Zákonná asistovaná samovražda v Rakúsku bude od januára realitou

Ako sa uvádza v správe AFP, tak na základe novej legislatívy, ktorú prijal parlament našich susedov včera, bude v prípade nevyliečiteľne chorých pacientov možné  od januára budúceho roku vykonať asistovanú samovraždu. Bude to možné iba v tom prípade, ak situáciu posúdia minimálne dvaja lekári z ktorých aspoň jeden je kvalifikovaný v paliatívnej medicíne, uvádza sa v správe.

Predpokladom, popri prítomnosti nevyliečiteľnej choroby, je aj vyhodnotenie faktu, že pacient je schopný prijímať samostatne rozhodnutia. Úprava ďalej predpokladá 12 mesačnú medzeru medzi výkonom rozhodnutia a jeho prijatím preto, aby sa zamedzilo výkonu rozhodnutia z dôvodu dočasnej krízy pacienta, doplňuje AFP.

Tento etický problém rozdeľuje ako Rakúsku, tak aj našu spoločnosť. Dôkazom závažnosti problému je i tá skutočnosť, že konanie, za ktoré ešte dnes v Rakúsku hrozí päť ročný trest odňatia slobody bude od januára beztrestné.  Rakúsky parlament prijíma v poslednom období prelomové, ale aj kontroverzné rozhodnutia v oblasti práva, slobody a etiky v zdravotnej starostlivosti. Popri zavedení povinného očkovania svojich občanov vakcínami proti Covid 19 presadil aj asistovanú samovraždu svojich občanov.

Zdroj: AFP/Redakcia

Foto: pixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *