Rezort zdravotníctva sa dôsledne pripravuje na nástup Omikronu – navrhuje zriadiť núdzové zdravotnícke zariadenia

Tretia vlna pandémie na Slovensku opätovne zahltila kapacitu slovenského zdravotného systému a ponechala minimálne rezervy – tak kapacitné, ako aj fyzické a mentálne slovenských zdravotníkov. Vzhľadom na charakter šírenia variantu Omikron vo svete existuje reálne riziko vážneho ohrozenia slovenského zdravotného systému, ktorý nebude schopný absorbovať skokový nárast hospitalizácií nových infekcií generovaných Omikron variantmi v čase, kedy sú nemocnice zaťažené na hranici kapacít z vlny Delta. Ministerstvo zdravotníctva SR tak navrhuje prípravu núdzových zdravotníckych zariadení, poskytujúcich triáž pacientov a základnú terapiu primárne pre ľahšie stavy pacientov.

Rezort navrhuje zriadiť iniciálne jedno takéto zariadenie a pripraviť možnosti pre rýchle rozšírenie na 4 zariadenia, prípadne jedno menšie v každom kraji. Iniciálne počítame s kapacitou 1.000 lôžok. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský: „Je potrebné zdôrazniť, že ide o núdzové riešenie s poskytovaním veľmi bazálnej zdravotnej starostlivosti na úrovni vojnovej medicíny, a nie o navýšenie nemocničných kapacít. Ide o mimoriadne komplikovanú operáciu, pri ktorej je potrebná blesková implementácia v prvých týždňoch roku 2022. Musíme byť pripravení aj na ten najhorší variant v súvislosti s predikciami pri variante Omikron.

Cieľom intervencie je minimalizovať počet úmrtí na COVID-19 v čase humanitárnej katastrofy, znížiť nápor na zdravotnícke zariadenia, optimalizácia využitia ZZS (minimalizovanie čakania na príjem pacienta), včasné poskytnutie kyslíkovej terapie pacientom s respiračnými ťažkosťami. Opäť šéf zdravotníctva Lengvarský: „Bude tak možné výrazne efektívnejšie triediť pacientov, urýchlene poskytnúť základnú zdravotnú starostlivosť, kyslík a farmaceutickú liečbu, a tým rýchlejšie uvoľniť vozidlá Záchrannej zdravotnej služby SR  pre ďalšie výjazdy. Čo sa týka personálu, máme vytvorený modelový príklad na 250 lôžok, rátame aj s pomocou ozbrojených síl a študentov medicíny. Núdzové zariadenie bude patriť väčšej nemocnici podľa územia, takže  s ňou bude úzko spolupracovať.“

Vzhľadom na parametre variantu Omikron je nevyhnutné limitovať šírenie nákazy na „bielych“ oddeleniach (tzv. nozokomiálne nákazy), ako aj limitovať šírenie medzi zdravotníckymi pracovníkmi, u ktorých môže prísť k výpadku počítanému v desiatkach percent pracovníkov, špeciálne na bielych oddeleniach, kde nemôže pozitívny zdravotník aj v prípade asymptomatického priebehu pre riziko nozokomiálnych nákaz  pracovať.

Zdravotníctvo tiež navrhuje, aby implementačný tím pracoval pod záštitou Ministerstva obrany SR so včasným zapojením kľúčových partnerov: MZ SR vrátane IT, VÚC, rektori a dekani lekárskych fakúlt, vedenie spádových nemocníc a pod.

Materiál predkladaný na dnešné rokovanie vlády SR obsahuje aj ďalšie detailnejšie informácie: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/26799/1 .

Zdroj: MZ SR, TS

Foto: Alexandra_Koch z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *