MZ SR: Dostupnosť primárnej ambulantnej siete počas vlny omikron

Ministerstvo zdravotníctva SR, samosprávne kraje a zástupcovia všeobecných ambulantných lekárov sa pripravujú na prípadný výpadok všeobecných a detských lekárov v ambulanciách. Je totiž veľký predpoklad, že na vrchole vlny omikron sa do izolácie dostanú aj desiatky ambulantných lekárov.

Od pondelka na stránke www.korona.gov.sk pribudli nové funkcionality, ktoré majú za cieľ pomôcť pacientom s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie Covid-19. Už v súčasnosti totiž ambulancie zažívajú veľký nápor pacientov a môže nastať situácia, keď lekár nebude môcť ordinovať z dôvodu ochorenia alebo karantény.

Práve z toho dôvodu sa pacientom po kliknutí na odkaz „Môj lekár je nedostupný“ zobrazí zoznam všetkých krajov,  následne si bude môcť zvoliť konkrétny kraj a bude presmerovaný buď na stránku samosprávneho kraja alebo na stránku www.e-vuc.sk, kde sú aktualizované zoznamy neprítomných lekárov, ako aj mená zastupujúcich lekárov.

Pri pacientoch nad 18 rokov je potrebné, aby zadali aj dátum vykonaného testu a príznaky. Ak je pozitívne testovaná osoba vyhodnotená ako málo riziková, zobrazí sa mu praktický manuál 6. zásad proti ochoreniu Covid-19, ktorý bol spracovaný v spolupráci s MUDr. Adrianou Šimkovou, PhD., hlavnou odborníčkou MZ SR pre všeobecné lekárstvo. V prípade, že bude pacient na základe zadaného veku, symptómov alebo chronických ochorení vyhodnotený ako vysoko rizikový,  bude presmerovaný na podstránku Môj lekár je nedostupný. Tam si okrem praktických informácií o liečbe či zásadách izolácie bude môcť zvoliť kraj a zistiť, či jeho lekár ordinuje, prípadne kto ho zastupuje.

Pri deťoch do 18 rokov budú návštevníci presmerovaní na stránku www.pediatridetom.sk, kde rodičia nájdu všetky praktické informácie o liečbe.

Znížiť nápor na ambulancie môžu aj už spomenuté rady či odporúčania, kedy je potrebné navštíviť lekára alebo volať záchrannú zdravotnú službu a ďalšie, ktoré sú zverejnené na webovom sídle  MZ SR a nachádzajú sa aj na www.korona.gov.sk.

Rovnako tak je na stránke zverejnený návod, ako požiadať o pandemické ošetrovné (OČR) a pandemické nemocenské  či o dávky v Sociálnej poisťovni.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *