
MUDr. Peter Koppal (nar. 1984, Zvolene)
Promoval na Lekárskej fakulte MU v Brne (2008). Nastúpil na neurochirurgickú kliniku v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici k prednostovi prof. MUDr. Miroslavovi Galandovi. V roku 2016 absolvoval špecializačnú skúšku z neurochirurgie, LF UK. V rámci neurochirurgie sa špecializuje na detskú neurochirurgiu, neuroskopiu a nádory hypofýzy. V roku 2007 absolvoval študijný pobyt IFMSA na neurochirurgickej klinike Tampere vo Fínsku, o rok neskôr študijný pobyt IFMSA na neurochirurgickej klinike v Lisabone v Španielsku a v roku 2016 odbornú stáž na neurochirurgickej klinike v Nijmegen v Holandsku u prof. Grotenhuisa. Je spoluautorom a autorom publikácií:
KAZUISTIKY DETSKÝCH PACIENTOV S VRODENÝMI VÝVOJOVÝMI CHYBAMI CNS. Pediatria pre prax 1/2014. Šulaj J., Galanda M., Koppal P., Mošková M.
VYUŽITIE ENDOSKOPIE V NEUROCHIRURGII – PREHĽAD VÝKONOV A KAZUISTIKA. Miniinvazívna chirurgia a endoskopia III/2015, Koppal P., Šulaj J., Galanda M.
KAZUISTIKA DIEŤAŤA S RARITNÝM INFRATENTORIÁLNYM ATYPICKÝM TERATOIDNÝM/RABDOIDNÝM TUMOROM. Pediatria pre prax 3/2015. Koppal P., Šulaj J., Galanda M., Nikolínyová J., Bician P.
CHIRURGICKÁ LIEČBA INTRAKRANIÁLNEHO KRVÁCANIA NOVORODENCOV. P. Koppal Pediatria pre prax 5/2017.
ŠPECIFIKÁ MANAŽMENTU KRANIOCEREBRÁLNEHO PORANENIA U DETÍ A INDIKÁCIA DEKOMPRESÍVNEJ KRANIEKTÓMIE.6/2020 Pediatria pre prax Koppal P., Šulaj J., Petrík O.
V akom stave ste prijali malého pacienta?
Maťko bol prijatý so zavedenou externou drenážou, tzn. hadičkou zavedenou do mozgovej komory, ktorá odvádza prebytočný mozgovomiešny mok, bol v umelom spánku, ale zároveň bol mimo ohrozenia života. Nasledovalo doplnenie magnetickej rezonancie za účelom plánovanej operácie. V spolupráci s anestéziológmi Detskej fakultnej nemocnice bol dohodnutý termín operácie. Externá drenáž poskytuje dočasné riešenie hydrocefalu a s postupom času predstavuje riziko možnej infekcie. V rámci operácie nádoru sme ju preto odstránili, nakoľko operácia dopadla úspešne a pooperačne ju dieťatko už nevyžadovalo.
Ako v tomto prípade asi pomohla „včasná“ diagnostika?
Nádory, ktoré rastú v uzavretom priestore lebky, mávajú prvé príznaky po rôzne dlhom čase, v závislosti od ich lokalizácie a veľkosti. Niekedy sa prejavia veľmi rýchlo už pri malej veľkosti, inokedy, keď netlačia na niektoré z dôležitých mozgových centier, narastú do veľkých rozmerov bez výraznejších vonkajších príznakov. V Matejkovom prípade sa nádor prejavil rozvojom hydrocefalu.
Drenážou sa predišlo ďalšiemu zhoršeniu stavu – nárastu intrakraniálneho tlaku, ohrozeniu zdravia, event. života pacienta. Akútny hydrocefalus, ktorý vzniká zablokovaním likvorových ciest a tým pádom hromadením tekutiny v hlave, je závažný stav, ktorý môže bez liečby skončiť úmrtím pacienta. Preto je nutné jeho bezodkladné riešenie.

V čom spočívali možné komplikácie v súvislosti s riešeným hydrocefalom?
Hydrocefalus bol u dieťatka riešený zavedením externej drenáže, teda hadičky, ktorá odvádza prebytočnú tekutinu z mozgových komôr do zbernej nádoby. Tá predstavuje potenciálne riziko pre infekciu CNS. Ďalšou komplikáciou môže byť jej obštrukcia, teda upchatie. U detských pacientov dochádza niekedy k jej náhodnej extrakcii, teda vytiahnutiu rúčkou alebo neopatrnou manipuláciou.
Ako prebiehala operácia a koľko trvala?
Predoperačná príprava trvala hodinu a samotná operácia ďalšie tri. Po uspatí pacienta, anestéziologickej príprave a naplánovaní neuronavigácie bol vytvorený prístup k mozgu pomocou kraniotómie. Odstránenie tumoru prebiehalo pod operačným mikroskopom s použitím neurochirurgického mikroinštrumentária, resekcia bola následne skontrolovaná ultrazvukom.
Nádor bol vzhľadom na svoj pôvod v choroidálnom plexe značne prekrvený. Pri operácii hrozila strata veľkého množstva krvi. Tá je vzhľadom na vek pacienta vysoko riziková, preto sme museli dávať veľký pozor na zastavenie každého, aj drobného krvácania. Po odstránení nádoru sme zašili tvrdú mozgovú plenu a fixovali kostný lalok. Nasledovalo postupné prebudenie na operačnom sále a transport pacienta na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici.
U koho a kde ste študovali použitú operačnú techniku?
Operácie mozgových tumorov majú na našom pracovisku dlhoročnú tradíciu, založenú prof. MUDr. Galandom, ďalším prínosom v praxi sú aj rôzne kurzy a stáže v zahraničí a, samozrejme, každý odoperovaný pacient nás posúva ďalej vďaka získaným skúsenostiam. Pre samotné neurochirurgické výkony je v dnešnej dobe nutnosťou operačný mikroskop, mikroinštrumentárium, neuronavigácia a ultrazvuk.
Mali ste už niekedy prípad dieťaťa v takom veku? Aký je trend pri výskyte mozgového nádoru u malých detí v posledných desaťročiach?
Mozgové nádory predstavujú u detí nezriedkavú onkologickú diagnózu, celkovo predstavujú druhé najčastejšie onkologické ochorenie u detí. Postihujú deti od novorodeneckého veku až po dospelého pacienta, takže operujeme pacientov v každej vekovej skupine.
Pre ich liečbu je potrebná a dôležitá spolupráca pediatra, onkológa, neurochirurga, intenzivistu a ďalších špecialistov. Pre operatéra je výhodou aj skúsenosť s operáciami dospelých pacientov, ktorým naše pracovisko poskytuje liečbu a pooperačnú starostlivosť.
Ako sa vám javil pooperačný stav?
Stav dieťaťa bol pooperačne stabilizovaný, ustúpili známky intrakraniálnej hypertenzie, rana sa zhojila bez známok zápalu a iných komplikácií. S ďalším vývojom sme boli spokojní, pacient ostal v sledovaní detskej neurochirurgickej ambulancie a onkológa. Podobne ako u ďalších pacientov, je potrebná dlhodobá dispenzarizácia a sledovanie v odborných ambulanciách.

Príbeh malého supermana
Narodenie očakávaného dieťaťa je dôvodom radosti pre rodičov. Keď sa maličké začne usmievať, je spokojnosť ešte väčšia. Keď sa po pár mesiacoch úsmevček stratí, dieťatko sa prestane hýbať, utekajú k lekárovi. Keď zaznie tá najhoršia diagnóza, nasleduje šok a beznádej. V Matejkovom prípade sa stratila po skvelej operácii na banskobystrickej neurochirurgii.

pripravil
Peter Valo
FOTO: P.K archív
- Svetový deň hepatitídy: Ako sa chrániť pred „žltačkou“, liečba a prevencia
- Autisti – čudáci alebo výnimoční ľudia? V spoločnosti im pomáhajú „modré preukazy.“
- Slovensko získalo 2,5 tisíc balení lieku Lagevrio
- Neurochirurgická klinika v Ružinove
- Primár detského oddelenia levočskej nemocnice hovorí o vzniku porúch zdravia u detí a mladistvých v letnom období
- Otázky a odpovede k druhej posilňujúcej dávke vakcíny proti COVID-19
- Na Slovensku bol potvrdený prípad ochorenia na západonílsku horúčku
- Schválenie vakcíny Imvanex na prevenciu opičích kiahní
- Takmer 100 záujemcov o darovanie krvi počas akcie
- Za primárkou MUDr. Niké Klimešovou
- Európska komisia uhradí náklady s vydávaním COVID certifikátov
- Peľová situácia v SR za 28. týždeň 2022
- Laboratórna medicína – míl’niky a perspektívy
- MZ SR: Očkovať 4. dávkou sa už môžu všetci záujemcovia nad 50 rokov
- Ľ. Beňa: Modernizáciu UNLP sme začali na chirurgii
- Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (28. týždeň)
- Kde leží naša bieda?
- Odštartovali práce na projektovej dokumentácii pre nemocnicu Rázsochy
- V nemocniciach spišského klastra bude platiť zákaz návštev
- Darkyňa obličky rozplakala manžela, dojala aj primárku
- Ministerstvo zdravotníctva stransparentňuje využívanie zdravotných odvodov
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (4. júl – 10. júl 2022)
- Letná kvapka krvi UNLP Košice s hokejistami HC Košice, v spolupráci s Národnou transfúznou službou Košice
- Nová legislatíva MZ SR k Hniezdam záchrany
- Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav k 26. kalendárnemu týždňu – analýza RT-PCR a dd-PCR
- Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (27. týždeň)
- Robotická rehabilitácia neurologických pacientov s poruchami postoja a chôdze
- Prvý potvrdený prípad opičích kiahní na Slovensku
- Ďalšia anafylaktická reakcia môže prísť nečakane, príchod záchranky nemusí stačiť. Alergia na bodnutie hmyzom sa dá účinne liečiť
- UNLP: Zákaz návštev pacientov a testovanie pacientov pred hospitalizáciou
- UNLP: Zákaz návštev pacientov a testovanie pacientov pred hospitalizáciou
- Mesačná štatistika hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu COVID-19 (1. 7. 2022)
- MZ SR: Ministerstvo vyhlásilo výzvu z Plánu obnovy na mobilné hospice
- MZ SR: Záujemcovia o očkovanie vakcínou Spikevax sa môžu registrovať do 10. júla 2022
- MZ SR – V ktorých okresoch budú môcť všeobecní lekári a pediatri požiadať o nenávratnú finančnú podporu na zriadenie ambulancie
- Na novú knihu o slovenskom pôrodníctve sa čakalo tridsať rokov
- Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022 (26. týždeň)
- Leto 2022: Ako si chrániť zdravie počas horúčav a odporúčania pre cestovateľov
- Rezort zdravotníctva splnil ďalší míľnik Plánu obnovy a odolnosti SR
- Slovensko chce znížiť úmrtnosť na rakovinu – pomôžu nám odborníci z agentúry IARC