Kapacity lôžok pre pacientov s COVID-19 v nemocniciach sú naplnené na tri štvrtiny

Celkovú kapacitu lôžok pre pacientov s COVID-19 máme aktuálne naplnenú na 76,1 %. Aktuálne je v nemocniciach 62 voľných lôžok s možnosťou napojenia pacientov na podporu umelej pľúcnej ventilácie (ÚPV), najviac ich je k dispozícii aktuálne v Košickom kraji (14), naopak žiadna voľná umelá pľúcna ventilácie nie je v tejto chvíli v Trenčianskom kraji a ďalší pacienti v prípade potreby ÚPV sú prevážaní do iných nemocníc.

Ministerstvo zdravotníctva prevozy realizuje v úzkej kooperácii s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby a s nemocnicami. „Za posledných sedem dní sanitky previezli 30 pacientov, ktorí potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Najviac pacientov bolo prevezených z Univerzitnej nemocnice v Martine, na druhej strane najviac ich prijala Nemocnica Milosrdní Bratia v Bratislave,“ povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský

Za uplynulý týždeň sa realizovali aj prevozy pacientov s COVID-19, ktorí si nevyžadovali podporu ÚPV. Takýchto pacientov bolo 137. „Najviac pacientov sa previezlo z nemocnice v Novom Meste nad Váhom, najviac ich za posledných sedem dní prijala Univerzitná nemocnica Bratislava na Kramároch,“ skonštatoval minister V. Lengvarský.

Pacientov na ECMO je 6. Dvaja v nemocnici v Poprade, traja v Národnom ústave tuberkulózy a pľúcnych chorôb vo Vyšných Hágoch a jeden vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb.

Poznámka – čo je to ECMO: Je to mimotelová membránová oxygenácia krvi, teda spôsob dlhodobej podpory krvného obehu a dýchania pacientov, ktorých srdce a pľúca nie sú schopné poskytnúť organizmu dostatočný tlak a prietok krvi.

„Za posledných sedem dní sa v nemocniciach, ktoré sú subjektmi hospodárskej mobilizácie vykonalo 5636 operácií. Najviac výjazdov záchraniek evidujeme v prešovskom regióne. Ďakujem všetkým zdravotníkom za nasadenie, nesmierne si to vážim a ubezpečujem vás, že situáciu intenzívne a nepretržite riešime,“ zdôraznil minister Vladimír Lengvarský.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *