Rezort zdravotníctva spúšťa aplikáciu e-lôžko

S cieľom zefektívniť komunikáciu medzi Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby SR a nemocnicami a lepšie nastaviť proces hospitalizačného manažmentu pacientov, spúšťa rezort zdravotníctva aplikáciu e-lôžko. Aplikácia slúži v prvom rade pre nemocnice, ktoré vidia online na jednom mieste jednoduchý a zrozumiteľný prehľad o kapacite lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, dostupnosti umelej pľúcnej ventilácie v danej nemocnici či celkovej obsadenosti lôžok na oddeleniach. Aplikácia je užitočným pomocníkom aj pre Operačné stredisko ZZS SR, ktoré si vie vopred nielen overiť dostupnosť voľných lôžok v najbližšej nemocnici, ale aj rezervovať lôžko ešte pred príchodom záchrannej zdravotnej služby do nemocnice. Aplikácia obsahuje ďalšie užitočné funkcionality, ktoré ocenia nielen zdravotníci v slovenských nemocniciach, ale aj záchranári a dispečeri.

Ministerstvo zdravotníctva SR realizuje v ostatnom období kroky na čo najbezproblémovejšie zvládnutie tretej vlny pandémie koronavírusu. Nemocnice sú dnes dostatočne dobre materiálovo a technicky vybavené zdravotníckymi pomôckami a zdravotníckym materiálom. Po skúsenostiach z dvoch predchádzajúcich vĺn pandémie koronavírusu majú slovenské nemocnice aj lepšie skúsenosti s manažmentom a organizáciou práce na oddeleniach a s triážou pacientov.

V záujme ďalšieho zefektívnenia manažmentu pacientov s koronavírusom a uľahčenia komunikácie medzi dispečingom a nemocnicou spúšťa rezort zdravotníctva aplikáciu E-lôžko. „Ide o jednoduchý nástroj, ktorý však významným spôsobom napovie v kritickej situácii dispečingu, ktorá nemocnica v blízkom okolí má voľné lôžko na COVIDOVOM oddelení, koľko má voľných lôžok na JIS, koľko má voľných lôžok pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Sú to všetko mimoriadne dôležité informácie pre celkový manažment pacienta a jeho zdravotnú starostlivosť,“ hovorí Kamil Száz, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR. 

„Aplikácia uľahčí aj celkovú logistiku operačnému stredisku záchrannej služby, ktoré bude presne vedieť, ktorá nemocnica má kapacitu prijať pacienta do hospitalizačnej zdravotnej starostlivosti. Šetríme tak čas nielen posádke, ale predovšetkým samotnému pacientovi, pre ktorého môže každá minúta rozhodovať o živote,“ hovorí Juraj Kottner, riaditeľ operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Do aplikácie sa jedinečným prihlasovacím kódom prihlasuje nemocnica a aj dispečing. Nemocnice sú rozdelené podľa krajov. Následne aplikácia rozdeľuje lôžka na voľné, obsadené, tzv. High-Flow, JIS a rezervované dispečingom. 

„Som presvedčený, že túto aplikáciu ocenia nemocnice nielen v čase pandémie, ale aj mimo nej, nakoľko je to efektívny nástroj nemocničného manažmentu. E-lôžko je navyše aplikácia, ktorá je užívateľsky veľmi intuitívna, jednoduchá a ľahko ovládateľná,“ hovorí Marián Petko z Asociácie nemocníc Slovenska.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *