Futbal ako vášeň, slovenský lekársky futbalový tím

,,Pre mnohých je futbal vášňou, ktorá začína krátko po tom, čo urobíme naše prvé kroky na tejto Zemi. Medicína je ďalšou vášňou, táto cesta však zvyčajne začína neskôr v živote. Tieto dve vášne si často zúrivo konkurujú a zvyčajne jedna zvíťazí. S veľkým potešením sa Svetová lekárska futbalová federácia snaží pokračovať v tradícii spájania medicíny a futbalu“ (World Medical Football Championship, 2016).

Doktor Ferran Morell sa v roku 1995 rozhodol usporiadať v jeho domovine, v španielskej Barcelone, prvýkrát lekársky futbalový zápas. Táto myšlienka sa v zemi s hlboko vrytou futbalovou kultúrou rýchlo uchytila a po dobu 10 rokov postupne rástla, do šampionátu sa postupne zapájali iné štáty, až tento koncept vyústil v svetový šampionát.

V roku 2005 sa organizátori rozhodli spojiť šampionát so svetovým kongresom a využiť futbal nato, načo je tu od nepamäti – spájať ľudí naprieč svetom, národnosťami, kultúrami. Od toho roku sa každoročne šampionát koná v inej krajine na svete, hosťujúca krajina je zároveň miestom, kde prebieha aj kongres /Global congress on medicine and health in sport/ a tak vznikol unikátny koncept, ponúkajúci fúziu dvoch vášní, medicíny a futbalu.

Prvýkrát som sa s týmto šampionátom stretol ako mladý absolvent začínajúci v Čechách. Od momentu, čo som túto informáciu o šampionáte lekárov vo futbale započul, ostala mi ako vášnivému futbalistovi hlboko vrytá túžba zúčastniť sa tohto podujatia. Prešli roky od myšlienky k činom, inšpirovaný našimi susedmi Čechmi, ktorí trikrát vyhrali šampionát, som sa rozhodol skúsiť započať túto tradíciu aj na Slovensku.

V dobe, v ktorej celou medicínou rezonuje pandémia, som skúsil rozposlať do nemocníc naprieč Slovenskom mail, v ktorom prosím o posunutie tejto informácie medzi zamestnancov nemocníc. Každý jeden spätný mail mi urobil veľkú radosť, každá pozitívna odozva z radu lekárov mi dávala nádej, že je možné vytvoriť slovenský lekársky futbalový tím a možno sa raz i etablovať na šampionáte.

Neprešiel ani mesiac a náš malý tím poskladaný z futbalových nadšencov sa prvýkrát stretol 9. októbra pod Tatrami a odohral svoj prvý zápas. Ochota pricestovať z rôznych kútov Slovenska napriek všetkým povinnostiam, ktoré už každý z nás má, spojila partiu nadšencov, ktorí veria, že možno práve oni započali históriu tejto organizácie na Slovensku.

Stále avšak hľadáme hráčov lekárov do nášho tímu, podmienky šampionátu sú presne dané, maximálny počet hráčov je 25, vekový limit je od 25 rokov, z toho musia byť na ihrisku stále dvaja hráči nad 35 a dvaja nad 40 rokov. Samozrejmosťou je aj účasť na kongrese s bohatým programom a ako bonus je spoznanie novej časti sveta. Posledné majstrovstvá sa mali konať v Argentíne v roku 2020, ale kvôli pandémii boli zrušené. Všetky informácie sa vzhľadom na situáciu vo svete aktualizujú. Zatiaľ nám ale nik nebráni stretnúť sa spolu na Slovensku a spoločne si zahrať. Budem rád za každého lekára-futbalistu, ktorého tento článok osloví a bude ma kontaktovať. Športu zdar!

S pozdravom MUDr. Martin Hrabovský /email: hrabovsky.mato@gmail.com/

Foto: MUDr. Martin Hrabovský
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *