Študenti hovorili s mužmi o rizikách rakoviny prostaty a semenníkov

V piatok 12. novembra sa v obchodnom centre Aupark uskutočnil ďalší ročník osvetového podujatia MOVEMBER zameraný na mužské zdravie. Do akcie sa zapojilo 16 študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorí v rámci nej informovali najmä príslušníkov mužského pohlavia o rizikách rakoviny prostaty a semenníkov. Celkovo oslovili viac ako 350 mužov a na modeli semenníkov s patologickou hrčkou im názorne predviedli ukážku samovyšetrenia, ktoré si potom mohli natrénovať.

„Na základe našej skúsenosti môžeme konštatovať, že muži sú v porovnaní so ženami ostýchavejší a menej ochotní hovoriť otvorene o veciach týkajúcich sa ich zdravia. Keďže MOVEMBER organizujeme každoročne krátko po Ružovom októbri, ktorý je zameraný na ženské zdravie, vieme porovnať prístup oboch pohlaví. Snažili sme sa preto apelovať na mužov, že hovoriť o zdraví nie je tabu a tabuizované by nemali byť ani žiadne zdravotné témy. Prevencia zachraňuje životy a zdravie a my sme radi, že sme mohli touto osvetou akciu k tomu trochu prispieť,“ hovorí podpredsedníčka pre vonkajšiu komunikáciu Spolku medikov mesta Košice, študentka 4. ročníka všeobecného lekárstva na UPJŠ LF Viktória Kudriková.

V spolupráci s Ligou proti rakovine rozdávali medici mužom aj ženám informačné brožúrky, ktoré poslali aj do domova dôchodcov. Okoloidúcim tiež pripínali modré stužky na znak solidarity s pacientmi, ktorí bojujú, alebo v minulosti bojovali s mužskou rakovinou a tiež ako symbol „fúzatého novembra“.  Muži, ktorým nie je táto myšlienka ľahostajná, sa môžu zapojiť aj do súťaže „MOVEMBER CHALLENGE“ a poslať svoju fotografiu s fúzmi na facebookový profil „Movember – mesiac mužského zdravia“ – https://www.facebook.com/Movember-mesiac-mu%C5%BEsk%C3%A9ho-zdravia-103650191536825

Názov MOVEMBER vznikol z kombinácie slová „fúzy“, ktoré sa v angličtine nazývajú „moustache“ ako mužského symbolu a názvu aktuálne kalendárneho mesiaca, v ktorom sa podujatie koná, teda novembra. Nevšednú novú akciu s názvom MOVEMBER spustila v roku 2004 Movember Foundation charity v Austrálii a na Novom Zélande a postupne sa rozšírila do ďalších krajín, kde má rôzne formy charitatívnych alebo osvetových akcií zameraných na tabuizovaný boj za mužské zdravie.

Zdroj, foto: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *