Celkovo 26 jednotlivcov a kolektívov z oblasti vedy, výskumu, zdravotníctva, umenia, kultúry a športu si v priestoroch Historickej radnice na Hlavnej ulici prevzalo z rúk primátora Jaroslava Polačeka Cenu mesta Košice a Cenu primátora za rok 2021, pričom o laureátoch rozhodlo Mestské zastupiteľstvo na základe odporúčania komisie. Tradícia udeľovania najvyšších mestských ocenení je prejavom úcty výnimočným osobnostiam, ktorí dávajú mestu dušu, tvoria morálne a pozitívne hodnoty, reprezentujú mesto doma i v zahraničí a sú inšpiráciou pre ostatných.
Medzi tohtoročnými ocenenými sa ocitli i lekári Pavol Jarčuška a Veronika Vargová a tiež kolektív študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Cenu mesta Košice si prevzal profesor MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., za aktívne pôsobenie a koordináciu postupov v boji s pandémiou nového koronavírusu COVID-19 na regionálnej, celoslovenskej a európskej úrovni a mediálnu prezentáciu súvisiacich odborných stanovísk pre verejnosť.
Vyštudoval Lekárske fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a UPJŠ v Košiciach. Má špecializáciu z internej medicíny a infekčných chorôb, absolvoval štúdium zdravotníckeho manažmentu a financovania, ukončil doktorandské štúdium v odbore vnútorné choroby a v tom istom odbore aj habilitoval. Profesorský titul získal v odbore verejné zdravotníctvo. Odboru infektológie sa venuje 33 rokov.
Svoj profesijný život spojil s Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura v Košiciach a v súčasnosti tu zastáva post prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny. Dlhodobo sa venuje problematike antiinfekčnej liečby, liečbe pacientov s HIV a AIDS, pohlavne prenosným chorobám, nozokomiálnym nákazám a vakcinácii. Vyše desať rokov je predsedom Ústrednej komisie pre antiinfekčnú liečbu a antibiotickú politiku Ministerstva zdravotníctva SR, je členom prezídia SLS, prezidentom Slovenskej spoločnosti infektológov a viceprezidentom Slovenskej chemoterapeutickej spoločnosti.
Od februára 2020 vynakladá enormné úsilie v boji s pandémiou nového koronavírusu nielen v Košiciach, ale v rámci koordinácie postupov aj na regionálnej, celoslovenskej a európskej úrovni. Je členom Pandemickej komisie vlády SR a konzília odborníkov COVID-19. Pôsobí tiež ako člen a konzultant Európskeho vedeckého výboru pre COVID-19, člen poradného zboru Európskej komisie a prezidentky EÚ. Cenu primátora mesta Košice získala aj docentka MUDr. Veronika Vargová za mimoriadnu aktivitu, rozsiahlu pedagogickú činnosť a prínos vo vedení vysoko špecializovaného pracoviska Kliniky detí a dorastu, najväčšieho v rámci východoslovenského regiónu.
Od roku 1988 pracovala na Detskej klinike UNLP v Košiciach a od roku 1992 aj ako odborný asistent na Lekárskej fakulte UPJŠ. V súčasnosti vedie Kliniku detí a dorastu, najväčšie pracovisko v košickej Detskej fakultnej nemocnici. Lieči a stará sa o detských pacientov v celom spektre vysokošpecializovanej pediatrickej zdravotníckej starostlivosti. Je aktívna ako pedagogička, je vedúcou výučbovej základne pre praktickú výučbu LF UPJŠ na Klinike detí a dorastu, pôsobí ako garant v odbore Pediatrická reumatológia. Za zmienku stojí jej bohatá výskumná činnosť v projektoch PRINTO a VEGA.
Rozsiahla publikačná činnosť zahŕňa vedecké práce v domácich aj zahraničných časopisoch a spoluprácu pri písaní vysokoškolských učebníc. Pôsobí ako hlavný odborník MZ SR pre odbor Pediatrická reumatológia a je aktívnou členkou v mnohých významných slovenských odborných spoločnostiach. Je vždy ústretová, komunikatívna a pozitívne naladená ku kolegom i študentom a ako odborníčka prispela k tomu, že na východnom Slovensku vyrástlo už niekoľko generácií výborných pediatrov. Za príkladnú, nezištnú a obetavú pomoc, preukazovanú počas obdobia pandémie ochorenia COVID-19, najmä v oblasti laboratórnej diagnostiky, získal Cenu primátora mesta Košice kolektív študentov košickej Lekárskej fakulty UPJŠ.
Stovky študentov z rôznych študijných programov a ročníkov tejto lekárskej fakulty od začiatku zhoršenia epidemiologickej situácie na Slovensku vypomáhali slovenskému zdravotníctvu rôznou formou a podávali svoju pomocnú ruku všade, kde to bolo potrebné. Pomáhali v marci 2020 pri triedení pacientov na centrálnych príjmoch UNLP, manažovaní osôb, kontaktujúcich Call centrum UNLP a RÚVZ Košice. Neskôr sa ich činnosť rozšírila na realizáciu triáže pacientov, pôsobili ako ošetrovatelia na lôžkových oddeleniach pri nedostatku zdravotníckeho personálu, podieľali sa na odbere vzoriek v testovacích miestach. Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ preukázali počas minulého roku veľkú ochotu a obetavosť pomôcť nielen Košičanom v neočakávanej a náročnej situácii, spojenej so šírením koronavírusu.
Zdroj: mesto Košice
Foto: https://www.kosice.sk/
- Pacientska poradňa ,,Nie rakovine Prešov“ oslavuje 2 roky
- Národná súťaž HIV/AIDS prevencie 2024
- UNLP Košice aktivovala traumatologický plán, stovky zdravotníkov zvládli simulovaný nápor zranených
- V kežmarskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ – Canisterapeut Goro
- NCZI prináša prehľadné prvé onkologické skríningy za roky 2021 – 2023
- AGEL SK sa ostro ohradil voči tvrdeniam lekárskych odborov: Za zlú kvalitu zdravotníctva nemôžu regionálne nemocnice
- Nórsky deň ITAPA 2024 – Od výskumu k zmene
- Otvorená reakcia primárov oddelení Nemocnice AGEL Krompachy na článok v Denníku SME
- Novembrová výzva pre zdravie mužov – dajte si urobiť test PSA
- Užívajme lieky zodpovedne – rezistencia na antibiotiká ohrozuje nás všetkých
- Nové horizonty liečby Hidradenitis suppurativa – acne inversa
- Ako peľ vplýva na ľudí vzhľadom na ročné obdobie a región
- Gustáv Husák v SNP
- Chceli by ste predať alebo kúpiť ambulanciu?
- Lekári v Povstaní
- Dievčatko so železnou rukou
- Syndróm rýchlych úsudkov
- Celé Slovensko oslavovalo Deň kávy
- Vírusy západonílskej horúčky a Usutu na Slovensku: Hygienici a vedci si vzali komáre pod drobnohľad
- Do konca októbra môžu poistenci prehodnotiť zmenu svojej zdravotnej poisťovne
- Nemocnica AGEL Levice prosí darcov krvi o pomoc
- Ľudovít Štúr v zdraví a chorobe
- Stratení v systéme: Ako reálne pomôcť seniorom a ich príbuzným?
- Mikroenkapsulovaný butyrát sodný a synbiotiká v liečbe pacientov so syndrómom dráždivého čreva
- V UNLP Košice pribúdajú prípady intoxikácie hubami
- Ďalšia finančná injekcia pre mobilné hospice
- Negatívne následky infekcie COVID-19 v slovenskej populácii
- Stiahnutie lieku Trandolapril-ratiopharm z trhu
- ROZPOČET PRE ZDRAVOTNÍCTVO JE KONSOLIDAČNÝ
- Kam zmizli umiernení ľudia?
- Európska lieková agentúra (EMA) začala prehodnocovať bezpečnosť liekov obsahujúcich finasterid a dutasterid
- UNLP si pripomína 20. výročie od prvej transplantácie obličkyod živého darcu
- Ministerstvo zdravotníctva predlžuje výzvu na podporu psychiatrických stacionárov
- Svetový deň duševného zdravia 2024: Podpora ľudskosti je pre duševné zdravie kľúčová
- MZ SR – Vyjadrenie Zuzany Dolinkovej
- Rezort zdravotníctva upravuje úhrady potravín pre celiatikov
- Stanovisko APAZ k prijatým konsolidačným opatreniam v oblasti zdravotníctva
- Buďte kľudný, máte celé pľúca
- Pacientka s myasténiou gravis podstupuje inovatívnu liečbu v prešovskej nemocnici
- Vznik a zánik právnych vzťahov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti medzi pacientom a poskytovateľom