Moderné trendy športovej medicíny vo virtuálnom priestore

V roku konania Letných olympijských hier Tokio 2020 bola Bratislava 25. mája 2021 miestom v poradí už IV. ročníka Medzinárodného kongresu športovej medicíny (ISMC). Vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu ochorenia COVID-19 sme vysielanie kongresu presunuli do ONLINE priestoru. Vďaka tomu sú všetky informácie v kompletnom zázname dostupné športovcom aj odbornej a laickej verejnosti na webovej stránke kongresu. Pripojiť sa do troch virtuálnych sál sa môžete na adrese: www.congressedu.com

Kongres pod záštitou Slovenskej lekárskej komory zorganizoval Slovenský olympijský a športový výbor, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Národné športové centrum. Vysielanie v troch virtuálnych sálach prinieslo množstvo poznatkov z rôznych oblastí od domácich aj zahraničných lektorov. Na jednom mieste sa stretla rozsiahla tematika zakázaných látok v športe a s moderátormi v bloku o antidopingu sa interaktívne rozprávali aj známi športovci Anastasia Kuzminová a Adam Žampa.Komunikačné katastrofy pri stretnutiach pacientov s lekármi rozobrali právnici a poskytli praktické rady kolegom do terénu. Čoraz agresívnejší a nervóznejší pacienti, ale aj zdravotníci vyčerpaní komplikovanou covidovou dobou potrebujú pomoc. Zhodli sa na tom, že vzájomný rešpekt účastníkov osobných stretnutí v ambulanciách a nemocniciach bude prioritou a veľkou výzvou nadchádzajúceho obdobia. Aká je príprava na Letné olympijské hry v Tokiu 2020? Neľahká.

Športový riaditeľ SOŠV Roman Buček zhodnotil kroky prípravy našich olympionikov, ktorí o necelé dva mesiace odlietajú do Tokia. Či bude väčším problémom pre športovcov prísny režim anticovid opatrení alebo vysoká teplota ovzdušia v spojení s vysokou vlhkosťou, ukáže až čas. Miestenky na účasť v Tokiu by mohlo mať 45 športovcov na čele s Petrom Saganom. Prioritou nádherného eventu v aktuálnom roku poznačenom pandémiou zrejme nebudú výkony, ale bezpečné absolvovanie súťaží a bezpečný návrat domov. V duchu Pierre de Coubertinovho hesla – „nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“.


Ing. Vladimír Baluška, MUDr. Andrea Švrčková, MUDr. Marian Kollár, Oľga Belešová.
MUDr. Štefan Laššán, MUDr. Matej Handžák.

Jedno z posledných komplexných online stretnutí pre olympionikov s inštrukciami o prevencii proti covidu, cestovaní, právnych dôsledkoch pandémie a post-covidovom syndróme u športovcov viedol v úlohe moderátora MUDr. Roman Fano, predseda Lekárskej komisie Slovenského olympijského a športového výboru. S praktickými skúsenosťami prispela aj olympijská medailistka Elena Kaliská, ktorá do vysielacieho štúdia prišla osobne. Aj tento blok pre olympionikov plný vzácnych informácií nájdete v zázname vysielania na webe.

„Športom k trvalej invalidite“, tak znel názov prezentácie prednostu I. ortopedickej kliniky z Bratislavy, MUDr. Andreya Šveca, ktorý poukázal na poškodenia kostrovosvalovej sústavy v súvislosti so športom. Často sa stretáva s následkami úrazov, nedoliečených opakovaných úrazov aj so zápalovým poškodením šliach. „Vnútrokĺbové zranenia prinášajú následky, ktoré riešime aj implantáciou endoprotéz a následne pacienti športujú už len rekreačne. Dnes už nikto nepochybuje o dôležitosti regenerácie po športovom výkone, kedysi športovci túto možnosť nemali a dnes sa stretávam s vážnymi následkami ich športovania“, uviedol v bloku Traumatológia a ortopédia.

Unikátny hodinový blok, ktorý môžete stráviť v spoločnosti svetovo uznávaného MUDr. Richarda Smíšeka (autor SM systém cvičenia, Praha), je nezabudnuteľným zážitkom s priamym návodom, ako cvičením napraviť to, čo sa v našom tele športom pokazilo a ako predísť ďalším devastáciám tela. Atraktívna kardio téma o náhlej smrti športovcov spracovaním v prezentáciách MUDr. Hliváka a pani doktorky Krausovej ponúka riešenie, ako aj športovcov s diagnostikovanou kardiomyopatiou môžeme vrátiť do hry a odhadnúť rizikovosť týchto často náhodne nájdených pacientov.

Športové aktivity pre deti, dospelých aj seniorov sú nesmierne dôležitou a efektívnou prevenciou všetkých ochorení. Šport pomáha revitalizovať telo aj duševnú rovnováhu. „Doba covidová priniesla do našich životov komplikácie, zasiahla všetkých, vrátane športovcov či umelcov a prináša so sebou silné ľudské príbehy aj nesmierne obetavú prácu všetkých zdravotníkov,“ uviedla výkonná riaditeľka kongresu MUDr. Andrea Švrčková.

Počas kongresu sa nám podarilo spojiť priamo s Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji v lotyšskej Rige a hlavný lekár Slovenskej hokejovej reprezentácie MUDr. Pavol Lauko nám sprostredkoval nálady v našom tíme po predchádzajúcich víťazstvách. Spojili sme sa telemostom aj s novinárom z SPR média Filipom Nekolom, ktorý predstavil procesy týkajúce sa bezpečnosti účastníkov, novinárov aj preventívne antiCOVID opatrenia na šampionáte.

Poďakovanie za podporu patrí mnohým osobnostiam športového aj verejného života, ktoré kongres podporili, ako napríklad olympionici Danka Barteková, Filip Polášek, štátny tajomník pre šport Ivan Husár, riaditeľ NŠC Vladimír Baluška či prezident SOŠV Anton Siekel, ktorý divákov priamo pozdravil.

Napriek neskorej večernej hodine vysielania prijal osobne pozvanie do štúdia MUDr. Marian Kollár, prezident Lekárskej komory. „Bol som už na mnohých kongresoch, no tento multidisciplinárny formát považujem za veľmi prínosný a svojím spôsobom unikátny,“ uviedol a s potešením prisľúbil pokračovanie spolupráce a podpory.

„Počas predchádzajúcich ročníkov som mal na kongrese možnosť stretnúť zaujímavých odborníkov a diskutovať s nimi na rôzne dôležité témy. Tieto debaty ma utvrdili o dôležitosti organizácie tohto podujatia. Je to príležitosť na zdieľanie najnovších poznatkov v oblasti športovej medicíny, antidopingu. Dnes je potrebné reagovať aj na situáciu v súvislosti s pandémiou. Kvalitný výber tém, diskutujúcich i prednášajúcich je garanciou pre všetkých účastníkov, aby si odniesli nové poznatky a boli spokojní s kongresom,“ povedal v pozdravnom videu pre účastníkov kongresu prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Tento ročník kongresu je výnimočný tým, že spája medicínu, šport a umenie. Každý blok má svojho umeleckého alebo športového gestora. Kongres sa koná v roku, keď tí, čo boli zvyknutí na potlesk v plných sálach – umelci, hudobníci, herci aj tanečníci – oveľa viac športovali, zatiaľ čo verejnosť tlieskala lekárom a sestričkám a športovci v improvizovaných podmienkach tréningov hľadali útechu v umení. Lekári sa menia na moderátorov a v tejto úlohe dominujú kolegovia z organizačného výboru MUDr. Matej Handžák a Mgr. Andrej Foltýn.

Blok známych psychológov Adama Truhlářa či Janette Šimkovej potešil dušu aj nastavil naše zmysly na pozitívne vnímanie celej situácie. Neurovedy ponúkajú neštandardné nové postupy, ktoré prispievajú k vyrovnanému vnímaniu reality a sú nevyhnutnou súčasťou najlepších výkonov.

Svojou účasťou podporujú tento rok kongres speváčky Zuzana Smatanová, Mirka Slančíková Miškechová, spevák Samuel Tomeček a tanečník Laci Strike. Umelci sa k nám pripojili online a porozprávali sme sa s nimi o ich pohľade na aktuálnu situáciu, o skrytých talentoch, ktoré v sebe objavili vďaka neľahkej pandemickej situácii. „Všetko bolo a zrejme ešte nejaký čas ostane úplne inak, než sme boli zvyknutí. Veľa vecí ešte stále nemôžeme, čo však môžeme je navzájom sa povzbudzovať, chápať a pomáhať si“, vyslovila želanie pre všetkých hlavná moderátorka a spoluorganizátorka kongresu Oľga Belešová. Kompletný záznam kongresu v troch virtuálnych sálach si môžete pozrieť priamo na stránke www.congressedu.com.


MUDr. Mgr. Andrea Švrčková, MHA
Výkonná riaditeľka kongresu


FOTO:
www.congressedu.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *