Podľa amerických vedcov lockdown príliš nepomohol

Steve Hanke, Jonas Herby a Lars Jonung z americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa realizovali štúdiu zameranú na pandemické opatrenia. Títo vedci v štúdii uviedli „Nenašli sme žiadne dôkazy, že by lockdowny, uzavretie škôl, hraníc a obmedzenia zhromažďovania mali znateľný vplyv na úmrtnosť súvisiacu s koronavírusom.“. Podľa štúdie sa úmrtnosť v USA a Európe znížila iba o 0,2 %. Napríklad uzavretie škôl znížilo úmrtnosť o 0,1 % a uzavretie hraníc nemalo vôbec žiadny vplyv.

Vedci sa naopak domnievajú že „Lockdowny prispeli k zníženiu ekonomickej aktivity, zvýšeniu nezamestnanosti, obmedzeniu školskej dochádzky, vyvolali politické nepokoje, prispeli k domácemu násiliu a podkopali liberálnu demokraciu.“. Svoja tvrdenia dokladajú štatistikami: po vyhláseniu lockdownu sa v USA zvýšil počet prípadov domáceho násilia o 8,1 % a v apríli 2020 miera nezamestnanosti v USA vzrástla na 14,8 %. Od mája 2020 do apríla 2021 USA registrujú 28,5 % nárast úmrtí na predávkovanie drogami. Kladne vedci hodnotia nosenie rúšok na pracovisku, ktoré podľa nich znížilo počet úmrtí na COVID-19 o 24 %.

Z uvedeného vyplýva, že vedci nepovažujú lockdown za dobré riešenie:  „Tam, kde boli lockdowny zavedené, priniesli obrovské ekonomické a sociálne náklady, ale dopady na zdravie boli malé alebo žiadne a preto by ich politici mali ako nástroj pandemickej politiky odmietnuť.“. 

Zdroj: Novinky.cz

Foto: Freepik




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *