COVID-19: Pri práceneschopnosti ukončuje izoláciu lekár podľa zdravotného stavu pacienta

Podľa aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva je izolácia po pozitívnom výsledku testu na COVID-19 stanovená na 5 dní. To však platí iba v prípade, ak pacient nemá výraznejšie prejavy ochorenia a počas piatich dní sa aj uzdraví.  V opačnom prípade je na rozhodnutí lekára, kedy bude izolácia a práceneschopnosť ukončená. V domácej liečbe pomôže príručka pre pacienta a blízkych.

Do karantény ide osoba po úzkom kontakte s pozitívnou osobou (ak sa na ňu nevzťahuje niektorá z výnimiek).  Ak nemá príznaky ochorenia, jej dĺžka  je päť dní. O nutnosti vykonania testu najskôr na piaty deň rozhoduje ošetrujúci lekár. Izolácia sa týka osoby s pozitívnym výsledkom testu. Domáca izolácia trvá päť dní od dátumu pozitívneho odberu. To však platí v prípade, ak pacient nemá výraznejšie prejavy ochorenia. Viac o pravidlách izolácie je uvedené na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR tu: https://www.uvzsr.sk/docs/uvod/izolacia_karantena_20220131.pdf.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR Adriana Šimková pripomína, že kto má pozitívny výsledok testu alebo pozitívny kontakt, má informovať svojho všeobecného lekára. Týka sa to aj tých, ktorí nemajú príznaky. Zdravotný stav pozitívneho sa môže zhoršiť, aj keď v čase testu nemá žiadne príznaky ochorenia. Je preto dôležité, aby bol v kontakte s lekárom, a ten včas prispôsobil liečbu pacienta,“ upozorňuje Šimková. Hlavná odborníčka vysvetlila, že päť dňová izolácia sa týka pacientov bez vážnejších príznakov. „Tak ako aj pri iných ochoreniach, aj pri COVID-19 závisí  samotná dĺžka práceneschopnosti  – a v tomto prípade aj izolácie – od priebehu ochorenia. Je to na posúdení lekára,“ uviedla doktorka Šimková.

Rezort zdravotníctva pripomína, že tzv. vypísanie pacienta na PN nie je nutne podmienkou izolácie či karantény. Ak to umožňuje charakter práce a zdravotný stav, môže pacient pracovať z domu. Rovnako tak môže počas týchto dní čerpať dovolenku. Je to na jeho rozhodnutí a dohode so zamestnávateľom. V každom prípade je potrebné prihliadať na zdravotný stav, pri ochorení je dôležité dodržiavať kľukový režim a organizmus nezaťažovať. Nezabudnúť ostať v kontakte so svojim lekárom.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s hlavnou odborníčkou pre všeobecné lekárstvo vypracovalo praktický manuál pre pacientov a ich blízkych. Dozvedia sa v ňom, ako sa liečiť doma, kedy kontaktovať lekára či záchranku, ako aj ďalšie informácie, ktoré pomôžu zvládnuť ochorenie. Príručku pre pacienta a jeho blízkych: 6 zásad pri COVID-19  je možné stiahnuť tu.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *