Varadzynová Zuzana
ALERGO H2B s.r.o., Ambulancia klinickej imunológie a alergológie
Tak ako každý organizmus potrebuje pre svoje dobré fungovanie súhru všetkých orgánov, ako aj procesov v nich a medzi nimi, tak aj chod ktorejkoľvek ambulancie musí byť dobre manažovaný a vyžaduje súhru všetkých jej členov. Dobrá súčinnosť lekára a zdravotnej sestry je pre efektívny chod ambulancie nevyhnutnosťou, a to nielen v prípadoch veľkého náporu pacientov, ale aj pri bežnom vyťažení týchto špecializovaných pracovísk.
Jednou z najdôležitejších úloh zdravotnej sestry v tejto spolupráci je pomáhať lekárovi v jeho snahe liečiť, a to nielen vykonávaním všetkých potrebných úkonov v kompetencii sestry, ale aj efektívnou a zrozumiteľnou komunikáciou so všetkými subjektmi, s ktorými v ambulancii vstupuje do interakcie. Ako pravá ruka lekára sa tak zdravotná sestra stáva v role koordinátora chodu ambulancie jej nenahraditeľným činiteľom.
Vo väčšine prípadov je osobou prvého kontaktu s pacientom zdravotná sestra. Jej úlohou je zistiť, s akým problémom pacient prichádza do imunologicko-alergologickej ambulancie. V prípade alergického problému zisťuje rozhovorom s pacientom frekvenciu výskytu príznakov alergie, či ide o sezónny alebo celoročný výskyt. Po zohľadnení zistených informácií objedná pacienta na vyšetrenie v termíne, ktorý je vhodný na realizovanie kožných testov.
Pred uskutočnením kožných testov je pacient poučený o nevyhnutnosti vynechania antihistaminík (ďalej len „AH“), spravidla päť dní pred vyšetrením, pričom je zdravotnou sestrou upozornený aj na eventuálnu potrebu zmeny prideleného termínu kožných testov (preobjednanie) v prípade, že u pacienta dôjde k zmene zdravotného stavu alebo k zmene v liečbe.
Po prevedení kožných testov zdravotná sestra môže poskytnúť pacientovi prvotnú informáciu o jeho alergiách a možnostiach ich liečby nielen prostredníctvom AH, ale aj o kauzálnej liečbe alergénovou imunoterapiou (ďalej len „AIT“) a jej formách. O samotnej liečbe rozhoduje samozrejme lekár. Pri odchode pacienta z ambulancie mu zdravotná sestra môže, podľa lekárskeho záznamu, stručne a zrozumiteľne zopakovať, akú liečbu mu lekár navrhuje.
Vzhľadom na skutočnosť, že pacient je zahltený novými informáciami, je dobré, aby mu sestra najdôležitejšie informácie zopakovala a prípadne mu poskytla príslušné edukačné materiály (prospekty, letáky, brožúry), ktoré obsahujú základné informácie o konkrétnej alergii, jej príznakoch, prevencii a liečbe. V prípade záujmu pacienta o AIT a jej indikácii lekárom pri peľovej respiračnej alergii je nutné správne načasovanie jej začiatku dostatočne dlhú dobu pred očakávaným začiatkom peľovej sezóny v príslušnej lokalite Slovenska.
Komunikácia zdravotná sestra – pacient je tu dôležitá o to viac, ak má liečba začať až o niekoľko týždňov či mesiacov. Pacienti v týchto situáciách využívajú možnosť požiadať o recept telefonicky alebo mailom. Po pridelení termínu na prvé podanie AIT liečby, zdravotná sestra poučí pacienta nielen o spôsoboch skladovania príslušnej formy AIT (kvapky, injekcie – chladnička, tablety – izbová teplota), ale zároveň ho informuje aj o podmienkach začatia AIT vo vzťahu k jeho zdravotnému stavu, diétnym obmedzeniam a fyzickej aktivite.
Alergénová imunoterapia sa môže podávať sublingválne – hovoríme o SLIT (vo forme kvapiek alebo orodispergovateľných tabliet) alebo subkutánne – hovoríme o SCIT (subkutánna imunoterapia). SCIT môže obsahovať extrakty alergénov (napríklad včelí alebo osí jed, roztoče, pele, atď.) alebo chemicky modifikované alergény – takzvané alergoidy.
Keďže aktuálne prebieha intenzívna vakcinácia proti COVID-19 a doznieva očkovanie proti chrípke, sestra kladie dôraz aj na to, aby bol pacient dostatočne poučený o tom, že očkovací interval medzi podaním SCIT alergoidmi a očkovaním je 2 týždne. Narozdiel od podania depotných SCIT extraktov alergénov, kde je tento interval vo vzťahu k očkovaniu 1 týždeň.
Následne prichádza pacient na podanie AIT. Kvapková a tabletová forma AIT sa aplikuje sublingválne (pod jazyk) a tam je jednoznačnou výhodou pre pacienta možnosť pokračovania liečby doma po podaní prvej dávky lieku v ambulancii. Navyše výhodou tabletovej formy AIT oproti kvapkovej forme je aj to, že sa nemusí uchovávať v chladničke, môže byť užitá hocikedy počas dňa a rozpustí sa do 1 minúty. Liečba u neplnoletých pacientov je podávaná v prítomnosti rodiča alebo zákonného zástupcu.
Pri kvapkovej a tabletovej forme nasleduje praktická inštruktáž, pri ktorej sestra pacientovi vysvetlí, ako sa liek správne otvára a ako si ho má správne podávať. Najmä u detí je dôležité sa uistiť, že nemajú v ústnej dutine žiadne lézie, napr. pri výmene chrupu. Po podaní lieku nasleduje observácia pacienta po dobu 30 minút a poučenie pacienta o profile bezpečnosti liečby. Pri sublingválnej forme AIT je pacientovi zdôraznené, vzhľadom k tomu že ju pacient bude užívať doma, že ide o niekoľkoročnú liečbu, ktorá sa musí užívať pravidelne bez prerušenia a vynechávania dávok, a preto je nutné, aby si včas zabezpečil ďalší recept.
Pri všetkých formách AIT je pacient sestrou upozornený, s akými prípadnými vedľajšími účinkami sa môže stretnúť a ako má na ne reagovať. V prípade podjazykovej formy je pritom celkový profil bezpečnosti lepší ako pri liečbe SCIT. V prípade indikácie SCIT depotnými extraktmi alergénov, s ktorými máme skúsenosti v našej ambulancii prakticky len na AIT pacientov alergických na osí a včelí jed, sa pred samotným podaním zdravotná sestra uistí, že zdravotný stav pacienta je v poriadku (meranie TT, virózy, herpesy, afty), že nepribudla iná liečba (napr. antibiotiká, iné injekcie, infúzie), atď.
Ak takéto zmeny nastali, pacientovi je AIT podané v inom termíne. Dôležité je, aby zdravotná sestra venovala pozornosť aj tomu, či pacient nie je veľmi vyčerpaný (napr. po nočnej službe, ťažkej fyzickej námahe), prípadne smutný, skľúčený – ohľaduplným spôsobom zistí, či neprežíva ťažké stresujúce obdobie (napr. úmrtie v rodine).
Aj v týchto prípadoch ide o okolnosti, pri ktorých sa pacientovi podanie AIT oddiali. Týchto pacientov pri podaní SCIT, ktorú v tomto prípade označujeme ako VIT (venómová imunoterapia), opakovane zdravotná sestra reedukuje aj o použití pohotovostného balíčka, hlavne o správnom použití adrenalínového injekčného pera. V našej ambulancii je bežnou praxou, že pred podaním SCIT pacient užije AH. AIT pri SCIT aplikujeme v strednej tretine posterolaterálnej časti nadlaktia.
Po podaní injekcie nasleduje observácia pacienta po dobu 30 minút a poučenie pacienta, že miesto vpichu nemasírujeme, 12 hodín po aplikácii injekcie nesmie vykonávať namáhavú fyzickú aktivitu a musí dodržať niektoré diétne opatrenia. Podobne postupuje sestra aj pri SCIT alergoidoch.
Cieľom efektívnej spolupráce lekára a zdravotnej sestry je poskytnúť pacientovi kvalitnú zdravotnú starostlivosť a v súvislosti s ňou aj dostatok potrebných informácií. Proces liečby s AIT je len jedným z príkladov poskytovania zdravotnej starostlivosti, kde kvalitná spolupráca doktora a zdravotnej sestry, v spojení s efektívnou komunikáciou sestry s lekárom a s pacientom, zohráva kľúčovú úlohu od momentu diagnostiky a nasadenia liečby lekárom, až k manažovaniu procesu liečby, poskytovaniu ďalšej edukácie a samotnému výkonu liečby zdravotnou sestrou.
Kvalitná komunikácia lekár – sestra -pacient počas liečby je veľmi dôležitá pre adherenciu pacienta k liečbe, čo vedie v konečnom dôsledku k výrazne lepšej kvalite života pacienta. Potreba tejto súhry je relevantná v každom odvetví medicíny – má veľmi významný vplyv tak na skvalitňovanie vlastnej starostlivosti o pacienta, ako aj na celkové zefektívnenie činnosti ambulancie.
alk
FOTO:
freepik.com
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo
- Dojčata na kyslíku
- Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek s údivom sleduje medializované informácie o vyplácaní stabilizačného príspevku
- VÝZVA SLOVENSKÝCH PRIMÁRNYCH PEDIATROV RODIČOM DETÍ A SPOLOČNOSTI
- Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch
- Ministerstvo finalizuje prvé čiastkové výsledky reformy nemocničnej siete
- Svet môže v budúcnosti pandémiu zvládnuť lepšie
- Stabilizačný príspevok – zásadné informácie