Varadzynová Zuzana
ALERGO H2B s.r.o., Ambulancia klinickej imunológie a alergológie
Tak ako každý organizmus potrebuje pre svoje dobré fungovanie súhru všetkých orgánov, ako aj procesov v nich a medzi nimi, tak aj chod ktorejkoľvek ambulancie musí byť dobre manažovaný a vyžaduje súhru všetkých jej členov. Dobrá súčinnosť lekára a zdravotnej sestry je pre efektívny chod ambulancie nevyhnutnosťou, a to nielen v prípadoch veľkého náporu pacientov, ale aj pri bežnom vyťažení týchto špecializovaných pracovísk.
Jednou z najdôležitejších úloh zdravotnej sestry v tejto spolupráci je pomáhať lekárovi v jeho snahe liečiť, a to nielen vykonávaním všetkých potrebných úkonov v kompetencii sestry, ale aj efektívnou a zrozumiteľnou komunikáciou so všetkými subjektmi, s ktorými v ambulancii vstupuje do interakcie. Ako pravá ruka lekára sa tak zdravotná sestra stáva v role koordinátora chodu ambulancie jej nenahraditeľným činiteľom.
Vo väčšine prípadov je osobou prvého kontaktu s pacientom zdravotná sestra. Jej úlohou je zistiť, s akým problémom pacient prichádza do imunologicko-alergologickej ambulancie. V prípade alergického problému zisťuje rozhovorom s pacientom frekvenciu výskytu príznakov alergie, či ide o sezónny alebo celoročný výskyt. Po zohľadnení zistených informácií objedná pacienta na vyšetrenie v termíne, ktorý je vhodný na realizovanie kožných testov.
Pred uskutočnením kožných testov je pacient poučený o nevyhnutnosti vynechania antihistaminík (ďalej len „AH“), spravidla päť dní pred vyšetrením, pričom je zdravotnou sestrou upozornený aj na eventuálnu potrebu zmeny prideleného termínu kožných testov (preobjednanie) v prípade, že u pacienta dôjde k zmene zdravotného stavu alebo k zmene v liečbe.
Po prevedení kožných testov zdravotná sestra môže poskytnúť pacientovi prvotnú informáciu o jeho alergiách a možnostiach ich liečby nielen prostredníctvom AH, ale aj o kauzálnej liečbe alergénovou imunoterapiou (ďalej len „AIT“) a jej formách. O samotnej liečbe rozhoduje samozrejme lekár. Pri odchode pacienta z ambulancie mu zdravotná sestra môže, podľa lekárskeho záznamu, stručne a zrozumiteľne zopakovať, akú liečbu mu lekár navrhuje.
Vzhľadom na skutočnosť, že pacient je zahltený novými informáciami, je dobré, aby mu sestra najdôležitejšie informácie zopakovala a prípadne mu poskytla príslušné edukačné materiály (prospekty, letáky, brožúry), ktoré obsahujú základné informácie o konkrétnej alergii, jej príznakoch, prevencii a liečbe. V prípade záujmu pacienta o AIT a jej indikácii lekárom pri peľovej respiračnej alergii je nutné správne načasovanie jej začiatku dostatočne dlhú dobu pred očakávaným začiatkom peľovej sezóny v príslušnej lokalite Slovenska.
Komunikácia zdravotná sestra – pacient je tu dôležitá o to viac, ak má liečba začať až o niekoľko týždňov či mesiacov. Pacienti v týchto situáciách využívajú možnosť požiadať o recept telefonicky alebo mailom. Po pridelení termínu na prvé podanie AIT liečby, zdravotná sestra poučí pacienta nielen o spôsoboch skladovania príslušnej formy AIT (kvapky, injekcie – chladnička, tablety – izbová teplota), ale zároveň ho informuje aj o podmienkach začatia AIT vo vzťahu k jeho zdravotnému stavu, diétnym obmedzeniam a fyzickej aktivite.
Alergénová imunoterapia sa môže podávať sublingválne – hovoríme o SLIT (vo forme kvapiek alebo orodispergovateľných tabliet) alebo subkutánne – hovoríme o SCIT (subkutánna imunoterapia). SCIT môže obsahovať extrakty alergénov (napríklad včelí alebo osí jed, roztoče, pele, atď.) alebo chemicky modifikované alergény – takzvané alergoidy.
Keďže aktuálne prebieha intenzívna vakcinácia proti COVID-19 a doznieva očkovanie proti chrípke, sestra kladie dôraz aj na to, aby bol pacient dostatočne poučený o tom, že očkovací interval medzi podaním SCIT alergoidmi a očkovaním je 2 týždne. Narozdiel od podania depotných SCIT extraktov alergénov, kde je tento interval vo vzťahu k očkovaniu 1 týždeň.
Následne prichádza pacient na podanie AIT. Kvapková a tabletová forma AIT sa aplikuje sublingválne (pod jazyk) a tam je jednoznačnou výhodou pre pacienta možnosť pokračovania liečby doma po podaní prvej dávky lieku v ambulancii. Navyše výhodou tabletovej formy AIT oproti kvapkovej forme je aj to, že sa nemusí uchovávať v chladničke, môže byť užitá hocikedy počas dňa a rozpustí sa do 1 minúty. Liečba u neplnoletých pacientov je podávaná v prítomnosti rodiča alebo zákonného zástupcu.
Pri kvapkovej a tabletovej forme nasleduje praktická inštruktáž, pri ktorej sestra pacientovi vysvetlí, ako sa liek správne otvára a ako si ho má správne podávať. Najmä u detí je dôležité sa uistiť, že nemajú v ústnej dutine žiadne lézie, napr. pri výmene chrupu. Po podaní lieku nasleduje observácia pacienta po dobu 30 minút a poučenie pacienta o profile bezpečnosti liečby. Pri sublingválnej forme AIT je pacientovi zdôraznené, vzhľadom k tomu že ju pacient bude užívať doma, že ide o niekoľkoročnú liečbu, ktorá sa musí užívať pravidelne bez prerušenia a vynechávania dávok, a preto je nutné, aby si včas zabezpečil ďalší recept.
Pri všetkých formách AIT je pacient sestrou upozornený, s akými prípadnými vedľajšími účinkami sa môže stretnúť a ako má na ne reagovať. V prípade podjazykovej formy je pritom celkový profil bezpečnosti lepší ako pri liečbe SCIT. V prípade indikácie SCIT depotnými extraktmi alergénov, s ktorými máme skúsenosti v našej ambulancii prakticky len na AIT pacientov alergických na osí a včelí jed, sa pred samotným podaním zdravotná sestra uistí, že zdravotný stav pacienta je v poriadku (meranie TT, virózy, herpesy, afty), že nepribudla iná liečba (napr. antibiotiká, iné injekcie, infúzie), atď.
Ak takéto zmeny nastali, pacientovi je AIT podané v inom termíne. Dôležité je, aby zdravotná sestra venovala pozornosť aj tomu, či pacient nie je veľmi vyčerpaný (napr. po nočnej službe, ťažkej fyzickej námahe), prípadne smutný, skľúčený – ohľaduplným spôsobom zistí, či neprežíva ťažké stresujúce obdobie (napr. úmrtie v rodine).
Aj v týchto prípadoch ide o okolnosti, pri ktorých sa pacientovi podanie AIT oddiali. Týchto pacientov pri podaní SCIT, ktorú v tomto prípade označujeme ako VIT (venómová imunoterapia), opakovane zdravotná sestra reedukuje aj o použití pohotovostného balíčka, hlavne o správnom použití adrenalínového injekčného pera. V našej ambulancii je bežnou praxou, že pred podaním SCIT pacient užije AH. AIT pri SCIT aplikujeme v strednej tretine posterolaterálnej časti nadlaktia.
Po podaní injekcie nasleduje observácia pacienta po dobu 30 minút a poučenie pacienta, že miesto vpichu nemasírujeme, 12 hodín po aplikácii injekcie nesmie vykonávať namáhavú fyzickú aktivitu a musí dodržať niektoré diétne opatrenia. Podobne postupuje sestra aj pri SCIT alergoidoch.
Cieľom efektívnej spolupráce lekára a zdravotnej sestry je poskytnúť pacientovi kvalitnú zdravotnú starostlivosť a v súvislosti s ňou aj dostatok potrebných informácií. Proces liečby s AIT je len jedným z príkladov poskytovania zdravotnej starostlivosti, kde kvalitná spolupráca doktora a zdravotnej sestry, v spojení s efektívnou komunikáciou sestry s lekárom a s pacientom, zohráva kľúčovú úlohu od momentu diagnostiky a nasadenia liečby lekárom, až k manažovaniu procesu liečby, poskytovaniu ďalšej edukácie a samotnému výkonu liečby zdravotnou sestrou.
Kvalitná komunikácia lekár – sestra -pacient počas liečby je veľmi dôležitá pre adherenciu pacienta k liečbe, čo vedie v konečnom dôsledku k výrazne lepšej kvalite života pacienta. Potreba tejto súhry je relevantná v každom odvetví medicíny – má veľmi významný vplyv tak na skvalitňovanie vlastnej starostlivosti o pacienta, ako aj na celkové zefektívnenie činnosti ambulancie.
alk
FOTO:
freepik.com
- K päťdesiatročnici Kliniky geriatrie LF SZU a UNB
- Kontrola zo zdravotnej poisťovne
- Rezort zdravotníctva má k dispozícii optimalizáciu analýzy siete záchrannej zdravotnej služby
- ŠÚKL informuje o minimalizácii závažných vedľajších účinkov pri liekoch obsahujúcich pseudoefedrín
- Skupina AGEL SK má novú hovorkyňu
- MIKULÁŠSKA KVAPKA KRVI
- Slovensko odmietlo skrátenie obdobia pripomienkovania Medzinárodných zdravotných predpisov
- Do výbavy bánovskej nemocnice pribudol nanoartroskop: Moderná metóda prispeje k výraznému zrýchleniu diagnostického procesu
- Novinka, ktorá výrazne redukuje odber krvi u novorodencov
- Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na ukončenie fungovania mobilných aplikácií GreenPass, OverPass a OverPass Special
- Alfou a omegou je pohyb
- Šankova dlhá cesta k zdraviu
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na lekársky predpis
- Lekár ako stredoveký poddaný, alebo veď ste prisahali na Hippokrata
- Manažment opatrení v súvislosti s epidemickou situáciou je aktuálne plne v kompetencii jednotlivých nemocníc
- Medici pripravujú ďalšiu osvetovú akciu zameranú na mužské zdravie „MOVEMBER 2023“
- Ministerstvo zdravotníctva zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia
- ŠÚKL upozorňuje na dôležitosť správneho užívania antibiotík, ako aj na ich dostupnosť počas zimnej sezóny
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo ďalšie vakcíny pre deti proti hepatitíde A
- Obrovský úspech ortopédov Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Live prenos z unikátnej operácie si pozreli špecialisti z celého sveta
- Zaviazali sme sa odpolitizovať zdravotníctvo konať transparentne a nediskriminačne, preto ministerka Zuzana Dolinková rešpektuje odporúčanie Rady pre tvorbu siete
- MOVEMBER je o prevencii napriek absencii ťažkostí
- Popradská nemocnica má nový spôsob liečby hrubého čreva
- Aké zmeny v delegovanom predpisovaní nastali od prvého augusta?
- Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici získa 604-tisíc eur na svoju modernizáciu
- Pľúcna ambulancia bánovskej nemocnice vykonáva špeciálne vyšetrenia, ktoré prispeli k skvalitneniu diagnostiky
- Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec: Projekty a investície financované z Plánu obnovy budú pokračovať
- ŠÚKL v rámci MedSafetyWeek: Nahlásením nežiaducich účinkov môže každý prispieť k zvýšeniu bezpečnosti liekov
- Saudská Arábia, kráľovstvo v pohybe zmien
- Popradská nemocnica má svoj antibiotický manuál
- Svetový deň Alzheimerovej choroby – Úsilie smeruje ku skvalitneniu života a zmierneniu zdravotných a sociálnych dopadov
- Voľby sú pohľad do zrkadla
- Prečo sa venujem liečbe obezity v ambulancii gynekologičky
- Hrdinské činy lekárov v Povstaní
- Ministerka zdravotníctva rokovala o aktuálnej situácii v pediatrii
- Samovyšetrenie prsníkov a absolvovanie preventívnych prehliadok je dôležitejšie, ako si ženy myslia,“ hovorí v rámci kampane Pink október primárka bánovskej nemocnice
- Prečo sa venujem liečbe obezity v ambulancii gynekologičky
- Viete, o čom rozmýšľa a čo všetko zvažuje lekár, ktorý zachraňuje životy?
- Ministerka zdravotníctva sa zoznamovala so zamestnancami úradu
- Oblečme sa do bodiek a podporme pacientov s psoriázou