Prevalencia ochorenia vedúceho k praktickej slepote bude stúpať
Počet pacientov s vekom podmienenou degeneráciou makuly, ktorá je najčastejšou príčinou straty zraku, bude v nasledujúcich rokoch pribúdať. Predpokladá sa tak vzhľadom na rast a starnutie populácie. Ochorenie sa týka predovšetkým seniorov, často si ho ľudia ani nevšimnú a má veľmi rýchly progres. Výhodou je, že existuje jednoduchá pomôcka, pomocou ktorej si zrak môže skontrolovať každý z nás. Amslerova mriežka zachytí abnormálne zmeny a identifikuje, či treba urýchlene vyhľadať pomoc lekára. Svetový deň zraku si tento rok pripomíname 14. októbra a pri tej príležitosti vyzýva ambasádorka kampane Gizka Oňová, ako aj pacientske organizácie ku kontrole zraku Amslerovou mriežkou.
Spomedzi pacientov s trvalou stratou zraku tvoria pacienti s vekom podmienenou degeneráciou makuly (VPDM) až 45 %. Ochorenie zasahuje centrálnu časť sietnice oka – makulu, postihuje ľudí nad 50 rokov veku a jeho výskyt s vekom stúpa. VPDM má veľmi rýchly priebeh, stáva sa, že niektorí ľudia ho odhalia náhodou. Pandémia koronavírusu, ktorou od minulého roka prechádzame, spôsobila odklad kontrolných vyšetrení a aj preto je veľmi dôležité, aby si doma seniori pravidelne kontrolovali zrak a pri akomkoľvek náznaku problému navštívili odborného lekára.
Ako vzniká ochorenie
Vekom podmienená degenerácia makuly má dve formy, suchú a vlhkú. Suchá forma, ktorá má pomalší progres, je v populácii početnejšie zastúpená a k strate videnia pri nej dochádza postupne. Vzniká, keď sa v sietnici uložia splodiny metabolizmu, napr. vo forme tzv. drúz, prípadne dochádza k zmenám štruktúry sietnice. V makule prichádza k strate buniek a fotoreceptorov, ostáva v nej menej funkčného tkaniva.
Vlhká forma ochorenia sa vyskytuje asi v 15 % prípadov a tým, že postupuje veľmi rýchlo, je nebezpečnejšia. Môže sa vyvinúť u 20 % pacientov so suchou formou ochorenia. Pri vlhkej forme v mieste najostrejšieho videnia, teda v makule, začnú nekontrolovateľne rásť nové cievy. Ich pôsobením vznikne opuch, krvácanie alebo jazva. Postupne sa poškodzujú jednotlivé vrstvy sietnice, fotoreceptory, ktoré potrebujeme na to, aby sme dobre videli.
„Človeku sa v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov videnie začne dramaticky zhoršovať, väčšinou iba na jednom oku. Preto treba ihneď zasiahnuť, aby nevznikali nezvratné zmeny. Liečba na toto ochorenie je dostupná, rozhodujúci je však včasný záchyt ochorenia,“ vysvetľuje očný lekár MUDr. Pavol Kusenda.
S kontrolou zraku pomôže Amslerova mriežka
Na vyšetrenie k odborníkovi je potrebné si niekedy počkať. Rýchlu pomoc však poskytne samovyšetrenie Amslerovou mriežkou, ktorú odporúčajú aj samotní oční lekári. Je rýchle a pomôže odhaliť problém aj bez lekára. Stačí si zakryť jedno oko a druhým sa sústrediť na čierny bod v strede Amslerovej mriežky. Ak vidíte obraz rovnako, váš zrak je momentálne v poriadku a stačí, keď sa otestujete o ďalší mesiac. Ak by ste ho však videli zdeformovane, napríklad vlnité alebo zahmlené čiary, vynechaný obraz, navštívte očného lekára. Dôležité je, aby ste si oči kontrolovali pravidelne a každé otestovali samostatne. Amslerova mriežka je dostupná v ambulanciách oftalmológov, ako aj na webovej stránke Slovenskej oftalmologickej spoločnosti.
„Bola by škoda, ak by sme nevyužili túto skvelú pomôcku, ktorá nás upozorní, ak by sa s našimi očami niečo dialo. Ak by sa tak stalo, odporúčame ihneď vyhľadať očného lekára a informovať ho o výsledkoch samovyšetrenia. Očný lekár potom urobí vyšetrenia, ktoré diagnózu potvrdia či vyvrátia,“ hovorí Josef Vízdal z občianskeho združenia ZA ZDRAVÉ OČI, ktorý má osobné skúsenosti s VPDM.
Ochorenie je možné spomaliť pomocou biologickej liečby, využíva sa tzv.anti- VEGF liečba, namierená proti tzv. vaskulárnemu endoteliálnemu rastovému faktoru. „Ak je ochorenie neliečené, môže kompletne zmeniť kvalitu života človeka. Vo veľmi krátkom čase sa preňho môže stať problémom a bariérou aj jeho vlastná domácnosť. V takom prípade s klientom, okrem iného, riešime úpravu domáceho prostredia tak, aby preňho bolo bezpečné a zároveň praktické,“ dopĺňa Eliška Fričovská z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Zhoršila sa dostupnosť starostlivosti počas pandémie?
Pandémia koronavírusu na celom svete spôsobila, že mnoho pacientov vynechalo vyšetrenia, ako aj liečbu VPDM. Obava z nákazy spôsobila, že pacienti radšej špecialistu nevyhľadávali. Centrá, ktorých je na Slovensku 19, však starostlivosť naďalej poskytovali. Ako najefektívnejšie sa ukázalo, ak pacientov na vyšetrenia a liečbu volali formou pozývacieho listu alebo telefonátu. „My v našom centre sme poskytovali plnú zdravotnú starostlivosť. Každého pacienta, ktorý prišiel, sme liečili,“ dodal MUDr. P. Kusenda.
Zakryte si oko, aby ste videli a zapojte sa do výzvy vyhlásenej pri príležitosti Svetového dňa zraku.
Viac informácií o vekom podmienenej degenerácii makuly získate na www.mojeoko.sk, na Facebookovej a Instagramovej stránke „Zakryte si oko, aby ste videli“.
Zdroj, foto: Neuropea, s.r.o., TS
- Lekári v SNP
- Na centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji poputuje vyše 3,3 miliónov eur
- Skalická osmička: Už tento víkend môžete prispieť ku skvalitneniu života dvoch malých bojovníkov
- Prešovská nemocnica otvorila Mammacentrum
- Najčastejším dôvodom liečby drogovo závislých je závislosť na pervitíne
- V UNLP Košice začali očkovaciu sezónu proti chrípke
- Zdravý rozum a súčasná medicína
- Nepredvídateľná zrada
- Celiatici sa k dietetickým potravinám dostanú jednoduchšie
- Pripravovaný kongres Nové trendy v artroskopickej operatíve: Na ortopédov čakajú praktické workshopy, diskusie s odborníkmi a live operácie
- Môže lekár poskytovat’ zdravotnú starostlivost’ v domácom prostredí pacienta?
- Máte súrodenca so zdravotným postihnutím? Táto iniciatíva vás zaujme
- V pamiatkovo chránenej budove historického areálu UNLP pacientov vítajú vynovené priestory, pribudli moderné prístroje aj nová ambulancia
- Šálkou kávy podporíte predčasne narodené deti
- Na regionálne centrá integrovanej starostlivosti poputuje vyše 37,4 miliónov eur
- Manažment obezity z pohľadu kardiológa s osobitným zameraním na liraglutid
- ŠÚKL informuje o ukončení jarného zberu liekového odpadu z lekární: vyzbieralo sa 237 ton
- Lymfóm je najčastejšia forma rakoviny krvi
- Bánovská nemocnica spustila prevádzku moderného Centra pre liečbu pohybového aparátu
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou