UNLP: covidová situácia je zatiaľ stabilizovaná. Triážny stan je pripravený.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice dnes dopoludnia príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) postavili triážny stan. Bude slúžiť počas štvrtej vlny omikron v prípade zvyšujúceho sa počtu pacientov s ochorením COVID-19 ako prvé kontaktné pracovisko. Výstavbu stanu v UNLP a ďalších nemocniciach zabezpečuje Ministerstvo vnútra (MV) SR na základe požiadaviek rezortu zdravotníctva.

Stan s rozmermi 10×6 metrov je postavený pred urgentným príjmom na Rastislavovej ulici č. 43 (za monoblokom).  Bude súčasťou covidového stacionára, ktorý UNLP pripravuje v areáli, ak bude nevyhnutné zvýšiť kapacity poskytovanej zdravotnej starostlivosti o covidových pacientov. 

Situácia ja zatiaľ pokojná a stabilizovaná

UNLP sa pripravuje na prípadný nápor pacientov počas vlny omikron, „situácia je však momentálne pokojná a stabilizovaná,“ hovorí  generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA.. „Počty hospitalizovaných pacientov rastú úmerne, nateraz máme len 35% obsadenosť covidových lôžok. Rovnako je zatiaľ stabilizovaná aj situácia na covidových ambulanciách, kde sa naši zdravotníci nestretávajú s takým náporom, aký zažili počas variantu delta alebo pred rokom.“

Napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje deväť pacientov.

Problém nie je ani s výpadkom zdravotníkov

Od začiatku roka sme zaznamenali 130 covid pozitívnych zamestnancov, aktuálne je ich pozitívnych v izolácii spolu 21 na rôznych  zdravotníckych i nezdravotníckych pozíciách. Do 50 zamestnancov máme v karanténe, ide najmä o ženy – sestričky a lekárky,“ hovorí výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD.

Situácia je personálne nateraz v UNLP stabilizovaná. „Vzhľadom k počtu covidových pacientov, ktorí sú u nás hospitalizovaní, prípadne liečení ambulantne, nám tieto výpadky zamestnancov momentálne nespôsobujú problémy,“ uzatvára Ľ. Beňa.

Zdroj: UNLP Košice, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *