom aj našu techniku a špeciálneho robota. Vďaka tomu sú tieto priestory opäť hygienické a bezpečné,“ doplnil MUDr. Beňa.

Zdravotníci sa vrátili na svoje pracoviská

Po vyše týždni sa väčšina reprofilizovaných pracovísk oboch areálov nemocnice opäť vrátila do pôvodného režimu. „Na svoje pracoviská sa vrátili aj naši zdravotníci, ktorí vypomáhali predovšetkým na urgentnom príjme, ale aj na chirurgických oddeleniach či na  Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny na Tr. SNP,“ uzavrel výkonný riaditeľ. Z takmer 60 evakuovaných pacientov po požiari bola už väčšina prepustená do domácej starostlivosti, komplikovanejšie prípady sa vrátili na pôvodné pracoviská na Rastislavovu ulicu. 

Budova Urgentného príjmu má 7 rokov

Šesťpodlažná budova s urgentným príjmom a klinikami bola odovzdaná do užívania pred siedmymi rokmi. Projekt aj s najmodernejším prístrojovým vybavením stál viac než 26,5 mil. €, spolufinancovala ho Európska únia. Pod jednu strechu sa tak spojili traumatologické ambulancie, lôžková časť Kliniky úrazovej chirurgie, pracoviská Kliniky rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a operačný trakt. 

Zdroj, foto: UNLP Košice, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *