V poslednom predkovidovom roku, v roku 2019, naši odborníci na Klinike fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (KFBLR) na Rastislavovej ulici odrehabilitovali viac než 9500 pacientov s rôznymi problémami a poruchami pohybového ústrojenstva. Práca fyzioterapeutov sa počas dvoch vĺn pandémie stala jednou z najdôležitejších pri liečbe samotného ochorenia, ako aj následne pri odstraňovaní postkovidového syndrómu u tých, ktorí Sars-CoV-2 prekonali. Fyzikálna terapia je totiž liečbou, ktorá pomáha pri mnohých diagnózach. Dnes, 8. septembra si pripomíname Svetový deň fyzikálnej terapie.
Liečba stará tisíce rokov
Tento druh liečby má bohatú históriu. Za zakladateľa fyzikálnej terapie je považovaný čínsky lekár Koung-Fou, ktorý pôsobil okolo roku 4 700 pred našim letopočtom. V Európe sa fyzikálnou terapiou zaoberali napríklad aj Asklepios, Hippokrates a Galen. „Pôvodne sa fyzikálna terapia definovala ako druh liečby, pri ktorej sa využívajú rôzne druhy fyzikálnej energie. V súčasnosti sa podstatne väčší dôraz kladie na fyzické, resp. fyziologické reakcie organizmu. Podstatou fyzikálnej terapie je ovplyvnenie regulačných mechanizmov, dnes by sme povedali „logistiky“ organizmu, a tým zároveň ovplyvnenie adaptačných a reparačných dejov,“ vysvetľuje doc. MUDr. Peter Takáč, PhD., prednosta Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (KFBLR) UNLP a LF UPJŠ Košice.
Pomáha odstrániť funkčnú poruchu včas
Pôvodne sa tiež v súvislosti s fyzikálnou terapiou zdôrazňoval jej nešpecifický, všeobecný účinok. Tým sa vysvetľovalo aj široké spektrum ďalších priaznivých účinkov. „Rozvojom vedeckých poznatkov však došlo k výraznému posunu aj v tejto oblasti. Fyzikálna terapia v rukách lekára špecialistu – fyziatra, aplikovaná kvalifikovaným fyzioterapeutom, má špecifické účinky, ktoré pôsobia na špecifické receptory a ovplyvňujú špecifické molekulárne deje organizmu. Využitím fyzikálnej liečby je možné funkčnú poruchu odstrániť ešte skôr, než dôjde k jej premene na poruchu štrukturálnu, organickú. Tým sa metódy fyzikálnej liečby, aplikované jednotlivo, alebo častejšie v cielene zostavenej kombinácii, stávajú významným liečebným prostriedkom, prínosným u širokého spektra chorôb,“ vysvetľuje prednosta Takáč.
Terapia rázovu vlnou potláča chronickú bolesť a zápal. Umožňuje plnohodnotne žiť, pracovať a športovať
Na klinike ponúkajú naši odborníci širokú škálu rehabilitačných procedúr, všetky postupy myoskeletálnej medicíny, elektroliečbu, teploliečbu, svetloliečbu, hydrokinezioterapiu, pohybovú liečbu, liečebné masáže – klasické, reflexné, manuálnu, aj prístrojovú lymfodrenáž a laseroterapiu. Medzi najmodernejšie metódy patrí terapia rázovou vlnou spolu s vysokointenzívnym laserom HIL. „Rázová vlna je neinvazívna fyzikálna metóda, ktorá využíva akustické vlny na účely stimulácie lokálnej biologickej odozvy ošetrovaného tkaniva. Princíp pôsobenia rázovej vlny je v zlepšení prekrvenia v mieste pôsobenia a regenerácii postihnutých buniek,“ hovorí zástupkyňa prednostu KFBLR MUDr. Ildikó Morochovičová.
Táto liečba významne potláča a odstraňuje chronickú bolesť a zápal, odstraňuje obmedzenie, pocit obťažovania z chorého miesta pri bežnej práci, športovaní a v každodennom živote. „Výhodou vysokointenzívneho laseru – HIL je prestup do hlbších štruktúr, rýchly analgetický efekt, často hneď po aplikácii a tepelný efekt. Pri liečbe postačí nižší počet aplikácií. Je to veľmi efektívna liečba bez vedľajších účinkov a je vo veľkej miere využívaná pri liečbe pacientov v rôznych indikáciách, ako sú bolesti kĺbov a chrbtice, degeneratívne ochorenia, poranenia kĺbov, natiahnutie svalov, šliach a mnoho ďalších,“ dodáva MUDr. Morochovičová.
Bez aktívneho pohybu a cvičenie sa bolesti chrbtice či kĺbov nepodarí odstrániť
Neoddeliteľnou súčasťou rehabilitácie je aj pohybová liečba s cieľom obnoviť, upraviť, zlepšiť možnosti a schopnosti pacienta a dostať ho na primeranú funkčnú úroveň. „Využívame najmodernejšie metódy liečebnej telesnej výchovy. Pacientov zapájame do pohybovej liečby a inštruujeme ich, ako cvičiť doma. Niektorí cvičia nad rámec svojich možností, sú však aj takí, ktorí si nenájdu čas. Je pritom veľmi dôležité hýbať sa, cvičiť, aspoň 3-krát týždenne po 30 minút. Bez spolupodielu na vlastnej liečbe sa problémy s bolesťami chrbtice či kĺbov budú stále opakovať,“ apeluje lekárka.
Ambulantná časť kliniky bola otvorená od mája, najskôr pre postkovidové ťažkosti pacientov, od júna aj pre ostatných. Otvorená je už aj lôžková časť, hoci pre menší počet pacientov. Pacienti pred hospitalizáciou musia absolvovať PCR test (nie starší ako 72 hodín). Fyzioterapeuti naďalej rehabilitujú pacientov s postkovidovým syndrómom a aj súčasných pacientov s ochorením COVID-19, ktorí sú hospitalizovaní na pracoviskách nemocnice. Pacienti s bolesťami pohybového systému – chrbtice, kĺbov a svalov končatín, pacienti s neurologickými, ortopedickými, zápalovými, nádorovými, cievnymi ochoreniami a poúrazovými stavmi sa môžu objednať a absolvovať rehabilitáciu ambulantnou či ústavnou cestou. Kontakty sú zverejnené na www.unlp.sk.
Zdroj: UNLP, TS
- Po covide na Madagaskare
- Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2100 darcov
- Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou
- DEFORMITY TVÁRE SA DAJÚ ZMENIŤ Pomôcť môžu tzv. ORTOGNÁTNE OPERÁCIE
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov