Liečba covidových pacientov bez ochranných oblekov

Väčšina z nás si nevie predstaviť lekárov a personál ošetrujúci pacientov s koronavírusom inak ako v ochranných oblekoch. Zaujímavá je preto situácia na Klinike anestézie, resuscitácie a intenzívnej medicíny (KARIM) vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. Vyše roka tu už nepoužívajú ochranné obleky, ale iba respirátory a rukavice.

Ako uviedol prednosta kliniky Jan Bláha „S ECMO výjazdami a príjmami kriticky chorých ľudí sme si počas epidémie na naše oddelenie začali prinášať pacientov s veľmi rezistentnými baktériami, s ktorými sme sa predtým nestretli.“. Vďaka tomu sa dokonca zvýšila aj úmrtnosť na oddelení o 6 % až 8 %. V okamihu, keď sa personál premoril a zaočkoval, prestali na oddelení nosiť ochranné obleky a mortalita sa opäť znížila. U pacientov, ktorí dýchajú vďaka prístrojom a majú zavedenú trubicu, je riziko šírenia vírusu nižšie ako u tých, ktorí dýchajú sami, upozornil prednosta kliniky. Zaujímavé je aj to, že na oddelení ani neobmedzujú návštevy, ale naopak blízkym volajú a nabádajú k návšteve lebo vedia, že tieto návštevy pomáhajú liečbe.    

Lekári z KARIM ale zároveň upozorňujú, že podobné opatrenie nie je možné vo všetkých nemocniciach (na ich oddelení je jedna sestra na jedného ECMO pacienta). Na oddeleniach, kde je jedna sestra na 15 pacientov, sa pomôcky používať musia. 

Zdroj: idnes.cz

Foto: leo2014 z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *