Od 9. júla platí nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR, do ktorej zapracovali zmeny v cestovateľskom semafore. Pri vstupe na naše územie zo zahraničia už nebude rozhodujúce, z akej krajiny ľudia prichádzajú, ale to, či sú zaočkovaní alebo nie. Naďalej zostáva povinná registrácia cez formulár eHranica a niektorí sa nevyhnú aj karanténe. Určité výnimky majú pendleri, deti, či osoby žijúce v prihraničných oblastiach.
Zaočkovaná osoba
Definícia plne zaočkovanej osoby
- Najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny.
- Najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii jednodávkovej vakcíny.
- Najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.
- Po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou alebo dvojdávkovou schémou (okamžite po podaní prvej dávky) – prechodne do 9. augusta 2021.
Pravidlá pri príchode zo zahraničia
- Okrem COVID-preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku.
- Osoba je povinná registrovať sa cez formulár eHranica, prvá registrácia platí nasledujúcich 6 mesiacov.
Vstup na územie SR letecky
- Ak na územie SR osoba vstupuje letecky, musí pred vstupom zároveň vyplniť formulár na https://www.mindop.sk/covid/. Pri prílete z krajiny mimo zoznamu uvedeného nižšie je potrebné preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším než 72 hod (viac na https://www.uvzsr.sk/docs/uvod/rozcestnik_vyhlaska_hranice_9-7-2021.pdf).
- Zoznam krajín, z ktorých po návrate nie je potrebný test: Albánsko, Andorra, Arménsko, Austrália, Azerbajdžan, Bielorusko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Čína, Česká republika, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko, Hongkong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Kanada, Južná Kórea, Kosovo, Kuba, Libanon, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Moldavsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Marino, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Španielsko, USA, Mexiko, Srbsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko, Turecko, Ukrajina.
Nezaočkovaná osoba
- Je povinná registrovať sa cez formulár eHranica pri každom návrate zo zahraničia.
- Po príchode je povinná zostať v karanténe, ktorá sa pri bezpríznakovom priebehu končí dovŕšením 14. dňa.
- Karanténu je možné ukončiť negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň. Test je v tomto prípade hradený štátom.
- Na PCR vyšetrenie bude osoba objednaná automaticky po registrácii v eHranici.
Vstup na územie SR letecky
- Ak na územie SR osoba vstupuje letecky, musí pred vstupom zároveň vyplniť formulár na https://www.mindop.sk/covid/. Pri prílete z krajiny mimo zoznamu uvedeného nižšie je potrebné preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším než 72 hod (viac na https://www.uvzsr.sk/docs/uvod/rozcestnik_vyhlaska_hranice_9-7-2021.pdf). Platí však povinnosť karantény a jej ukončenie je možné za štandardných podmienok (negatívny PCR test na 5. deň alebo po 14 dňoch).
- Zoznam krajín, z ktorých po návrate nie je potrebný test: Albánsko, Andorra, Arménsko, Austrália, Azerbajdžan, Bielorusko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Čína, Česká republika, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko, Hongkong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Kanada, Južná Kórea, Kosovo, Kuba, Libanon, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Moldavsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Marino, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Španielsko, USA, Mexiko, Srbsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko, Turecko, Ukrajina.
Nezaočkované osoby s výnimkou z karantény
- Ktoré nie sú zaočkované zo zdravotných dôvodov a predložia o tom lekárske potvrdenie, zároveň musia mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín.
- Nezaočkovaní občania SR, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt v prihraničných oblastiach susedného štátu do 100 km od otvoreného hraničného priechodu na územie SR – musia predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 7 dní.
- Nezaočkované osoby, ktoré mali výnimku aj doteraz, ako posádky lietadiel, vlakov, vodičov nákladných vozidiel, pracovníkov pohrebnej služby a ďalší.
- Vybrané profesijné skupiny (napr. delegácie zastupujúce SR, poslanci Európskeho parlamentu či zamestnanci medzinárodných organizácií) a v niektorých životných situáciách vznikla povinnosť preukázať sa pri vstupe na Slovensko negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín.
- Výnimka pre osoby s krátkodobým vstupom za účelom účasti na pohrebe blízkej osoby však ostáva zachovaná, ak sa nezaočkovaná osoba preukáže negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín.
Pendleri
- Osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v susedných štátoch, krajinách EÚ alebo na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo Švajčiarsku, pričom za posledných 14 dní navštívili iba tieto krajiny a cestujú iba za prácou.
- Osoby, ktoré majú trvalý pobyt alebo pobyt v krajinách Európskej únie, na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo vo Švajčiarsku a v prípade Ukrajiny do 100 km cesty od otvoreného hraničného priechodu, miesto výkonu práce na území SR a cestujú iba za prácou.
Výnimky na hraniciach pre pendlerov:
- Do 1. septembra 2021 postačuje jedna registrácia cez formulár eHranica
- Do 1. septembra 2021 majú výnimku z karantény ak:
- majú potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce
- majú negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 7 dní
Deti
eHranica
- Deti do 12 rokov sa nemusia registrovať.
- Deťom vo veku 12 až 18 rokov platí prvá registrácia do 9. augusta 2021.
Karanténa
- Osoby od 12 do 18 rokov veku nemusia do karantény, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemá povinnú karanténu (napr. zaočkovaní rodičia) – prechodne do 9. augusta.
- Dieťa do 12 rokov sa nemusí testovať, karanténa mu končí, keď ostatným členom domácnosti (napr. po 5 dňoch po negatívnom PCR teste).
Študenti
- Vo veku od 12 rokov a navštevujú materskú, základnú, strednú alebo vysokú školu v susedných štátoch (alebo naopak majú pobyt v týchto krajinách a navštevujú školu na Slovensku) nemusia podstúpiť karanténu, ak majú potvrdenie o prezenčnom štúdiu a zároveň majú negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu nie starší ako 7 dní.
- Podmienky sa vzťahujú aj na jednu sprevádzajúcu osobu, tá sa okrem negatívneho testu musí vedieť preukázať potvrdením o statuse sprevádzajúcej osoby.
POZOR: Študenti musia prekračovať hranice z dôvodu aktívneho štúdia (to znamená, že musí prebiehať prezenčná výučba, režim si študenti nemôžu uplatniť v období kedy je prerušená, ako napr. počas letných prázdnin).
Osoby cestujúce na vyšetrenie do zahraničia
- Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré vstupujú alebo opúšťajú Slovensko pre diagnostiku a liečbu, ako aj ich blízke osoby majú výnimku z karantény.
- Ak ich pobyt nepresiahne 12 hodín, nemusia žiadať výnimku, musia však vedieť preukázať účel cesty (pozvanie/potvrdenie od lekára).
- Ak ich pobyt presiahne 12 hodín, musia požiadať o posúdenie žiadosti na webstránke https://cestujem.standardnepostupy.sk.
- V daných prípadoch nie je nutná karanténa.
Osoby prepravujúce blízkych na letisko
- Osoby, ktoré prepravujú svojich blízkych z/na medzinárodné letiská na území Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska, sa najneskôr pri odchode zo Slovenska musia zaregistrovať na https://naletisko.mzv.sk/.
- Pri kontrole sa musia preukázať vytlačeným potvrdením tejto registrácie a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou.
- Cestu sú povinné vykonať výhradne cez územie členských štátov EÚ, bez zastavenia (s výnimkou zastavenia na nevyhnutné tankovanie pohonných látok a nástup či výstup prepravovanej osoby).
- Pri dodržaní týchto pravidiel je možné vstúpiť na územie Slovenska aj bez platného negatívneho testu a bez karantény.
Platí pre všetkých
Ak sa u vás po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny ste prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a oboznámte ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia.
Zdroj: MZ SR, TS
Foto: Pixabay
- Celosvetové ocenenie UNLP za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou
- Národná linka na podporu duševného zdravia pokračuje do konca septembra 2023
- Liečba popálenín a jaziev detských pacientov: Čím je zdroj popálenia tepelne agresívnejší, tým je pravdepodobnejšie, že dieťa sa nevyhne operačnej liečbe
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov zo Slovenska v hodnote viac ako štyri miliónov eur
- POZOR: Od 01.06.2023 PN-ky už len elektronicky
- Plán obnovy pre zdravotníctvo podporuje aj paliatívnu zdravotnú starostlivosť – ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výzvu
- V Košiciach sme odhalili zatiaľ najviac prípadov stuhnutia pečene na Slovensku
- Nemocnica AGEL Zlaté Moravce zriadila novú ambulanciu pre pľúcne choroby
- Na deň detí odštartuje Kvapka krvi pre detskú onkológiu – príďte darovať najcennejšiu tekutinu v rámci tejto kampane pre deti
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo pokračovanie urgentu v Malackách
- Pacienti sa svojho zákona pred voľbami zrejme nedočkajú
- Počet fajčiarov v minulom roku stúpol, fajčí každý piaty Slovák
- Očkovanie „pôvodnou“ vakcínou Comirnaty bude z dôvodu exspirácie zásob pozastavené
- NÁROČNÉ OBDOBIE PRE ALERGIKOV Po drevinách prišli na rad alergie z trávnatých porastov
- Svetový deň sklerózy multiplex pripomína dôležitosť správneho životného štýlu
- Dozorná rada VšZP doručila ministrovi návrhy opatrení na stabilizáciu poisťovne
- V zamestnaní operačná sestra, vo voľnom čase herec „Nepoznám lepší pocit, než vidieť spokojného pacienta a spokojného diváka“
- Klinický výskum na Slovensku priniesol dodatočných skoro 24 miliónov eur do slovenského zdravotníctva
- 26.5.2023 – preventívny skríning pečene zdarma v UNLP
- VOU: Ambiciózny projekt modernizácie a výnimočná spolupráca, ktorá pomôže zefektívniť liečbu onkologickým pacientkam s rakovinou prsníka
- Univerzita Komenského v Bratislave pripravuje pre stredné školy dva prednáškové dni
- Africký mor ošípaných ohrozuje aj ošípané a diviaky na Slovensku
- Rezort zdravotníctva hľadá účinné nástroje v boji proti nedostatku liekov
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (12. máj – 18. máj 2023)
- Minister zdravotníctva žiada od Dozornej rady VšZP návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu poisťovne
- Zabudnime na Rázsochy
- Opäť sa šíria dezinformácie o radiačnej situácii, hodnoty na Slovensku a v Poľsku sú v norme
- FLUÓRCHINOLÓNOVÉ ANTIBIOTIKÁ: PRIPOMENUTIE OPATRENÍ NA ZNÍŽENIU DLHOTRVAJÚCICH, INVALIDIZUJÚCICH ALEBO POTENCIÁLNE IREVERZIBILNÝCH VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV
- NCZI: Vysoký krvný tlak si lieči 240 590 Slovákov
- Rezort zdravotníctva finišuje s vyhláseniami výziev – vyhlásil aj tú na vytvorenie 650 lôžok následnej starostlivosti
- Odborníci sa stretnú na prvej konferencii venovanej radónu v SR
- Otestujte sa na vybrané ochorenia počas Európskeho týždňa testovania 2023 (HIV, HVB, HVC)
- Slovenský vynález sa dostal k pacientom v Keni
- V krompašskej nemocnici zrealizovali pôrod s asistenciou matky počas sekcie
- Uzbekistan
- Počet pacientov s alergiami a astmou pribúda
- UNLP: Otvorili sme moderné centrum vodoliečby a zrekonštruovali bazén
- Baníci z nešťastia v Novákoch prehovorili o najhorších chvíľach svojho života: „Bol to šok, nevládali sme dýchať, všade bol prach a tma“
- Máj je mesiacom povedomia o rakovine kože: Nepodceňujte zdravie pokožky, chráňte sa pred priamym slnkom
- Liečba obezity nie je mágia, je to najväčšia pomoc, ktorú môžeme poskytnúť človeku s obezitou