AKO ZMIERŇOVAŤ PRÍZNAKY OCHORENIA COVID-19 V DOMÁCOM PROSTREDÍ

Priamo na liečbu COVID-19 nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné žiadne lieky. Pri ľahkom, či miernom priebehu ochorenia však v domácej liečbe môžete siahnuť po viacerých liekoch, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis a zmierňujú a potláčajú príznaky. Všetky uvedené odporúčania je preto vhodné konzultovať so zohľadnením individuálnych aspektov konkrétneho pacienta. Nepodceňujte toto ochorenie, a v prípade pozitivity kontaktujte Vášho ošetrujúceho lekára, ktorý Vám môže predpísať ďalšie lieky po posúdení Vášho zdravotného stavu.

V prípade, že tieto lieky máte doma, skontrolujte dobu ich použiteľnosti, ktorá je vyznačená na obale.

HORÚČKA A BOLESŤ

Na tieto príznaky sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej (tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov). Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxénu a diklofenaku. Dajte si však pozor na správne dávkovanie. Pri vysokých horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty aj pomocou vlažnej sprchy.

KAŠEĽ

Ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia je vhodné užívať lieky s obsahom ambroxolu, alebo bromhexínu, ktoré okrem toho, že podporujú vylučovanie a zriedenie hlienu, v laboratórnych podmienkach preukázali schopnosť znížiť prienik vírusu do buniek, avšak v tomto smere prebiehajú ďalšie štúdie.

HORNÉ DÝCHACIE CESTY

Ak sa u Vás prejavia príznaky ako zúženie dýchacích ciest, nádcha alebo vysušená sliznica nosa je vhodné siahnuť po liekových formách ako napríklad kvapky, spreje alebo výplachy. Tie, ktoré obsahujú roztoky soli (napríklad morská voda) je možné používať aj dlhodobo. Tie, ktoré obsahujú liečovo uvoľňujúce opuch sliznice (xylometazolín, oxymetazolín, nafazolín, tramazolín) je možné používať iba akútne a to tak, aby dĺžka používania nepresiahla 7 dní.

BOLESŤ HRDLAV lekárenskej praxi je dostupné veľké množstvo lokálne účinkujúcich liekov v rôznych formách – kloktadlá, spreje, a žuvacie tablety. Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky, antiseptiká a lokálne anestetiká.

Bližšie informácie: https://www.slek.sk/…/ako-zmiernovat-priznaky-ochorenia…

Zdroj, foto: Slovenská lekárnická komora, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *