V nedeľu 12. septembra vyvrcholil v metropole východu 9. ročník najväčšej preventívnej akcie v oblasti ústneho zdravia pre širokú verejnosť “Spolu za zdravý a krásny úsmev“, ktorú zorganizovali študenti Lekárskej fakulty UPJŠ Košiciach. V rámci podujatia vyškolili takmer 8 tisíc ľudí rôzneho veku. Predchodcom projektu boli Dni zdravého úsmevu, ktoré prebiehali v Košiciach ešte v roku 2011 a keďže sa inštruktážna akcia o správnej ústnej hygiene stretla so záujmom a pozitívnou odozvou, chceli ju študenti šíriť aj v ďalších mestách a preto zorganizovali pred ôsmimi rokmi prvú celoslovenskú roadshow a odvtedy ju každoročne opakujú.
Ako informovala jedna z organizátorov študentka 3. ročníka študijného programu zubné lekárstvo na košickej lekárskej fakulte Katarína Vendeľová, hlavnou myšlienkou podujatia bolo zvýšenie povedomia širokej verejnosti o význame dodržiavania ústnej hygieny a prevencie vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a ďalších ochorení ústnej dutiny v dôsledku nedostatočnej starostlivosti.
Tieto potom spôsobujú neprenosné infekčné choroby s negatívnym vplyvom na celkové zdravie človeka, pričom môžu dokonca spôsobovať ochorenia rôznych orgánov. Akcia odštartovala 2. septembra v Bratislave a pokračovala v ďalších dňoch v Trnave, Nitre, Piešťanoch, Bojniciach, Trenčíne, Zvolene, Žiline, Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, vo Vysokých Tatrách na Hrebienku, v Poprade, Spišskej Novej Vsi, Bardejovských kúpeľoch, Michalovciach, Svidníku, Prešove a v Košiciach. Tie boli ako posledná zastávka roadshow zvolené zámerne spolu s dátumom ukončenia celej akcie – 12. september je Európskym dňom ústneho zdravia a Košice sú mesto, kde študujú hlavní organizátori tejto akcie.
V rámci nej študenti školili záujemcov v používaní klasickej zubnej kefky, jednozväzkovej kefky aj medzizubnej kefky či zubných nití, novinkou boli tréningy čistenia chrupu sonickou zubnou kefkou, predstavenie fixačných krémov na protézy, odborné prezentácie starostlivosti o ústne zdravie pacientov bez chrupu alebo s čiastočne snímateľnými náhradami. Organizátorov potešil aj záujem malých detí a ich rodičov o starostlivosť o mliečny chrup – vybudovanie záujmu o čistenie zúbkov v útlom veku je kľúčové pre vytváranie ďalších návykov starostlivosti o ústnu hygienu v ďalšom veku.
Študenti počas tohtoročnej akcie konštatovali, že teoretické znalosti v oblasti starostlivosti o ústnu dutinu sa každým rokom zlepšujú, avšak pomerne veľké medzery majú ľudia v praktickej časti; či už je to nesprávne držanie kefky, jej zlý sklon či nevyužívanie medzizubných pomôcok. V osemnástich mestách študenti zaškolili celkovo 7945 ľudí rôzneho veku, pričom si zdokonalili svoje komunikačné zručnosti a keďže sa pri nich zastavovali aj turisti z celého sveta, inštruktáže prebiehali aj v angličtine. Zaujímavou skúsenosťou bol kontakt s hluchonemým pánom, ktorý bol spočiatku neistý, no napokon za veľa cenných informácií veľmi ďakoval.
V Bratislave študenti školili aj zubných lekárov z Izraela, ktorí boli touto aktivitou nadšení. Podujatie sa pôvodne malo konať na jar tohto roku, ale kvôli situácii s pandémiou bolo presunuté na september. Študentom každoročne finančne pomáha s organizovaním tohto podujatia Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach – práve táto aktivita medikov má najväčší dosah na širokú verejnosť a je rozhodne prínosom, pretože informuje, že ústne zdravie netreba podceňovať, pretože má vplyv na celkové zdravie a môže byť prevenciou aj závažných kardiovaskulárnych ochorení.
jps
Foto: https://www.facebook.com/SpoluZaZdravyAKrasnyUsmev/
- Po covide na Madagaskare
- Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2100 darcov
- Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou
- DEFORMITY TVÁRE SA DAJÚ ZMENIŤ Pomôcť môžu tzv. ORTOGNÁTNE OPERÁCIE
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov