ZÁCHRANÁROV NETREBA ZATVÁRAŤ, ODÍDU AJ SAMI

15.12.2021 – Slovenská komora zdravotníckych záchranárov reaguje na včerajšie dianie pred budovou Národnej rady SR v Bratislave. Pred parlament sa prišli zdravotnícki záchranári individuálne poďakovať za kroky, ktoré neurobila slovenská vláda a poslanci pre stabilizáciu záchranárov, sestier a všetkých zdravotníkov. Poďakovanie každého bolo symbolické, pretože aj predstavitelia štátu opakovane ďakovali zdravotníkom za odvedenú prácu počas pandémie, no všetky ostatné kroky ostali len v rovine sľubov.

„Od jari počúvame od politikov, ministrov či premiéra o zvyšovaní platov, ktoré majú byť dorovnané k okolitým krajinám a majú tak zabrániť odlivu záchranárov a zdravotníkov zo systému. V čase mimoriadne napätej situácie, keď sú kolegovia unavení, vyčerpaní a frustrovaní nie len z pandémie, sa tieto slová dobre počúvajú,“ hovorí František Majerský, prezident komory záchranárov. „No ostalo to iba pri sľuboch. Nestretol sa s nami ani jeden minister zdravotníctva, ani premiér, rovnako nepredložili žiadny konkrétny návrh. Oslovili sme adresne všetkých 150 poslancov, aby odhlasovali zmenu rozpočtu a ďalších zákonov, tiež bez výsledku,“ dodáva. Poďakovanie pred parlamentom bolo tak symbolickým a posledným pokusom upozorniť, že sú tu záchranári, ktorých si krajina neváži a teda možno ani nepotrebuje.

Ministerstvo zdravotníctva už v roku 2019 predpovedalo, že v roku 2025 ich bude chýbať v záchrannej službe štvrtina. Nedostatok záchranárov sa vypomstí hlavne občanom. Bude menej záchraniek a bude sa dlhšie čakať, čo pri život ohrozujúcich stavoch môže mať katastrofálne následky. „Je smutné, že až do včera boli zdravotnícki záchranári pre politikov naprieč všetkými stranami akoby neviditeľní. Až kým sa nezjavili v uniformách a v sanitkách pred národnou radou. To už si všimne každý,“ hovorí Michal Weinciller, viceprezident komory. „Radi by sme sa tiež vyjadrili k policajnému zásahu pred parlamentom. Nie sme si vedomí protiprávneho konania. Prišli tu jednotlivci, ktorí dodržiavali všetky opatrenia, boli zaočkovaní a bez čo i len náznaku akýchkoľvek výtržností a problémov, slušne potleskom vyjadrili svoj názor. Považujeme za absurdné, ak dvaja záchranári skončia na štyri hodiny za mrežami len preto, že si dovolili upozorniť, že o pár rokov nebude mať kto zachraňovať občanov tejto krajiny. Toto nemá trápiť záchranárov v policajnej cele, toto má trápiť vedenie našej krajiny,“ hovorí Weinciller.

Záchranárov netreba zatvárať, odídu za lepšími podmienkami aj sami. Komora ďakuje všetkým kolegom, ktorí sa naprieč celým Slovenskom spojili pustením majákov a sirén a pripnutím čiernych stužiek vyjadrili vzájomnú súdržnosť. Pripojili sa aj ďalšie záchranné zložky, vodiči z povolania a aj bežní občania. Popoludní nakoniec niekoľkých záchranárov prijali poslanci na neformálnom zdravotníckom výbore, kde opäť deklarovali, že budú mzdové a ďalšie otázky postavenia záchranárov a zdravotníkov riešiť. Večer sa v rozhovore vyjadril k požiadavkám záchranárov predseda vlády Eduard Heger. „Pán premiér aj včera tvrdil, že so záchranármi rokuje a otázku financovania zdravotníkov je možné vyriešiť do konca roka. Žiadne rokovania však za rok neprebehli. Veríme, že to pán premiér myslí úprimne, že mu na krajine záleží rovnako ako nám a rokovania skutočne začnú,“ uzatvára František Majerský, prezident komory záchranárov s dovetkom: „Prirovnania pána predsedu vlády v záujme zachovania vzájomnej úcty a slušnosti k partnerom pre dialóg radšej nebudeme komentovať.“

Zdroj: Slovenská komora zdravotníckych záchranárov