Epidemická situácia v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB)

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) priebežne vyhodnocuje vývoj epidemickej situácie v Bratislavskom kraji i na Slovensku, rovnako počty výjazdov vozidiel záchrannej zdravotnej služby k pacientom s ochorením COVID-19, ako aj počet návštev na centrálnych príjmoch UNB v súvislosti s koronavírusovou infekciou a dynamiku počtu hospitalizovaných v UNB i na Slovensku.

V rámci UNB bolo 8. februára 2022 hospitalizovaných 170 pacientov s ochorením COVID-19, z toho 5 potrebovalo napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a 6 na high-flow ventiláciu. Od začiatku roka počet hospitalizovaných COVID pacientov osciluje okolo hranice 150, výrazné zhoršenie situácie sme v tomto smere nezaevidovali. Registrujeme iba veľmi mierny nárast počtu pacientov prichádzajúcich na centrálne príjmy s príznakmi ochorenia COVID-19.

Epidemickú situáciu UNB zvláda aj z hľadiska materiálnych či personálnych zdrojov, aj keď v tomto smere sa situácia v poslednom týždni jemne zhoršila. Ešte koncom januára bolo nakazených iba asi 100 zdravotníckych aj nezdravotníckych zamestnancov z celkového počtu 6 800 zamestnancov. Momentálne je koronavírusom infikovaných približne 170 z nich. V UNB evidujeme niekoľko menších ohnísk nákazy, najväčšie v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch, kde bolo 7. februára infikovaných 60 zamestnancov. V Nemocnici Ružinov bol koronavírus potvrdený u 45 pracovníkov, v Nemocnici Staré Mesto u 36 a v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda u 26 zamestnancov. Špecializovaná geriatrická nemocnica Podunajské Biskupice registruje 4 nakazených pracovníkov zariadenia.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je napriek tomu v UNB zabezpečené bez obmedzení, nakoľko nemocnica pristúpila k viacerým ráznym krokom. V rámci krízového plánu, ktorým chceme zabrániť šíreniu variantu omikron medzi pacientmi a zamestnancami UNB, sme sprísnili hygienický režim. Okrem toho sme dvojito zabezpečili všetky obslužné činnosti vytvorením záložných tímov. V prípade výpadku personálu sú tak v zálohe pripravené nie jeden, ale rovno dva tímy, ktoré sú okamžite schopné zabezpečiť plynulú prevádzku nemocnice. Chceme byť pripravení najlepšie ako sa dá, preto tiež priebežne dopĺňame zoznamy už zaškolených dobrovoľníkov, ktorí budú vedieť v prípade potreby okamžite nastúpiť do služby. Okrem toho postupne zaúčame študentov, ktorých oslovilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdroj: UNB, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *