OZ malíček v duchu svojej filozofie, že rodič je pre dieťa súčasťou tej najlepšej starostlivosti, venovalo do šiestich slovenských perinatologických centier tridsať špeciálnych kresiel na klokankovanie. Súčasťou týchto darov bola aj kniha Bol raz jeden malíček, ktorá má umocniť blízkosť rodiča s jeho predčasne narodeným dieťaťom.
Na dotyk rodič čaká dlhé dni či týždne
Prvý dotyk rodiča a dieťaťa bezprostredne po pôrode nie je samozrejmosťou pre 5000 detí, ktoré sa ročne na Slovensku narodia predčasne, teda pre každý 11. rodičovský pár a jeho bábätko. Predčasne narodené dieťa čaká po narodení odlúčenie od rodiča a doslova boj o jeho život a zdravie. Bábätká do dlane sa po predčasnom pôrode pasujú s mnohými nástrahami a rodičia ich vidia vo vyhradený čas cez sklá inkubátorov. Prvý dotyk je možný, až keď to zdravotný stav dieťatka dovoľuje. O to viac majú význam spoločné chvíle.
Blízkosť dieťaťa a rodičov umocňuje tzv. klokankovanie, „Kangaroo care“ či „K – starostlivosť“. Táto metóda skin to skin – priloženie dieťatka na kožu je významným aspektom stimulácie psychomotorického vývoja, keďže telo matky je prirodzený inkubátor – dieťatko počuje a vníma známy tlkot srdca, cíti vôňu a počúva poznaný hlas. V priestoroch nemocníc sa na tento účel využívajú aj špeciálne, tzv. klokankovacie kreslá, ktorými prispelo aj OZ malíček.

Rodič – súčasť tej najlepšej starostlivosti
Kontakt kože na kožu má predovšetkým priaznivý vplyv na životné funkcie bábätka a zároveň aj na psychiku rodiča. Dotyky rodiča sú spolu s jeho hlasom formou terapie a súčasťou starostlivosti. Skúsenosti i prax ukazujú, že tieto podnety urýchľujú dozrievanie centrálnej nervovej sústavy dieťaťa, stabilizujú jeho dýchanie, srdečnú činnosť, zlepšujú toleranciu stravy a stimulujú ďalšie funkcie a orgány. Dieťa lepšie prospieva a tým sa skracuje doba hospitalizácie.
Klokankovanie (cangaroo-care) je metóda polohovania dieťaťa na tele matky tak, aby bol zabezpečený kontakt „koža na kožu“. „Dieťatko je zvyčajne nahé s plienkou a vo vzpriamenej polohe ukladané na nahý hrudník matky alebo otca. Metóda vznikla v kolumbijskej Bogote v 70-tych rokoch, kedy bola novorodenecká úmrtnosť predčasne narodených detí až 70 percent. Zistilo sa, že deti, ktoré boli časť dňa klokankované, mali lepšie prežívanie a prospievali,” vysvetlila primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny (ONIM) DFN Košice MUDr. Vanda Chovanová.
Pri klokankovaní dieťatko počuje a vníma známy tlkot srdca, cíti vôňu a počúva poznaný hlas. U dieťatka sa podľa primárky zároveň stabilizuje akcia srdca, zlepšuje sa dýchanie a pravidelnosť dýchania, zlepšuje sa saturácia krvi kyslíkom. Dieťatko je pokojnejšie a predlžuje sa mu spánok, tiež lepšie priberá a zvyšuje sa úspešnosť dojčenia. „Klokankovanie u matky podporuje aj lepšiu väzbu s dieťaťom, zvyšuje sa jej tvorba mlieka a pocit kompetencie v starostlivosti,“ dodala primárka košického perinatologického centra, kde bolo odovzdaných 5 takýchto kresiel. Zvyšných 25 sa rovnomerne rozdelilo do ďalších slovenských perinatologických centier (Neonatologická klinika JLF UK a UN Martin, Neonatologická klinika FNsP Nové Zámky, Perinatologické centrum – oddelenie neonatológie FNsP J.A.R. Prešov, Novorodenecká klinika M. Rusnáka LF SZU a UN, Bratislava a Neonatologická klinika SZU, FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica).
Pomáhame predčasniatkam a ich rodičom
„OZ malíček financovalo nákup kresiel na klokankovanie z kampane pri príležitosti 10. výročia svojej činnosti v pomoci predčasne narodeným deťom a ich rodinám a vydania knihy Bol raz jeden malíček, ktorá chce byť nielen povzbudivým príbehom predčasniatka, ale predovšetkým oporou v najťažších chvíľach v živote rodiny. Chce byť slovami, ktoré mnohokrát rodičia pri inkubátore nedokážu nájsť, slovami nádeje a odvahy pre rodičov a deti, ktorí v týchto chvíľach bojujú o svoju budúcnosť v nemocniciach a ktoré umocnia blízkosť rodiča a jeho bábätka aj v čase klokankovania,“ hovorí predsedníčka OZ malíček Ľubica Kaiserová, ktorá dopĺňa, že distribúcia kníh do nemocníc sa realizovala počas týchto týždňov ako symbolický darček pre rodičov a ich deti k 10. výročiu založenia združenia. Celková suma, ktorú sa podarilo získať v rámci kampane, bola 8 102 eur. Propagačná kampaň trvala 45 dní a projekt podporilo 251 individuálnych darcov, firiem a partnerov.
16-stranová plne ilustrovaná kniha v podobe leporela pomáha navyše stimulovať očné svalstvo a zrak dieťaťa vďaka sýtym farebným kontrastom a jednoduchým obrázkom. A vďaka priestoru na prvú fotku či odtlačky rúčky či nožičky a na zapísanie prvých významných míľnikov, sa kniha stane aj „pamätníkom“ pre rodičov a ich dieťa počas jeho hospitalizácie. Svoje pevné miesto si nájde aj v knižnici starších detí, vďaka čomu mu môžu jeho rodičia priblížiť ich spoločnú cestu za rodinným šťastím.

Zdroj, foto: OZ malíček
- Po covide na Madagaskare
- Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2100 darcov
- Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou
- DEFORMITY TVÁRE SA DAJÚ ZMENIŤ Pomôcť môžu tzv. ORTOGNÁTNE OPERÁCIE
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov