V dňoch 23.-27. augusta 2021 sa v priestoroch Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach na Triede SNP 1 uskutoční medzinárodné stretnutie a kongres študentov združených v Európskej asociácii študentov zubného lekárstva European Dental Students‘ Association (EDSA) v Košiciach 68th EDSA Meeting Košice 2021 organizovaný študentmi a čerstvými absolventmi Lekárskej fakulty UPJŠ.
Na medzinárodné stretnutie 68th EDSA Meeting Košice 2021 pricestovala stovka študentov z vyše tridsiatich európskych krajín. Súčasťou podujatia je valné zhromaždenie asociácie EDSA (pondelok až streda) a kongresový deň (štvrtok), pričom pre účastníkov je pripravený bohatý vzdelávací, spoločenský a kultúrny program.
European Dental Students’ Association bola založená v roku 1988, sídli na prestížnej univerzite ACTA v Amsterdame a v súčasnosti reprezentuje vyše 70-tisíc študentov zubného lekárstva v 33 krajinách Európy. Jej členskou organizáciou je aj Slovenský spolok študentov zubného lekárstva (SSŠZL) so sídlom v Košiciach, ktorý zastrešuje študentov zubného lekárstva všetkých štyroch lekárskych fakúlt v SR.
„Zástupcovia členských krajín EDSA sa zvyčajne stretávajú dvakrát ročne na jarných a letných mítingoch konaných v rôznych štátoch. Tieto stretnutia prispievajú k dosahovaniu cieľov asociácie a ich účastníci majú jedinečnú príležitosť spoznať aktívnych kolegov z celého kontinentu, získavať nové skúsenosti a vďaka nim zlepšovať fungovanie študentských organizácii na lokálnej i nadnárodnej úrovni,“ hovorí organizátorka stretnutia 68th EDSA Meeting Košice 2021 MDDr. Ivana Ligusová.
Čerstvá absolventka UPJŠ LF aktuálne pôsobiaca ako generálna sekretárka EDSA bude počas valného zhromaždenia EDSA slávnostne uvedená do funkcie prezidentky asociácie pre akademický rok 2021/2022 a nahradí v tejto funkcii dr. Jamesa Coughlana zo Spojeného kráľovstva.
Ako vysvetľuje I. Ligusová, na medzinárodných mítingoch EDSA sú organizované rôznorodé aktivity ako prednášky, praktické kurzy, diskusie a školenia zamerané na rozvoj schopností a kompetencií študentov zubného lekárstva v klinických aj neklinických oblastiach, okrem iného aj v oblasti time managementu, verejného vystupovania, efektívneho riadenia študentských organizácií alebo tvorby časopisu. Vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu sa medzinárodný míting študentov zubného lekárstva neuskutočnil prezenčne už dva roky, preto organizátorov košického stretnutia napĺňa radosťou možnosť zorganizovať 68th EDSA Meeting Košice 2021 takouto formou práve v Košiciach. V našom meste sa toto podujatie koná po šiestich rokoch a je iba druhým mítingom v poradí konaným v našej metropole i na Slovensku.
,,Môj prvý EDSA Meeting som zažila v roku 2017, keď som bola študentka druhého ročníka zubného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ. Táto príležitosť ma veľmi ovplyvnila a zmenila môj pohľad na svet. Umožnilo mi to byť denne v kontakte s priateľmi z celej Európy, venovať sa zaujímavým mimoškolským aktivitám a vydávať medzinárodný časopis. Žiaden míting však nebude pre mňa tak pamätný ako tento, ktorý sa koná na mojej Alma mater v Košiciach a budem na ňom menovaná za prezidentku EDSA na rok 2021/2022. Som veľmi vďačná, že som bola v jesenných voľbách zvolená do čela asociácie, a teším sa na toto obdobie plné povinností, ale aj nových skúseností a príležitostí,“ konštatuje MDDr. Ivana Ligusová.
Podľa slov jej kolegu MDDr. Marcela Paľovčíka, ktorý je takisto čerstvým absolventom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach sa členovia Slovenského spolku študentov zubného lekárstva pohrávali s myšlienkou organizácie EDSA Meetingu v Košiciach niekoľko rokov a organizácia takéhoto podujatia v čase pandémie bola pre nich veľká výzva.
„Bolo s tým spojených veľa komplikácií, počnúc voľbou vhodného termínu, kedy by sa podujatie mohlo uskutočniť prezenčne, cez zisťovania za akých podmienok tu budú môcť ľudia pricestovať, kompromisy v počte účastníkov, keďže záujem niekoľkokrát prevyšoval schválený počet účastníkov, až po zháňanie sponzorov, ktorí v tomto neistom období nemali záujem podporiť akciu v obave, či sa nakoniec bude môcť reálne uskutočniť… Avšak skutočnosť, že sa podujatie nakoniec realizuje naživo po dvoch rokoch, považujeme za veľmi významnú pre ďalšie fungovanie celej asociácie. Pretože online podujatia sú síce osožné, ale nedokážu vynahradiť živé diskusie, praktické kurzy a prínos reálnych stretnutí ľudí z rôznych krajín. Veľmi sa z toho radujeme a sme presvedčení, že sme pre kolegov z celej Európy pripravili nezabudnuteľný týždeň,“ podotýka MDDr. Marcel Paľovčík, prezident miestnej organizačnej komisie EDSA Meetingu.
Študenti zdôrazňujú, že realizácia podujatia by nebola možná bez podpory Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá im poskytla nielen svoje priestory, ale aj významnú finančnú pomoc.
„Sme veľmi vďační vedeniu Lekárskej fakulty UPJŠ a zvlášť jej dekanovi prof. MUDr. Danielovi Pellovi, PhD. za finančnú podporu tohto podujatia, a tiež mnohých ďalších aktivít nášho Slovenského spolku študentov zubného lekárstva. Fakulta významnou mierou podporuje nielen rôzne vzdelávacie mimoškolské aktivity študentov, aj činnosť spolku a účasť na zahraničných mítingoch. Viacerí z nás mali počas štúdia možnosť cestovať na podujatia v rôznych krajinách a prinášať domov nové myšlienky, ktoré nás posúvali ďalej,“ hovorí MDDr. Ivana Ligusová.
Dekan UPJŠ LF prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. poznamenáva, že fakulta sa usiluje v rámci svojich možností podporovať obe študentské organizácie pôsobiace na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach – Slovenský spolok študentov zubného lekárstva aj Spolok medikov mesta Košice, ako aj šikovných športovcov z UPJŠ LF.
„Obom študentským spolkom sme poskytli priestory na stretávanie sa a je samozrejmé, že môžu využívať aj prednáškové miestnosti na vzdelávacie aktivity organizované v rámci mimoškolskej činnosti. Finančne im vypomáhame pri organizácii významných podujatí, ako je napríklad celoslovenská roadshow študentov zubného lekárstva Spolu za krásny a zdravý úsmev so skvelou odozvou u verejnosti a veľkým prínosom v oblasti prevencie. Radi sme prispeli aj na toto medzinárodné stretnutie a kongres Európskej asociácie študentov zubného lekárstva EDSA, ktoré sa konajú v Košiciach na pôde našej fakulty. Ich zorganizovanie svedčí o šikovnosti našich medikov a čerstvých absolventov, ktorým veľmi fandíme a teší nás, že získavajú aj takéto skúsenosti, ktoré budú ako lekári vo svojom živote takisto potrebovať. Verím, že tento míting bude pre všetkých účastníkov veľmi podnetný a bude akousi satisfakciou za mnohé obmedzenia počas pandémie, ktoré študenti v rôznych krajinách pocítili,“ konštatuje dekan UPJŠ LF prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.
Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciachmá vyše 70-ročnú históriu. Od svojho založenia v septembri 1948 pripravila na svoje budúce povolanie už vyše 15-tisíc úspešných absolventov. Na UPJŠ LF aktuálne študuje v dennej forme vyše tritisíc študentov v I. a II. stupni vysokoškolského štúdia, vrátane mnohých zahraničných študentov z vyše 50 krajín sveta.
Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach realizuje aj postgraduálne vzdelávanie – doktorandské štúdium a ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.
Popri pedagogickej činnosti vyvíja fakulta bohaté vedecko-výskumné aktivity v rámci rôznych národných a medzinárodných projektov. Viaceré dôležité projekty pritom zastrešuje národná výskumná infraštruktúra SLOVACRIN (Slovak Clinical Research Infrastructure Network) zriadená výnosom Ministerstva zdravotníctva SR, ktorej činnosť zastrešuje Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach. SLOVACRIN je verejná nezisková organizácia spájajúca vedeckých partnerov a siete v celej Európe na uľahčenie medzinárodného klinického výskumu, ktorá je súčasťou nadnárodnej paneurópskej organizácie ECRIN so sídlom v Paríži.
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa aj vďaka prispeniu infraštruktúry SLOVACRIN umiestnila v rankingu univerzít The Emerging Economies University Rankings 2021 na poprednej pozícii v rámci krajín V4. Získala v ňom 4. miesto za Karlovou univerzitou v Prahe, Univerzitou Palackého v Olomouci a Masarykovou univerzitou v Brne (kt. je univerzitou koordinujúcou činnosť partnerskej infraštruktúry CZECRIN) a je najlepšou slovenskou univerzitou v tomto rebríčku z pohľadu úspešnosti univerzít vo vede a výskume.
Viac na: https://www.upjs.sk/lekarska-fakulta/
Zdroj: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach, TS
- Do výbavy bánovskej nemocnice pribudol nanoartroskop: Moderná metóda prispeje k výraznému zrýchleniu diagnostického procesu
- Novinka, ktorá výrazne redukuje odber krvi u novorodencov
- Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na ukončenie fungovania mobilných aplikácií GreenPass, OverPass a OverPass Special
- Alfou a omegou je pohyb
- Šankova dlhá cesta k zdraviu
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na lekársky predpis
- Lekár ako stredoveký poddaný, alebo veď ste prisahali na Hippokrata
- Manažment opatrení v súvislosti s epidemickou situáciou je aktuálne plne v kompetencii jednotlivých nemocníc
- Medici pripravujú ďalšiu osvetovú akciu zameranú na mužské zdravie „MOVEMBER 2023“
- Ministerstvo zdravotníctva zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia
- ŠÚKL upozorňuje na dôležitosť správneho užívania antibiotík, ako aj na ich dostupnosť počas zimnej sezóny
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo ďalšie vakcíny pre deti proti hepatitíde A
- Obrovský úspech ortopédov Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Live prenos z unikátnej operácie si pozreli špecialisti z celého sveta
- Zaviazali sme sa odpolitizovať zdravotníctvo konať transparentne a nediskriminačne, preto ministerka Zuzana Dolinková rešpektuje odporúčanie Rady pre tvorbu siete
- MOVEMBER je o prevencii napriek absencii ťažkostí
- Popradská nemocnica má nový spôsob liečby hrubého čreva
- Aké zmeny v delegovanom predpisovaní nastali od prvého augusta?
- Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici získa 604-tisíc eur na svoju modernizáciu
- Pľúcna ambulancia bánovskej nemocnice vykonáva špeciálne vyšetrenia, ktoré prispeli k skvalitneniu diagnostiky
- Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec: Projekty a investície financované z Plánu obnovy budú pokračovať
- ŠÚKL v rámci MedSafetyWeek: Nahlásením nežiaducich účinkov môže každý prispieť k zvýšeniu bezpečnosti liekov
- Saudská Arábia, kráľovstvo v pohybe zmien
- Popradská nemocnica má svoj antibiotický manuál
- Svetový deň Alzheimerovej choroby – Úsilie smeruje ku skvalitneniu života a zmierneniu zdravotných a sociálnych dopadov
- Voľby sú pohľad do zrkadla
- Prečo sa venujem liečbe obezity v ambulancii gynekologičky
- Hrdinské činy lekárov v Povstaní
- Ministerka zdravotníctva rokovala o aktuálnej situácii v pediatrii
- Samovyšetrenie prsníkov a absolvovanie preventívnych prehliadok je dôležitejšie, ako si ženy myslia,“ hovorí v rámci kampane Pink október primárka bánovskej nemocnice
- Prečo sa venujem liečbe obezity v ambulancii gynekologičky
- Viete, o čom rozmýšľa a čo všetko zvažuje lekár, ktorý zachraňuje životy?
- Ministerka zdravotníctva sa zoznamovala so zamestnancami úradu
- Oblečme sa do bodiek a podporme pacientov s psoriázou
- Popradská nemocnica: ,,Pre našich lekárov urobíme všetko, aby boli najlepší“
- Pre pacientov s cirhózou pečene sme zaviedli život zachraňujúci výkon
- Zvolenská nemocnica otvorila nové nadštandardné oddelenie
- 29. ročník Študentskej kvapky krvi
- Osteoporóza nebolí, osteoporotická zlomenina áno
- Popradská nemocnica využíva špeciálnu metódu na liečbu žlčového systému
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje v prípade falšovania lieku Ozempic