Jedinečná operácia umelej kĺbovej náhrady členka: V Nemocnici AGEL Košice-Šaca ju absolvovala už 5. pacientka

Unikátny zákrok, ktorý sa v rámci celého Slovenska aj Česka realizuje len v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, absolvovala 5. októbra 2021 ako piata v poradí pani Darina. Operácia umelej kĺbovej náhrady členka je indikovaná, ak má pacient kĺb nezvratne poškodený artrózou. 

Ako Košičanka uviedla, v jej prípade išlo o rekonštrukciu po úraze, pri ktorom spadla a zlomila si nohu. „V inom zdravotníckom zariadení som bola operovaná pred 12. rokmi, dostala som „železo“ a teraz ma čakala reoperácia, pretože som pociťovala bolesti, noha bola akoby vyhnutá, deformovaná,“ priblížila pacientka pred operáciou, ktorá bola naozaj náročná, pretože najprv museli operatéri získať prístup ku kĺbu, vybrať starý členkový kĺb a použiť špeciálny.

„V súčasnosti nahrádzame poškodený členkový kĺb tantalovou protézou, ktorej vnútro je povlečené vysokotvrdeným polyetylénom, ktorá sa zameriava pomocou špeciálneho rámu, ten sa pomocou tyčí zavádza do kostí. Túto operáciu sme vykonali 1. júla 2021 ako prví nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a doteraz sme jediným pracoviskom, ktoré túto operáciu vykonáva,“ vyjadril sa primár MUDr. Roman Totkovič, FEBOT. Približne dvojhodinový zákrok sa realizuje len v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, a to vďaka špeciálnemu kurzu, ktorým operatér prešiel. „Endoprotézy členka v Šaci vykonávame už od roku 2012, ale táto operácia je unikátna v tom, že ide o nový typ protézy so špeciálnou, presnejšou technikou implantácie a s použitím nových materiálov, ako je napríklad tantal. Tantal je ušľachtilý kov a je unikátny tým, že umožňuje veľmi rýchlu integráciu kovu do kosti a zabezpečuje to, aby nedošlo časom k uvoľňovaniu umelého kĺbu. Umelá kĺbová náhrada členka je veľmi komplikovaná tým, že je nutné dosiahnuť správnu pozíciu členka v piatich rovinách (postavenie spredu, zboku, posun v predozadnej rovine, posun v bočnej rovine a otočenie oboch komponentov protézy) a navyše, správne fungovanie protézy predpokladá vytvoriť stabilné väzy členka a vykonať podľa potreby aj narovnanie pätovej kosti alebo ostatných kostí nohy pod členkom,“ doplnil primár ortopédie, ktorý sa už takmer 20 rokov venuje náročným rekonštrukčným operáciám na chodidle a členku.

Autorom tejto protézy je Dr. Lew Schon z Baltimoru z USA. Patrí k jedným z najuznávanejších amerických špecialistov na nohu a členok. Zaujímavosťou je, že jeho predkovia sú zo Slovenska, konkrétne z Banskej Štiavnice, odkiaľ pred vojnou utiekli pred nacizmom v Európe. Stará mama MUDr. Romana Totkoviča, FEBOT bola susedou pani Schonovej v Banskej Štiavnici a títo dvaja lekári sa teraz stretli pri riešení komplexných deformít a umelých kĺbových náhrad členka. 

Na Klinike muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice AGEL Košice-Šaca, na ktorú prichádzajú pacienti z celého Slovenska, sa vykonáva celé spektrum chirurgie chodidla a členka, medzi špeciality patria okrem umelých kĺbových náhrad členka aj komplexné operácie pri vrodených chybách, pri poúrazových stavoch, pri plochej nohe, neurologických deformitách, operácie členka u športovcov a záchovné operácie diabetickej nohy.

Zdroj, foto: AGEL SK, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *