Stovky lekárov očkujú v ambulanciách po celom Slovensku

Očkovanie voči ochoreniu COVID-19 je dostupné v ambulanciách po celom Slovensku. 374 lekárov už vo svojich ambulanciách reálne očkuje, v centrálnom registri zmlúv je uzavretých 463 kontraktov. Doteraz prejavilo záujem spolu 634 lekárov z celého Slovenska.

Na Slovensku je aktuálne 2,38 milióna ľudí zaočkovaných prvou dávkou očkovacej látky, kompletne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je 2,17 osôb v našej krajine. Počet zaočkovaných ľudí zvýšiť nám pomáhajú práve lekári v ambulanciách. Z prieskumu, ktoré si nechalo vypracovať ministerstvo zdravotníctva vyplynulo, že za najdôveryhodnejší zdroj informácií očkovaní respondenti pokladajú svojho lekára (49,1 %). Vysokú mieru dôveryhodnosti majú aj slovenskí vedci (48 %), ľudia dôverujú aj informáciám od známych a príbuzných.

„Povolanie lekára znamená zároveň aj dôveru. Dôveru pacienta. Lekári sú veľmi dôležitým rozmerom pre tých, ktorí s očkovaním váhajú, avšak práve vďaka tomu, že svojmu lekárovi dôverujú, sa nakoniec dajú zaočkovať. Nikto z nás už nechce zažiť to, čo sme zažili počas uplynulých zimných mesiacov. Preplnené nemocnice, desiatky zomierajúcich ľudí denne. Dnes sme v inej situácii, máme vakcínu, ktorá nás a našich blízkych chráni.

Ďakujem lekárom za to, že očkovaním vo svojich ambulanciách nám pomáhajú chrániť ľudí pred vážnym priebehom COVID-19. A prosím aj tých lekárov, ktorí ste sa do aktívneho očkovania vo svojej ambulancii ešte nezapojili, aby ste túto aktivitu zvážili. Čím viac vás bude očkovať, tým viac ľudí dokážeme ochrániť a ja vám vopred za to úprimne ďakujem,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.  

Veľmi dôležitá je spolupráca s regiónmi. Minister zdravotníctva dnes otvoril podujatie pre všeobecných lekárov v Nižnej nad Oravou v Žilinskom samosprávnom kraji.

„Dostupnosť očkovania sa ukazuje byť kľúčovým faktorom pri zvyšovaní zaočkovanosti v regiónoch, kde je dlhodobo o očkovanie nízky záujem. Aj z tohto dôvodu Žilinský samosprávny kraj od júla organizuje výjazdy mobilnej vakcinačnej linky VakciZuzky do najmenej zaočkovaných častí kraja. Počas výjazdov zdravotnícky tím doteraz zaočkoval 3 666 obyvateľov v 67 mestách a obciach. Očkovanie v ambulanciách lekárov je ďalším rozhodujúcim krokom v jednoduchšom a rýchlejšom prístupe k očkovaniu. V kraji máme 93 lekárov, ktorí sa prihlásili do systému a povzbudzujeme všetkých občanov, aby túto možnosť využili,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Zdroj, foto: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *