Inovatívne lieky pre pacientov s COVID-19 budú zatiaľ stáť 100 miliónov eur

Ministerstvo zdravotníctva plánuje efektívne využívať nové lieky na ochorenie COVID-19 na odľahčenie nemocničnej siete. Vyššou zaočkovanosťou by sme však vedeli ušetriť milióny eur a predísť ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 u tisícok pacientov.

Ministerstvo zdravotníctva bude na základe Vládou SR schváleného materiálu obstarávať nové lieky na ochorenie COVID-19. K ich nákupu rezort pristúpil vzhľadom na zlú pandemickú situáciu, kritický stav v nemocniciach a potreby hľadania nových efektívnych riešení. Masívnejší nákup nových liekov, najmä priamo pôsobiacich antivirotík a ich razantné farmakoterapeutické nasadenie v populácii, by mohol priniesť efekt výrazného zníženia prísunu nových pacientov do nemocníc, zníženia počtu závažne chorých pacientov a redukcie počtov úmrtí na COVID-19.

V súčasnosti dostupné údaje z výsledkov klinických skúšaní nových liekov priamo poukazujú na významnú redukciu hospitalizácií. U pacientov v klinických štúdiách, ktorí boli liečení novými liekmi, bolo tiež pozorované výrazné zníženie počtu úmrtí.

Naše doterajšie skúsenosti zatiaľ ukazujú, že v nemocniciach, kde boli podávané monoklonálne protilátky, bola pozorovaná znížená frekvencia stavov vyžadujúcich si následnú hospitalizáciu. Monoklonálne protilátky boli zatiaľ podané viac ako 6 000 pacientom.

Rezort zdravotníctva vyčíslil náklady na liečbu pacientov s ochorením COVID-19. Ministerstvo v roku 2021 zabezpečilo doposiaľ lieky bamlanivimab, bamlanivimab + etesevimab, Lagevrio (molnupiravir), Ronapreve (kazirivimab + imdevimab) a liek Veklury (remdesivir) v objeme 56 460 liečebných cyklov za 41 396 150 eur. Z nich registrované lieky na liečbu ochorenia COVID-19 sú na Slovensku tri, a to  Ronapreve, Veklury a Regkirona. Pre lieky bamlanivimab, etesevimab a molnupiravir vydala Európska lieková agentúra EMA núdzové odporúčanie pre humánne použitie na liečbu tohto ochorenia. Liek Lagevrio je zároveň registrovaný v Spojenom kráľovstve.

Koncom tohto roka sa ešte plánuje nákup liekov na december 2021 a rok 2022 na liečbu ochorenia COVID-19 v hodnote 58 343 500 eur – ministerstvo na základe rozhodnutia vládneho kabinetu nakúpi do konca roka priamo pôsobiace antivirotiká a monoklonálne protilátky spolu v hodnote takmer 55 miliónov eur (ide o lieky Lagevrio (molnupiravir) a Ronapreve (kazirivimab + imdevimab), pričom v pláne je tiež obstarať liek Paxlovid zo skupiny priamo pôsobiacich antivirotík. Ďalšie 3 milióny eur rezort vyčlení na plánovaný nákup lieku Veklury: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/26726/1.

Spolu za roky 2021 a 2022 pôjde zatiaľ o sumu 99 739 650 miliónov eur.

Naďalej však platí, že očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, väčšina pacientov má po nakazení žiadne alebo len mierne príznaky. Navyše, náklady na nákup vakcíny pre jednu osobu predstavujú len zlomok z ceny liekov pre pacientov, ktorí ochoreli na COVID-19.

Zdroj: MZ SR, TS

Foto: Janjf93 z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *