Skončila celoslovenská roadshow „Spolu za zdravý a krásny úsmev“

V nedeľu 12. septembra vyvrcholil v metropole východu 9. ročník najväčšej preventívnej akcie v oblasti ústneho zdravia pre širokú verejnosť “Spolu za zdravý a krásny úsmev“, ktorú zorganizovali študenti Lekárskej fakulty UPJŠ Košiciach. V rámci podujatia vyškolili takmer 8 tisíc ľudí rôzneho veku. Predchodcom projektu boli Dni zdravého úsmevu, ktoré prebiehali v Košiciach ešte v roku 2011 a keďže sa inštruktážna akcia o správnej ústnej hygiene stretla so záujmom a pozitívnou odozvou, chceli ju študenti šíriť aj v ďalších mestách a preto zorganizovali pred ôsmimi rokmi prvú celoslovenskú roadshow a odvtedy ju každoročne opakujú.

Ako informovala jedna z organizátorov študentka 3. ročníka študijného programu zubné lekárstvo na košickej lekárskej fakulte Katarína Vendeľová, hlavnou myšlienkou podujatia bolo zvýšenie povedomia širokej verejnosti o význame dodržiavania ústnej hygieny a prevencie vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a ďalších ochorení ústnej dutiny v dôsledku nedostatočnej starostlivosti.

Tieto potom spôsobujú neprenosné infekčné choroby s negatívnym vplyvom na celkové zdravie človeka, pričom môžu dokonca spôsobovať ochorenia rôznych orgánov. Akcia odštartovala 2. septembra v Bratislave a pokračovala v ďalších dňoch v Trnave, Nitre, Piešťanoch, Bojniciach, Trenčíne, Zvolene, Žiline, Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, vo Vysokých Tatrách na Hrebienku, v Poprade, Spišskej Novej Vsi, Bardejovských kúpeľoch, Michalovciach, Svidníku, Prešove a v Košiciach. Tie boli ako posledná zastávka roadshow zvolené zámerne spolu s dátumom ukončenia celej akcie – 12. september je Európskym dňom ústneho zdravia a Košice sú mesto, kde študujú hlavní organizátori tejto akcie.

V rámci nej študenti školili záujemcov v používaní klasickej zubnej kefky, jednozväzkovej kefky aj medzizubnej kefky či zubných nití, novinkou boli tréningy čistenia chrupu sonickou zubnou kefkou, predstavenie fixačných krémov na protézy, odborné prezentácie starostlivosti o ústne zdravie pacientov bez chrupu alebo s čiastočne snímateľnými náhradami. Organizátorov potešil aj záujem malých detí a ich rodičov o starostlivosť o mliečny chrup – vybudovanie záujmu o čistenie zúbkov v útlom veku je kľúčové pre vytváranie ďalších návykov starostlivosti o ústnu hygienu v ďalšom veku.

Študenti počas tohtoročnej akcie konštatovali, že teoretické znalosti v oblasti starostlivosti o ústnu dutinu sa každým rokom zlepšujú, avšak pomerne veľké medzery majú ľudia v praktickej časti; či už je to nesprávne držanie kefky, jej zlý sklon či nevyužívanie medzizubných pomôcok. V osemnástich mestách študenti zaškolili celkovo 7945 ľudí rôzneho veku, pričom si zdokonalili svoje komunikačné zručnosti a keďže sa pri nich zastavovali aj turisti z celého sveta, inštruktáže prebiehali aj v angličtine. Zaujímavou skúsenosťou bol kontakt s hluchonemým pánom, ktorý bol spočiatku neistý, no napokon za veľa cenných informácií veľmi ďakoval.

V Bratislave študenti školili aj zubných lekárov z Izraela, ktorí boli touto aktivitou nadšení. Podujatie sa pôvodne malo konať na jar tohto roku, ale kvôli situácii s pandémiou bolo presunuté na september. Študentom každoročne finančne pomáha s organizovaním tohto podujatia Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach – práve táto aktivita medikov má najväčší dosah na širokú verejnosť a je rozhodne prínosom, pretože informuje, že ústne zdravie netreba podceňovať, pretože má vplyv na celkové zdravie a môže byť prevenciou aj závažných kardiovaskulárnych ochorení.

jps

Foto: https://www.facebook.com/SpoluZaZdravyAKrasnyUsmev/
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *