Jednodávkový Sputnik Light má 70 % účinnosť proti variantu Delta

Ruská vakcína Sputnik Light tri mesiace od podania vykazuje 70%-nú účinnosť proti variantu Delta. Jednorazová vakcína sa pravdepodobne stane hlavnou vakcínou krajiny, uviedol v stredu Ruský štátny investičný fond (RDIF). RDIF, ktorý predáva Sputnik Light v zahraničí, citoval údaje predložené Gamaleyavovým Inštitútom. Údaje boli založené na vzorke 28 000 ľudí, ktorí dostali vakcínu Sputnik Light a neočkovanej kontrolnej skupine 5,6 milióna ľudí.

Sputnik Light môže byť použitý nielen ako samostatná vakcína, ale aj ako booster, ktorý sa dá kombinovať zo zahraničnými vakcínami. Ak sa Sputnik Light použije ako booster pre iné vakcíny, tak jeho účinnosť bude viac ako 83 % proti nákaze variantom Delta a proti hospitalizácii by jeho účinnosť mala byť viac ako 94 %, uviedol RDIF vo svojom vyhlásení.

RDIF očakáva, že v tomto roku vyrobí Sputnik V a Sputnik Light pre 700 miliónov ľudí. Kirill Dmitriev, šéf RDIF ďalej dodal, že Rusko nechce viac ako 20 % až 25 % svetového trhu a nemá ambíciu zaujať monopolné postavenie.

RDIF očakáva, že WHO schváli Sputnik V do konca roka. Vzhľadom na to, že RDIF požiadal o samostatné schválenie dvoch komponentov používaných v Sputniku V, tak by mal byť Sputnik Light automaticky schválený v rovnakom čase. 

Zdroj: Reuters

Foto: Freepik
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *