Liek Lagevrio (molnupiravir) je dostupný pre slovenských pacientov

Vláda uplynulý týždeň na základe materiálu Ministerstva zdravotníctva SR schválila uznesenie, ktoré ruší nákup 35 000 balení lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir na liečbu ochorenia COVID-19. Tento nákup mal byť na základe výsledkov spoločného obstarávania Európskej komisie. To však neznamená, že liek nebude na Slovensku dostupný. Druhá forma nákupu, bilaterálna zmluva s výrobcom, je stále platná. Na základe nej nakúpime takmer 35 tisíc balení lieku. Časť je už dostupná na Slovensku.

Na základe zmluvy priamo s výrobcom nakúpi Slovensko 34 560 balení lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir na liečbu ochorenia Covid-19. Aktuálne je už k dispozícii  5 760 liečebných cyklov. Liek tak bude dostupný v lekárňach na základe indikácie všeobecným lekárom. V prvom januárovom týždni očakávame dodanie  ďalších 13 058 liečebných cyklov. Liečebný cyklus je balenie potrebné na liečbu jedného pacienta. Liek Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir teda je a bude dostupný aj pre pacientov na Slovensku. Zrušil sa iba jeden zo spôsobov budúceho nákupu.

Liek Lagevrio je perorálne, priamo pôsobiace antivirotikum s obsahom účinnej látky molnupiravir, určené na liečbu ochorenia spôsobeného infekciou SARS-COV-2.

„Liečebný cyklus“ znamená jednu fľašu obsahujúcu štyridsať (40) kapsúl. Indikuje sa pacientov s vysokým rizikom vývoja závažného priebehu ochorenia.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *