Vakcinačné centrum v Nemocnici AGEL Bánovce: Zaočkovať sa môžu už aj neregistrovaní záujemcovia

Nemocnica AGEL Bánovce zaočkovala prvých záujemcov už 15. januára vakcínou Corminanty od spoločnosti Pfizer/Biontech. Prvými zaočkovanými boli zdravotníci nemocnice a okresu. Odvtedy vo vakcinačnom centre podali už viac ako 20 000 dávok vakcín. Od tohto týždňa je možné aj v tomto vakcinačnom centre sa zaočkovať proti koronavírusu aj bez registrácie.

Bánovskí zdravotníci majú zvládnutú logistiku, pripojenie do centrálneho systému Národného centra zdravotníckych informácií, ako aj prípravu a skladovanie vakcín, sú skúsení aj čo sa týka sporadických menších vedľajších účinkov po vakcinácii. ,,Z uvedeného počtu podaných viac ako 20 000 vakcín sa u nás vyskytla len jedna alergická reakcia s nutnosťou podania liečby a sledovania cca 3-4 hodiny, po liečbe ťažkosti ustúpili. Z ďalších komplikácií to boli asi tri prípady zdurenia lymfatických uzlín v podpazuší alebo krku, ktoré odoznelo bez nutnosti liečby do pár dní. Bežnými vedľajšími príznakmi sú mierna bolesť ramena a únava, pričom je zaujímavé, že vedľajšie príznaky sú u staršej generácie menej zastúpené. Kolapsové stavy sa vyskytovali  ojedinele najmä v čase horúčav, podobne ako v bežných ambulanciách pri odberoch krvi či aplikáciách akejkoľvek injekčnej liečby,“ hovorí  MUDr. Anna Zelenáková, ktorá má vakcinačné centrum nemocnice na starosti.

Vzhľadom na nízky počet registrovaných záujemcov na očkovanie v posledných dňoch, sa nemocnica rozhodla vyjsť ľuďom v ústrety a od tohto týždňa umožňuje aj očkovanie bez predošlej registrácie. Budúci týždeň táto možnosť pokračuje.  Zaočkovať sa týmto spôsobom dá v pondelok, štvrtok a piatok v čase od 8:00 do 11:00 a od 12:00 do 14:00, v utorok a stredu v čase od 8:00 do 12:00. ,,Záujemcovia o očkovanie môžu prísť do  vakcinačného miesta, kde po vypísaní dotazníka o zdravotnom stave a informovanom súhlase budú zaočkovaní už spomínanou vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer. Pozvanie na podanie druhej dávky, ktoré býva prevažne o 28 dní, už dostanú formou  SMS. Samozrejme, že počet je limitovaný aktuálnym počtom vakcín na daný deň,  avšak momentálne ich je dostatok a toto nás neobmedzuje,“ vysvetľuje MUDr. Zelenáková. Dodáva, že zdravotníkov mrzí, že aktuálne záujem o očkovanie  prudko klesá. ,,Obávame sa návratu epidémie  nielen s následkami na zdraví a životoch našich blízkych, ale aj v iných oblastiach nášho života, ako je často spomínaná ekonomika či školstvo opätovným uplatnením karanténnych opatrení,“ hovorí skúsená zdravotníčka.

Zdroj, foto: AGEL SK, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *