UNLP si od konca júla bude upratovať vo vlastnej réžii

Už koncom júla si Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice začne upratovať vlastnými kapacitami. Viac než 20 rokov upratovala nemocnicu externá spoločnosť. Nové vedenie definitívne uzavrelo rokovania s doterajším dodávateľom služieb spoločnosťou ČaSS, spol. s.r.o.  o prechode práv a povinností zamestnancov. „Považujem za mimoriadne dôležité, aby si zdravotnícke zariadenie, akým je druhá najväčšia nemocnica na Slovensku, zabezpečovalo hygienu a upratovanie pracovísk vlastnými pracovnými silami. Na základe spoločnej dohody s dodávateľom od konca júla pribudne medzi zamestnancov UNLP viac než 120 upratovačiek. Som rád, že sme prijali dohodu, ktorá je vyhovujúca pre obe strany,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA.

V prospech nového modelu upratovania hovoria skúsenosti z iných nemocníc, štátnych aj súkromných. „Pokiaľ chceme znižovať riziko nemocničných nákaz, udržiavať nemocnicu čistú a bezpečnú pre pacientov aj zamestnancov, je upratovanie vo vlastnej réžii tým najlepším riešením,“ vysvetľuje MUDr. Slávik.  

Časť priestorov si UNLP už niekoľko rokov upratuje sama. Ide najmä o budovu Urgentného príjmu na Rastislavovej ulici, niekoľko administratívnych priestorov, oddelenie laboratórnej medicíny či Vakcinačné centrum. Počas pandémie si nemocnica upratovala  aj priestory Veľkokapacitného odberového miesta.  „Výhoda vlastného upratovania sa ukázala aj teraz po nedávnom požiari. Vlastnými silami sme dokázali v rýchlom čase vrátiť urgentný príjem do pôvodného stavu, aby zase slúžil pacientom a zdravotníkom,“ hovorí J. Slávik.  

Oba areály UNLP – na Tr. SNP aj na Rastislavovej ulici – bude po novom upratovať vyše 150 upratovačiek. Nemocnica momentálne zabezpečuje nákup techniky a zariadení, ktoré sú pre zabezpečenie kvalitnej hygieny potrebné. „Predpokladáme obstaranie upratovacej techniky za necelých 78.000 eur, ale do budúcna počítame s celkovou úsporou viac než 200-tisíc eur ročne. Ušetrené financie použijeme na ďalšie zvyšovanie kvality hygieny v UNLP,“ uzavrel generálny riaditeľ.  

Zdroj: UNLP Košice, TS




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *