Rádiológ je neodmysliteľnou súčasťou každého zdravotníckeho zariadenia. Čím presne sa títo špecialisti zaoberajú a aké sú najnovšie trendy v obore, opisuje v rozhovore pri príležitosti dnešného (8. november) Svetového dňa rӧntgenológie a rӧntgenológov prednostka Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Tatiana Muchová, PhD., MPH.
Aby sa človek mohol stať rádiológom, aké vzdelanie musí mať?
Študent medicíny, lekárskej fakulty, končí štátnicami zo všeobecného lekárstva, následnou promóciou. Získava titul MUDr. Pri voľbe svojho profesného zamerania sa rozhoduje, čo chce robiť. Či bude chirurg, internista, gynekológ, krčiar, očiar, traumatológ či rádiológ. Mnohí už pri ukončení štúdia vedia, akým smerom sa chcú uberať a môžu si zvoliť aj rádiológiu. Niektorí ale stále premýšľajú, nemajú vyhranený názor na svoju profesiu, a tak skúšajú rôzne odbory až sa napokon v praxi rozhodnú pre rádiológiu. Či už tak alebo onak, všetci sú po rozhodnutí pracovať na rádiológii zaradení do špecializácie, ktorá po piatich rokoch praxe končí atestáciou. Vtedy sa z lekára stáva „hotový“ rádiológ. Vždy ale platí, že nech čokoľvek robíte, musíte to robiť z presvedčenia a s láskou.
Čím sa rádiológ zaoberá? Čo presne je jeho úlohou?
Rádiológ je neodmysliteľnou súčasťou každého zdravotníckeho zariadenia. Od neho v mnohom závisí stanovenie diagnózy pomocou zobrazovacích modalít, na základe ktorej potom klinik pacienta môže liečiť. Mnohí si myslia, že rádiológ len popisuje röntgenové snímky, ale jeho úloha spočíva v odhalení patológie (choroby) v ľudskom tele, navrhuje ďalšie zobrazovacie vyšetrenia, aby sa čo najviac priblížil k stanoveniu diagnózy. Využívame aj možnosti intervenčnej rádiológie, vstupujeme do tela pacienta priamo. Napríklad zavádzame rôzne vodiče, katétre, priamo môžeme odobrať vzorku podozrivého tkaniva, mininvazívne rozšíriť zúženú cievu či priamo odstrániť malé ložisko (napr. z prsníka pomocou vákuovej mamotómie).
Aj v rámci rádiológie je viacero odborných špecializácií, ktoré sú tie najrozšírenejšie?
V minulosti sa rádiológ neuberal jedným špeciálnym smerom. K dispozícii boli základné vyšetrenia – röntgen, pribudol ultrazvuk, angio (vyšetrenie ciev), CT, MR, intervenčná rádiológia. Vzhľadom na tieto možnosti sa postupne lekári začali špecializovať hlavne na MR, intervencie a mamografiu (vyšetrenie prsníkov). Stále ale platí, že základné vyšetrovacie modality (rtg, CT, USG) ovláda každý rádiológ, sú to modality, ktoré sú k dispozícii pacientom, lekárom iných špecializácií nepretržite.
Rádiológia prešla za posledné roky obrovským rozvojom, čo je najnovším trendom v rádiológii?
Rádiológia napreduje veľkými krokmi, stále prichádzajú nové diagnostické prístroje, pomocou ktorých sa zlepšuje diagnostika, pri rtg prístrojoch sa znižuje radiačná záťaž, zvyšuje sa komfort pacientov pri vyšetreniach. Mnohí pacienti sú presvedčení, že vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie (MR) je to najlepšie. Ale lekár vie, že mnohé diagnózy sa dajú lepšie určiť inými zobrazeniami. Trendom stále ostáva, že lekár si volí takú modalitu, ktorá pacienta zaťaží čo najmenej, ale poskytne užitočné informácie v diagnostike.
Hovorí sa, že dobrým rádiológom sa človek stáva až na základe praxe, čím viac prípadov rieši, popisuje, tým je kvalifikovanejší a skúsenejší, prečo?
Medikom na seminároch hovorím, že dobrý rádiológ musí mať obrazy v očiach. Musí vidieť veľa obrázkov bez chorobných zmien, aby následne vedel určiť zmeny chorobné. Čím viac vyšetrení vyhodnotí, tým sa lepšie v diagnostike orientuje. A aj po rokoch praxe sa stane, že zrazu uvidí na rtg snímke, USG, CT, MR obraze niečo nové, s čím sa dovtedy nestretol. Ako pre každého lekára platí, že sa vzdeláva celý život, pre rádiológia to platí niekoľkonásobne. Vyžaduje si to hodiny, dni, mesiace aj roky praxe. Intervenčná rádiológia si zase vyžaduje aj manuálnu zručnosť, pretože predstavuje akúsi „malú chirurgiu“.
Hoci sa o tom málo hovorí, ide o jedno z najperspektívnejších povolaní a zameraní v medicíne. Paradoxne je však rádiológov nedostatok, prečo?
Lekár rádiológ prichádza do priameho kontaktu s pacientom menej často, ako je to pri iných špecializáciách. Rtg snímky, CT, MR, mamografické vyšetrenie urobí rádiologický technik, lekár následne zhotovené obrazy vyhodnotí. Podávanie kontrastnej látky si vyžaduje prítomnosť lekára. Pri USG vyšetrení je lekár v priamom kontakte s pacientom. Intervenčné vyšetrenie, intervenčný zákrok robí priamo lekár. Aj to je možná príčina, prečo je rádiológov menej, až málo. Mladí lekári chcú byť často priamo pri pacientovi, chcú ho liečiť, chcú operovať. Pritom rádiológia je odbor, ktorý má veľkú perspektívu, veľký progres.
Jedným z argumentov by mohli byť aj obavy z bezpečnosti pri práci, keďže sa pracuje s rôznymi druhmi žiarenia, dnes je tá situácia ale podstatne iná, ako bola v minulosti, však?
V dávnej minulosti sa rádiologické vyšetrenia robili priamo „zo štítu“, kedy bol lekár či rádiologický technik priamo vo vyšetrovni, a teda priamo v miestnosti so žiarením. V súčasnosti sú ale rtg prístroje digitalizované, diaľkovo ovládané, kedy personál nie je ohrozený žiarením. Aj pre pacientov sú dávky žiarenia výrazne znížené. Takže strach, obavy z ochorenia následkom práce sú neopodstatnené.
Absolvujú rádiológovia v tomto smere nejaké špeciálne prehliadky svojho zdravotného stavu?
Aj napriek týmto zlepšeniam práce so zdrojmi žiarenia sú rádiologickí pracovníci podrobovaní pravidelným preventívnym prehliadkam častejšie, ako iná populácia. Za dlhé roky mojej praxe som sa vo svojom okolí nestretla s prípadom poškodenia zdravia rádiologického pracovníka.
Rastie počet rádiologických výkonov v nemocnici?
V našej nemocnici zaznamenávame neustály nárast rádiologických vyšetrení. V dnešnej pandemickej dobe je tento nárast ešte markantnejší. Základné vyšetrenia, ako je rtg, USG, mamografia vykazujú nárast počtu aj vďaka prevencii, čo je dobré a vítané, pretože vďaka týmto vyšetreniam dokážeme odhaliť počiatočné štádiá ochorení, ktoré sú liečiteľné, až vyliečiteľné. Na ich základe odporúčame následné vyšetrenia, ako je CT, MR alebo aj rádiologický intervenčný prístup.
Zdroj, foto: AGEL SK, TS
- Alfou a omegou je pohyb
- Šankova dlhá cesta k zdraviu
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na lekársky predpis
- Lekár ako stredoveký poddaný, alebo veď ste prisahali na Hippokrata
- Manažment opatrení v súvislosti s epidemickou situáciou je aktuálne plne v kompetencii jednotlivých nemocníc
- Medici pripravujú ďalšiu osvetovú akciu zameranú na mužské zdravie „MOVEMBER 2023“
- Ministerstvo zdravotníctva zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia
- ŠÚKL upozorňuje na dôležitosť správneho užívania antibiotík, ako aj na ich dostupnosť počas zimnej sezóny
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo ďalšie vakcíny pre deti proti hepatitíde A
- Obrovský úspech ortopédov Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Live prenos z unikátnej operácie si pozreli špecialisti z celého sveta
- Zaviazali sme sa odpolitizovať zdravotníctvo konať transparentne a nediskriminačne, preto ministerka Zuzana Dolinková rešpektuje odporúčanie Rady pre tvorbu siete
- MOVEMBER je o prevencii napriek absencii ťažkostí
- Popradská nemocnica má nový spôsob liečby hrubého čreva
- Aké zmeny v delegovanom predpisovaní nastali od prvého augusta?
- Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici získa 604-tisíc eur na svoju modernizáciu
- Pľúcna ambulancia bánovskej nemocnice vykonáva špeciálne vyšetrenia, ktoré prispeli k skvalitneniu diagnostiky
- Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec: Projekty a investície financované z Plánu obnovy budú pokračovať
- ŠÚKL v rámci MedSafetyWeek: Nahlásením nežiaducich účinkov môže každý prispieť k zvýšeniu bezpečnosti liekov
- Saudská Arábia, kráľovstvo v pohybe zmien
- Popradská nemocnica má svoj antibiotický manuál
- Svetový deň Alzheimerovej choroby – Úsilie smeruje ku skvalitneniu života a zmierneniu zdravotných a sociálnych dopadov
- Voľby sú pohľad do zrkadla
- Prečo sa venujem liečbe obezity v ambulancii gynekologičky
- Hrdinské činy lekárov v Povstaní
- Ministerka zdravotníctva rokovala o aktuálnej situácii v pediatrii
- Samovyšetrenie prsníkov a absolvovanie preventívnych prehliadok je dôležitejšie, ako si ženy myslia,“ hovorí v rámci kampane Pink október primárka bánovskej nemocnice
- Prečo sa venujem liečbe obezity v ambulancii gynekologičky
- Viete, o čom rozmýšľa a čo všetko zvažuje lekár, ktorý zachraňuje životy?
- Ministerka zdravotníctva sa zoznamovala so zamestnancami úradu
- Oblečme sa do bodiek a podporme pacientov s psoriázou
- Popradská nemocnica: ,,Pre našich lekárov urobíme všetko, aby boli najlepší“
- Pre pacientov s cirhózou pečene sme zaviedli život zachraňujúci výkon
- Zvolenská nemocnica otvorila nové nadštandardné oddelenie
- 29. ročník Študentskej kvapky krvi
- Osteoporóza nebolí, osteoporotická zlomenina áno
- Popradská nemocnica využíva špeciálnu metódu na liečbu žlčového systému
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje v prípade falšovania lieku Ozempic
- Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach si bohatým slávnostným programom pripomenula 75. výročie svojho založenia
- Stanovisko Asociácie na ochranu práv pacientov SR k návrhu poplatkov z dielne Ministerstva financií SR
- Ako súvisí operácia štítnej žľazy s hlasom človeka? Operatéri pri zákroku používajú horúce operačné nástroje