Pri príchode zo zahraničia sa treba zaregistrovať do systému eHranica

Každý, kto sa vráti zo zahraničia, aj keby bol len na nákupe v prihraničnom meste, je povinný sa pred prekročením našej hranice zaregistrovať. Týka sa to aj tých, čo sú zaočkovaní a uplatňujú si výnimku. Splnenie si tejto povinnosti kontroluje priamo na hranici polícia.

Aktuálne sú zároveň ešte krajiny rozdelené podľa rizikovosti na zelené, červené a čierne.  Bez rozdielu na to, z akého štátu na Slovensko prichádzate a či si uplatňujete výnimku, ste povinný zaregistrovať sa na stránke korona.gov.sk cez formulár eHranica https://korona.gov.sk/ehranica/#). Pripomíname, že táto povinnosť sa týka aj zaočkovanej osoby. Rovnako tak je povinný urobiť aj ten, kto si len na hodinu odbehol do susednej krajiny na nákup v obľúbenom obchode. 

Pozor, nový cestovateľský semafor začne platiť až od 9. júla. Ten reaguje na šírenie Delta variantu koronavírusu  a prináša zmeny do cestovania. Krajiny, z ktorých sa pricestuje na územie SR, už nebudú rozdelené do stupňov rizikovosti. Rozdiel bude v tom, či je prichádzajúca osoba zaočkovaná alebo nie je.

Zaočkovaní nebudú musieť absolvovať karanténu. Očkovanie preukazujú potvrdením o zaočkovaní (GreenPass, Národný očkovací certifikát s QR kódom). Ostatné osoby budú musieť absolvovať karanténu a najskôr na 5 deň PCR test. Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že povinná registrácie cez formulár eHranica  aktuálne platí pre všetkých.

Polícia zavádza  intenzívne kontroly na hraniciach. Nedodržanie povinností stanovených vo vyhláške  je priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktoré príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva môže udeliť pokutu vo výške do 1659 eur. V blokovom konaní môžu aj orgány Policajného zboru a obecnej polície uložiť páchateľovi pokutu vo výške do 1000 eur.

ZDROJ, FOTO: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *