Alergická rinitída je v súčasnosti najčastejším chronickým ochorením v Európe, s ktorým zápasia milióny ľudí. Na Slovensku trpí týmto ochorením približne tretina obyvateľstva.
Pomerne často to však nezostane pri alergiách a u týchto pacientov dochádza k rozvoju astmy a s ňou pridružených ťažkostí. Neraz je to výsledkom zľahčovania alergickej rinitídy ako vážneho ochorenia v spoločnosti, nedostatočnej informovanosti, diagnostiky, ako aj podceňovania možností včasnej a účinnej terapie. Týka sa to aj detí, u ktorých zanedbanie terapie s veľkou pravdepodobnosťou povedie k vážnym problémom v dospelosti.
Pritom účinnú liečbu tohto civilizačného ochorenia majú slovenskí pacienti, vrátane tých detských, vo forme alergénovej imunoterapie (AIT) dostupnú už dnes. Európska lieková agentúra ju označuje za jediný spôsob liečby, ktorý dokáže modifikovať priebeh ochorenia a nepotláča len jeho symptómy. Napriek tomu sa ňou v súčasnosti na Slovensku lieči približne len desatina pacientov.
Je najvyšší čas postupne to aj vďaka vám, odborníkom, meniť. Kým na začiatku 20. storočia predstavovali alergie zriedkavé ochorenie, podľa predpokladov odborníkov bude v roku 2025 s ochorením zápasiť až polovica populácie EÚ. Štúdie však ukazujú, že alergická rinitída spolu úzko súvisí aj s alergickou astmou, pričom takmer polovica pacientov s respiračnými alergiami trpí oboma ochoreniami. Ako sa uvádza v správe Global Asthma Report, takmer 70% prípadov astmy je spôsobených práve alergiou.
„Ak sa alergická nádcha, teda rinitída, nelieči, vo väčšine prípadov sa vyvíja do ďalších alergických ochorení a tiež do astmy,“ vysvetľuje prepojenie medzi týmito dvoma ochoreniami prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, FAAAAI, prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie (SSAKI).
Okrem výrazného zásahu do kvality života pacientov, predstavujú priame a nepriame náklady týchto ochorení len na Slovensku sumu takmer 800 miliónov eur ročne. Do tejto sumy sú zahrnuté výdavky plynúce z fondov Sociálnej poisťovne a odhady dopadov straty produktivity práce, ako aj priame náklady na liečbu týchto ochorení v roku 2018. Výskyt respiračných alergií sa vo svete stále zvyšuje, a to najmä u detí.
Astma je najčastejšie chronické ochorenie v detskom veku, čo potvrdzujú európske údaje o ich absenciách v škole, návštevách na lekárskej pohotovosti a počte hospitalizácií. Podľa zatiaľ najnovších údajov NCZI bolo v roku 2019 v ambulanciách klinickej imunológie a alergológie celkovo evidovaných 502 tisíc pacientov s diagnózou alergická rinitída, alergická astma alebo s oboma diagnózami súčasne. Deti do 18 rokov tvorili z tohto počtu zhruba tretinu (165 tisíc pacientov). Až dve tretiny z nich sa liečia na alergie, zvyšok na astmu (27%), resp. majú obe ochorenia (8%). Medzi alergiami a astmou pritom existuje silná väzba.
Progresia jedného prejavu alergie k inému v priebehu času sa označuje pojmom „alergický pochod“. V súčasnosti široko využívané antihistaminiká ho ale nedokážu potlačiť. Pacienti s alergickou rinitídou, vrátane detí od 5 rokov, však majú k dispozícii účinnú liečbu, ktorá dokáže zabrániť zhoršeniu ich stavu. Je ňou alergénová imunoterapia – AIT. Ako uvádza profesor Jeseňák, ide o liečebno-preventívny postup založený na EBM, pričom jeho benefity sú pomerne široké. AIT má liečebný efekt na už existujúce alergény, vedie k dlhodobej remisii, pôsobí preventívne proti novým senzibilizáciám a rozvoju astmy, ale taktiež znižuje spotrebu úľavovej liečby.
Ako ďalej dodáva, alergie sú vďaka AIT jediným civilizačným ochorením, kde vieme cielenou liečbou predísť alebo zastaviť rozvoj ťažších foriem ochorenia. Na Slovensku je však počet alergikov, ktorí užívajú AIT dlhodobo veľmi nízky. Ako vyplýva z dát NCZI, v roku 2019 bolo iba 11% z evidovaných pacientov nasadených na AIT. U detí do 18 rokov je toto číslo mierne vyššie (16%), stále však poukazuje na vysoký podiel neliečených detských pacientov, ktorým by účinná AIT terapia mohla zlepšiť kvalitu života v dospelosti. Detská alergologička, MUDr. Klára Kossárová, v tejto súvislosti upozorňuje práve na potenciál AIT. Zastáva preto názor, že detský vek je najvhodnejším obdobím pre potrebné začatie tejto liečby.
Jednou z príčin nízkeho počtu pacientov na AIT je aj slabé povedomie a informovanosť pacientov o možnosti tejto liečby. Ako tvrdí alergologička a imunologička MUDr. Svetlana Hadvabová, pacienti často o tejto možnosti liečby nevedia. Zdôrazňuje preto potrebu zvyšovania informovanosti pacientov aj zo strany lekárov. Podľa nej je dôležité, aby sme pacientom vysvetľovali, že je to práve AIT, ktorá dokáže nielen potlačiť symptómy ich ochorenia, ale aj liečiť jeho príčinu a viesť tak k dlhodobej remisii. Naviac, edukácia a komunikácia s pacientom, je podľa nej dôležitá aj pri správnom výbere formy AIT terapie a dominantného alergénu. MUDr. Kossárová zdôrazňuje aj význam informovania pacienta o spôsobe podávania a potrebnej dĺžke užívania AIT.
Ako vyplýva z výsledkov prieskumu alergologičky MUDr. Daniely Hasičovej, pacienti chcú najčastejšie vedieť o možnostiach vyliečenia sa vďaka AIT (46%), fungovaní AIT (40%), účinnosti AIT (40%), ako aj o dĺžke a frekvencii užívania AIT (39%). Pacientov by na prechod na AIT – ako benefit liečby presvedčilo, ak by sa im znížili príznaky alergie (nos/oči; 60%), zlepšila kvalita života (54%) alebo by dosiahli úplnú úľavu od symptómov (36%).
Počet pacientov s alergickou rinitídou a s ňou spojených komplikácií bude na Slovensku v najbližších rokoch dynamicky narastať. Riešenie na elimináciu negatívnych vplyvov na zdravie a kvalitu života pacientov, ale aj na náklady systému tu máme už dnes. Je ním alergénová imunoterapia, overený liečebný postup založený na dôkazoch, ktorý je aj vo vašich rukách.
alk
FOTO:
freepik.com
- Lekári v SNP
- Na centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji poputuje vyše 3,3 miliónov eur
- Skalická osmička: Už tento víkend môžete prispieť ku skvalitneniu života dvoch malých bojovníkov
- Prešovská nemocnica otvorila Mammacentrum
- Najčastejším dôvodom liečby drogovo závislých je závislosť na pervitíne
- V UNLP Košice začali očkovaciu sezónu proti chrípke
- Zdravý rozum a súčasná medicína
- Nepredvídateľná zrada
- Celiatici sa k dietetickým potravinám dostanú jednoduchšie
- Pripravovaný kongres Nové trendy v artroskopickej operatíve: Na ortopédov čakajú praktické workshopy, diskusie s odborníkmi a live operácie
- Môže lekár poskytovat’ zdravotnú starostlivost’ v domácom prostredí pacienta?
- Máte súrodenca so zdravotným postihnutím? Táto iniciatíva vás zaujme
- V pamiatkovo chránenej budove historického areálu UNLP pacientov vítajú vynovené priestory, pribudli moderné prístroje aj nová ambulancia
- Šálkou kávy podporíte predčasne narodené deti
- Na regionálne centrá integrovanej starostlivosti poputuje vyše 37,4 miliónov eur
- Manažment obezity z pohľadu kardiológa s osobitným zameraním na liraglutid
- ŠÚKL informuje o ukončení jarného zberu liekového odpadu z lekární: vyzbieralo sa 237 ton
- Lymfóm je najčastejšia forma rakoviny krvi
- Bánovská nemocnica spustila prevádzku moderného Centra pre liečbu pohybového aparátu
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou