SLK o novej vyhláške ÚVZ platnej od 9. júla: Dvojaký meter pre nezaočkovaných nemá z epidemiologického hľadiska logiku!

Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá sa týka karanténnych opatrení platných pri návrate zo zahraničia na Slovensko od 9. júla, je z epidemiologického hľadiska nelogická. Podľa aktuálnej vyhlášky totiž ľudia, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zaočkovať, nemusia pri vstupe na Slovensko absolvovať karanténu – stačí, aby sa preukázali PCR testom nie starším ako 72 hodín. Toto rozhodnutie je v rozpore s ochranou verejného zdravia a epidemiologickými pravidlami. Pri návrate na Slovensko nemôže byť predsa pre nezaočkovaných – či už zo zdravotných alebo iných dôvodov – uplatňovaný dvojaký meter. Zatiaľčo tí, čo sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov, sa môžu ihneď „vykúpiť“ z karantény PCR testom, ostatní nezaočkovaní tak môžu urobiť až na piaty deň po príchode.

Slovenská lekárska komora je presvedčená, že vzhľadom na ochranu verejného zdravia a možný prenos ochorenia zo strany osôb prichádzajúcich na Slovensko by mali platiť jednotné pravidlá – teda buď prichádzajúci nezaočkovaní (a je jedno, z akého dôvodu) pôjdu do 14-dňovej karantény, alebo sa z nej „vykúpia“ na piaty deň PCR testom. Bez výnimky.

Zároveň žiadame kompetentných, aby nové pravidlá formulovali jasne, zrozumiteľne, bez zbytočného chaosu, meniacich sa výnimiek či dvojakých metrov.

Zdroj: Slovenská lekárska komora, TS, 7.7.2021

FOTO:
People photo created by jcomp – www.freepik.com


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *