Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ pripravili po ročnej pauze ďalší Ružový október zameraný na ženské zdravie

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizujú v piatok 15. októbra 2021 v poradí už šiesty ročník podujatia zameraného na ženské zdravie nazvaný Ružový október. Na akciu, ktorá sa bude konať v čase od 9. do 18.  hodiny v košickom obchodnom centre Optima sa po vlaňajšej pauze kvôli situácii s ochorením COVID-19 a ich dištančnému štúdiu veľmi tešia. V infostánku prístupnom širokej verejnosti budú ženy informovať o rakovine prsníka a o hrozbách, ktoré môže mať rakovina prsníka pre duševné zdravie.

„Výskyt rakoviny prsníka na Slovensku stále rastie – podľa štatistík v roku 2019 naši lekári zaznamenali vyše 3500 nových prípadov karcinómu prsníka,“ hovorí študentka 4. ročníka všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ Viktória Kudriková a vonkajšia podpredsedníčka Spolku medikov mesta Košice, podľa ktorej tomuto vážnemu onkologickému ochoreniu čelí počas svojho života až každá ôsma žena na Slovensku.

Ambíciou študentov je preto osloviť a presvedčiť čo najviac žien, aby nezanedbávali prevenciu ženských onkologických ochorení, ku ktorej patrí predovšetkým samovyšetrovanie prsníkov, pravidelné mamografické vyšetrenia a preventívne gynekologické prehliadky. Študenti tiež ukážu ženám na silikónovom modeli prsníka správnu techniku samovyšetrenia, ktoré predstavuje jednoduchú a účinnú metódu na včasné odhalenie nebezpečných zmien objavením hrčky vo vlastnom prsníku. Študenti UPJŠ LF týmto pozývajú na ich osvetovú akciu zástupcov médií aj širokú verejnosť.

Zdroj, foto: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *